חתן פרס נובל לכימיה: פעיל פרו-פלסטיני ותומך בתנועת החרם

ג'ורג' סמית היה אמור ללמד קורס על הסכסוך על "הטיהור האתני של פלסטין", והביע תמיכה בחרם "עד שהפלסטינים יזכו לשוויון לצד היהודים במולדתם המשותפת"

אליסון קפלן סומר
אליסון קפלן סומר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'ורג' סמית
ג'ורג' סמיתצילום: Marjorie Sable/אי־פי

פרופ' אמריטוס ג'ורג' סמית, שהוכרז היום (רביעי) כחתן פרס נובל בתחום הכימיה, הוא פעיל פרו-פלסטיני ותומך של תנועת החרם על ישראל שהביע בעבר תקווה ל"קץ משטר האפליה בפלסטין".

דעותיו של סמית הפכו אותו מושא להתקפות מצד ארגונים פרו-ישראליים ובאוניברסיטת מיזורי, שבה הרצה. ב-2015 ביקש ללמד קורס בשם "נקודת מבט על פלסטין", שבו נכלל ספרו של ההיסטוריון האנטי-ציוני אילן פפה, "הטיהור האתני של פלסטין". הקורס בוטל לאחר ביקורת מצד בוגרים של האוניברסיטה וסטודנטים המזוהים עם ישראל. שמו הוזכר באתר "קנארי מישן", שמבקר אנשי אקדמיה המזוהים כפרו-פלסטינים.

סמית הצטרף לארגון "הזכות להחרים" במיזורי, גינה את פעולותיה של ישראל ברצועת עזה ומתח עליה ביקורת חריפה במאמרים ובמכתבים למערכות עיתונים. במאמר שפורסם באפריל בעיתון "קולומביה דיילי טריביון" הגדיר את תנועת החרם כ"קריאה של החברה האזרחית הפלסטינית לקהילה המצפונית בעולם להחרים עסקים ומוסדות ישראליים, עד שהעם הפלסטיני, כולל הגולים, יזכה לשוויון מלא לצד היהודים במולדתם המשותפת".

היום הודיעה ועדת הפרס לכימיה כי סמית ופרופ' גרגורי וינטר יחלקו חצי מהפרס, וחציו השני יינתן לפרופ' פרנסס ארנולד מארה"ב. מחקריו של סמית עסקו בשימוש בבקטריופאגים - נגיפים התוקפים חיידקים - כדי לסייע באיתור גנים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ