ליברמן מתייצב לצד איזנקוט: מוכנות צה"ל למלחמה היא הגבוהה מאז 67'

שר הביטחון השיב לטענות של נציב קבילות החיילים, האלוף יצחק בריק, ואמר כי הוא שגה בביקורת שמתח על התנהלות הצבא. "יש הרבה הערות חשובות בדו"ח שלו, אבל בנושא הזה הוא טעה"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שר הביטחון ליברמן עם הרמטכ"ל איזנקוט, באפריל האחרון
שר הביטחון ליברמן עם הרמטכ"ל איזנקוט, באפריל האחרוןצילום: אמיל סלמן

שר הביטחון אביגדור ליברמן אמר הבוקר (שלישי) כי נציב קבילות החיילים יצחק בריק שגה בביקורת שמתח על מוכנות צה"ל למלחמה, וכינה אותה "הגבוהה ביותר מאז 1967". בראיון ל-ynet, אמר ליברמן: "יש הרבה הערות חשובות בדו"ח של בריק, אבל הוא טעה בגדול בנושא הזה. כמי שמכיר את המערכת היטב, אנחנו נמצאים בשיא המוכנות מאז מלחמת ששת הימים".

בריק מתח לאחרונה ביקורת חריפה על תפקודה של זרוע היבשה בצה"ל ותקף את מדיניות הצבא באשר לכוח האדם בשורותיו, וקרא להקים ועדת בדיקה חיצונית לנושא. בשבוע שעבר הורה הרמטכ"ל גדי איזנקוט להקים צוות פנימי לבדיקת הטענות, בראשות מבקר צה"ל, תת-אלוף (מיל') אילן הררי. מאז שפרצה בפומבי המחלוקת בין הרמטכ"ל לנציב, במסיבת עיתונאים שערך האחרון ביוני, דחה איזנקוט את כל טענותיו של בריק. בצעד חריג, הרמטכ"ל אף העביר דו"ח מפורט לקבינט ובו כתב שהצבא נמצא ברמת מוכנות גבוהה למלחמה. 

נציב קבילות החיילים בריק, ב-2015צילום: אלון בסון

לדברי ליברמן, "לא חסרות בעיות, זו מכונה ענקית, עם כלים שונים. צריך להתייחס ברצינות לדברים (של בריק), אבל היה שם פספוס, עם כל ההערות החשובות. אני לא מתעלם מאף בעיה. במערכת כה גדולה, תמיד יהיו בעיות, לעולם זה לא יהיה אידיאלי. כשאני משווה לאורך השנים, מאז 67' לא היתה מוכנות כל כך גבוהה כמו היום. חבל שכל הדיון הזה מתנהל בתקשורת ולא בפורומים הסגורים, כמו ועדת החוץ והביטחון או בקבינט".

הרמטכ"ל טען, בין היתר, כי לנציב אין סמכות וכלים לבדיקה שיטתית של ההיבטים שהצביע עליהם. בריק, מנגד, אמר כי הדבר דומה לאדם שנפצע ומגיע לבית חולים לקבל טיפול דחוף, אך בית החולים מסרב לטפל בו עד שימלא טפסים, בעוד מצבו מחמיר. "מתוקף תפקידי הוסמכתי לטפל בכל המשרתים בצה"ל ולדאוג להם", הוא כותב, בין אם פנו אליו באופן רשמי או תוך כדי שיחות וביקורים ביחידות. "אחריות הדיווח היא חובה מקצועית ומוסרית המוטלת על כל ממלא תפקיד ועיקרה לדווח לממונה על כל מעשה או מחדל שיש בהם כדי לפגוע בכוחותינו".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ