רויטרס

הרשות הפלסטינית עתרה לבית הדין הבינלאומי בהאג נגד העברת שגרירות ארה"ב בישראל לירושלים, כך הודיע אמש (שישי) בית הדין. בתלונה נכתב שהעברת השגרירות נעשתה בניגוד לאמנת וינה ליחסים דיפלומטיים מ-1961, שבה נקבע ששגרירות צריכה להיות בשטחה של המדינה המארחת, וכי ריבונותה של ישראל על ירושלים היא נושא במחלוקת. בית הדין התבקש בתלונה "להורות לארה"ב להוציא את המשלחת הדיפלומטית שלה מהעיר הקדושה ירושלים".

בעקבות העברת השגרירות בחודש מאי, הכריזה הרשות הפלסטינית כי ארה"ב אינה יכולה לשמש מתווך הוגן בין הפלסטינים לישראל. יו"ר הרשות, מחמוד עבאס, כינה את השגרירות "התנחלות חדשה בירושלים".

איוונקה טראמפ ושר האוצר מנוצ'ין בטקס חניכת השגרירות בירושלים, במאיצילום: אמיל סלמן

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ אמר לאחרונה שישראל תצטרך לתת משהו בתמורה להעברת השגרירות: "ישראל תצטרך לעשות משהו לטובת הצד השני". בפגישה עם ראש הממשלה בנימין נתניהו השבוע, טראמפ אמר שהוא "אוהב את פתרון שתי המדינות, אני חושב שזה הפתרון שעובד בצורה הטובה ביותר". 

לדבריו של נשיא ארה"ב, פרטי תוכנית השלום של ממשלו יתפרסמו בעוד כחודשיים או שלושה. הוא העריך כי הפלסטינים יסכימו לחזור לשולחן המשא ומתן "ב-100%". "אני אפילו לא מרגיש צורך לדבר על זה (פתרון שתי המדינות, נ"ל)... עכשיו, ייתכן שלכם יש דעה שונה (מחווה לכיוון נתניהו), אני לא חושב, אבל לדעתי פתרון שתי המדינות עובד בצורה הטובה ביותר".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ