בחברה הערבית שובתים היום לציון מהומות אוקטובר 2000 ובמחאה נגד חוק הלאום

הפלגים הפלסטינים נענו לקריאה של ועדת המעקב לענייני החברה הערבית, וגם בגדה וברצועת עזה שובתים היום לציון יום השנה לתחילת האינתיפאדה השנייה. כאלף הפגינו בתהלוכה המרכזית בג'ת

ג'קי חורי - צרובה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הרובע המוסלמי בירושלים, הבוקר
הרובע המוסלמי בירושלים, הבוקר

כאלף בני אדם השתתפו היום (שני) בתהלוכה המרכזית בכפר ג'ת במשולש לציון יום השנה ה-18 למהומות אוקטובר 2000, שבהן נהרגו 13 אזרחים ערבים מירי שוטרים בעימותים בגליל ובאזור ואדי ערה.

התהלוכה התרחשה במסגרת שביתה כללית שעליה הכריזה היום החברה הערבית. בהודעה שפרסמה ועדת המעקב של החברה הערבית יחד עם הוועד הארצי לראשי הרשויות הערביות נכתב כי השביתה, שתכלול את מערכת החינוך, מתקיימת גם במחאה על חוק הלאום. במקביל מתקיימת שביתה בגדה המערבית וברצועת עזה, לאחר שהפלגים הפלסטיניים שם נענו לקריאת ועדת המעקב לציין את יום השנה לפרוץ האינתיפאדה השנייה.

שוק סגור בשכם, היוםצילום: AFP

טקסי האזכרה ביישובים הערביים החלו בשעות הבוקר בהנחת זרים על קברי ההרוגים, החל מעראבה וסכנין, כפר מנדא וכפר כנא ועד ואדי ערה. ח"כ יוסף ג'בארין (הרשימה המשותפת) אמר הבוקר כי השביתה נעשתה על רקע האפליה והגזענות כלפי החברה הערבית, וכי האזרחים הערבים לא מוכנים להיות אזרחים סוג ב'. "אנו ילידי הארץ הזו וניאבק על שוויון אזרחי ולאומי מלא ועל אזרחות שוויונית לכולם", מסר.

חבר הכנסת איימן עודה, יו"ר הרשימה המשותפת, התייחס לשביתה. "18 שנים עברו מאז נהרגו 13 אזרחים ערבים, ביניהם אחיה של אשתי, אסיל עאסלה", אמר, "18 שנים מאז ועדת אור שקבעה שהמשטרה מתייחסת לאזרחים הערבים כאל אויבים. היום אנחנו שובתים כדי להזכיר שהפצע הזה עוד מדמם ואנחנו ממשיכים להיאבק באותו היחס של חצר אחורית, של אזרחים סוג ב' ושל חקיקה גזענית".

יו"ר ועדת המעקב של הציבור הערבי בישראל, מוחמד ברכה, אמר כי "השביתה היום - בקו הירוק, בגדה המערבית וברצועת עזה - היתה הרחבה ביותר מאז שנת 36. זהו חלק מתהליך מתמשך למען השגת זכויותנו והפלת החוקים הגזעניים, ובראשם חוק הלאום". הוא הוסיף כי "העם הפלסטיני מתמודד עם הכיבוש ועם העריצות אבל גם אם המצב יאריך שנים, בסופו של דבר הכיבוש והעריצות יסתלקו והצדק ינצח".

שוק סגור בחאן יונס, היוםצילום: איברהים אבו מוסטפה/רויטרס

מהומות אוקטובר 2000 פרצו לאחר שנה מתוחה שבמהלכה אירעו כמה התנגשויות בין כוחות משטרה לאזרחים ערבים. אחד הגורמים הישירים שהובילו להן היה ביקורו של ראש האופוזיציה דאז אריאל שרון בהר הבית, ב-28 בספטמבר 2000. הביקור עורר עימותים בירושלים, שבהן נפצעו 25 פלסטינים ו-28 שוטרים. למחרת, ב-29 בספטמבר, נפצע מפקד מחוז ירושלים של המשטרה, ניצב יאיר יצחקי, ובהסלמה שנוצרה בעקבות כך נהרגו שבעה פלסטינים, חמישה מהם אנשי המשטרה הפלסטינית, ונפצעו למעלה ממאה בני אדם.

ב-30 בספטמבר הוכרזה בגדה המערבית וברצועת עזה שביתה כללית. באותו יום נהרג הנער מוחמד א-דורה ברצועה, מותו תועד במצלמות הטלוויזיה וברשת "פראנס 2" נטען כי נהרג מירי חיילי צה"ל שהיו במוצב סמוך, מה שהלהיט את הרוחות. במקביל, נערכו הפגנות ביישובים הערביים בישראל, שבהן נזרקו אבנים ונחסמו כבישים. בעקבות זאת החליטה ועדת המעקב של ערביי ישראל להכריז על שביתה כללית בחברה הערבית. 

בין 1 ל-8 באוקטובר התקיימו הפגנות ביישובים ערביים בכל הארץ. במהלך ההתנגשויות האלימות שהתלקחו בין המפגינים לכוחות המשטרה, נהרגו 12 אזרחים ערבים ופלסטיני אחד, חלקם מירי אש חיה וכמה מהם מפגיעה של כדור גומי בראשם. בנוסף, נהרג אזרח יהודי מזריקת אבנים. 

בעקבות ההתרחשויות הוקמה "ועדת החקירה הממלכתית לבירור ההתנגשויות בין כוחות הביטחון לבין אזרחים ישראלים באוקטובר 2000", הידועה בכינויה "ועדת אור", על שם השופט תיאודור אור שעמד בראשה. בינואר 2008 אימץ היועץ המשפטי לממשלה דאז מני מזוז את החלטת המחלקה לחקירות שוטרים (מח"ש), שלפיה אין להעמיד לדין מי מהשוטרים שירו על מפגינים, והורה לסגור את כל התיקים נגד המעורבים והאחראים להרג. מזוז קבע שהשוטרים הפעילו שיקול דעת במצבי החירום שעמם התמודדו וכי אין במעשיהם אחריות פלילית.

תגיות קשורות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ