נתניהו משיב לסבא"א: שלחו פקחים עם מד קרינה לטהראן וגלו את האמת

מוקדם יותר הגיבה הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית לטענות נתניהו באו"ם על קיומו של מתקן גרעין סודי בטהראן, ואמרה כי בדקה את כל האתרים באיראן שהיו טעונים את בדיקתה

נעה לנדאו
נעה לנדאו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתניהו בעצרת האו"ם, בשבוע שעבר
נתניהו בעצרת האו"ם, בשבוע שעברצילום: Craig Ruttle/אי־פי

ראש הממשלה בנימין נתניהו הגיב היום (שלישי) להודעת הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית, לפיה היא בדקה את כל האתרים באיראן שהיו טעונים את בדיקתה, ואמר כי סבא"א אינה מתייחסת לאתר הספציפי שהציג בעצרת האו"ם בשבוע שעבר. "אין סיבה להמתין, על סבא"א לבדוק את האתר ולשלוח מיידית פקחים עם מד קרינה רדיואקטיבית, ודבריו של ראש הממשלה יתבררו כאמת לאמיתה", נמסר מלשכת ראש הממשלה.

הסוכנות פרסמה את הודעתה מוקדם יותר בתגובה לבקשת ארה"ב לבחון את טענותיו של נתניהו. גורמים בלשכת נתניהו חידדו כי אין סתירה בין הודעת סבא"א לדברי ראש הממשלה בניו יורק. "סבא"א מסרה הודעה כללית ללא התייחסות ישירה למידע הקונקרטי שהוצג באו"ם", נאמר.

המבנה בטהראן שאליו התייחס נתניהו בנאומו

בנאומו בעצרת הכללית של האו"ם בשבוע שעבר, אמר נתניהו כי המתקן הסודי נראה תמים, אך מכיל "כמויות ציוד עצומות". הוא הציג מעל במת הנאומים תמונות ומפות של האתר. "מי שיסתכל יראה שיש מאמצים רבים לנקות את האתר הזה", אמר נתניהו, "הם פיזרו את החומרים הרדיואקטיביים מהמתקן שחשפנו בפעם שעברה ברחבי טהראן", האשים נתניהו, שהוסיף שבאתר יש כ-300 טונות של חומרים רדיואקטיביים. "הם לא ויתרו על המאמצים ליצור פצצה גרעינית. זה לא יקרה. מה שאיראן מחביאה, ישראל תמצא".

לאחר נאום נתניהו, קרא משרד החוץ של ארה"ב לסוכנות (סבא"א) לחקור את הטענות שהוצגו בו. "הכרחי שסבא"א תנצל את מיטב יכולותיה כדי להבטיח לקהילה הבינלאומית שבאיראן אין פעילות גרעינית סודית או חומרים כאלו", נכתב בהצהרה. שני גורמי מודיעין אמריקאיים טענו כי ארה"ב מודעת למתקן שנתניהו הציג. אחד מהם הגדיר אותו כ"מחסן" המכיל "מסמכים וארכיונים", ואילו השני אמר כי נאומו של נתניהו באו"ם "היה מטעה במידה מסוימת". לדבריו, "לפי מיטב ידיעתנו, אין דבר במסמכים הללו שיאפשר לאיראן להפר את הסכם הגרעין במהירות גדולה יותר מבעבר". 

שר החוץ של איראן, מוחמד ג'וואד זריף, אמר בתגובה לדברים כי האשמותיו של נתניהו הן "שטויות", וניסיון ליצור "מסך עשן", בשעה שארצו עומדת בכל פרטי הסכם הגרעין. שר החוץ ציין שהאשמותיו הקודמות של נתניהו נחקרו על ידי הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית ונדחו. "הוא טעה לגבי (ההאשמות) הקודמות והוא טועה הפעם", אמר זריף.

תגיות קשורות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ