נציב קבילות החיילים: הוועדה שהקים הרמטכ"ל לא תוכל לבדוק את הליקויים בצה"ל

במכתב לנתניהו וליברמן, טוען הנציב בריק כי הוועדה הפנימית לא תוכל לבדוק את טענותיו באופן אובייקטיבי. לדבריו, "מצב מוכנות היבשה למלחמה חמור משהיה ערב מלחמת יום הכיפורים"

עמוס הראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יצחק בריק
יצחק בריק במשרד הביטחון, ב-2015צילום: אלון בסון

נציב קבילות החיילים, אלוף במילואים יצחק בריק, שיגר אתמול (רביעי) מכתב לראש הממשלה בנימין נתניהו, שבו הוא מבהיר כי הוא מתנגד להוראת הרמטכ"ל, גדי איזנקוט, להקים צוות בדיקה בתוך הצבא שיבחן את טענותיו בדבר מוכנות צה"ל למלחמה. במכתבו, הוא מדגיש כי חברי הצוות שמינה איזנקוט לא יוכלו לבצע את עבודתם באופן אובייקטיבי, בין השאר כיוון שהם כפופים לרמטכ"ל, ושב וקורא להקים ועדה חקירה חיצונית לבחינת טענותיו.

בשבוע שעבר הורה הרמטכ"ל, גדי איזנקוט, להקים צוות לבדיקת הטענות שהעלה בריק בדבר מידת הכשירות והמוכנות צה"ל למלחמה. איזנקוט הנחה את מבקר צה"ל, תת-אלוף (מיל') אילן הררי, לבחון את הטענות, שעיקרן פורסם לראשונה ב"הארץ", אך קבע כי הבדיקה תיערך בתוך הצבא ולא בידי גורם חיצוני.

ליברמן ואיזנקוט במאי, באוגדת עזהצילום: אריאל חרמוני / משר

במכתב ששלח אתמול בריק בין השאר גם לשר הביטחון אביגדור ליברמן ולחברי ועדת חוץ וביטחון, הוא מציין כי הוועדה שהורה הרמטכ"ל להקים לא תוכל לעמוד במשימתה לטיפול בכשלים, זאת בין השאר בשל זהות חבריה ומשך הזמן שהוקצב לה לבצע את מלאכתה. "בראייתי, אין ביכולתה של ועדה פנימית בראשותו של מבקר צה"ל, תת אלוף במילואים אילן הררי, הנתונה למרות הרמטכ"ל, להכיל בתוכה את עוצמת הליקויים החמורים ואת מורכבותם", כתב בריק במכתבו.

הוא הדגיש כי הבדיקה צריכה להיערך בידי גוף חקירה חיצוני שיורכב מאנשי מקצוע, מומחים ואנשי אקדמיה הבקיאים בענייני ביטחון ישראל – ואשר אינם נתונים למרות הרמטכ"ל. לדבריו, העובדה שבצוות הבדיקה שעליו הורה איזנקוט ישנם קצינים ואנשי מקצוע, עלולה להציבם בניגוד עניינים, בין השאר משום שהביקורת עוסקת בדרג הבכיר בצה"ל. 

בריק מציין עוד כי מלאכת הבדיקה של הוועדה צריכה להיארך כמה חודשים לפחות על מנת להעמיק בפרטים, ולא 45 ימים כפי שהורה איזנקוט. על כן, קורא בריק לנתניהו להקים ועדת חקירה שתבחן בצורה אובייקטיבית וחיצונית את המתרחש בצה"ל, ושבראשותה יעמוד שופט בית משפט עליון בדימוס ובה יהיו חברים מבקרים שונים מתחום הביטחון ובכירים לשעבר בצה"ל.

איזנקוט וקציני פורום מטכ"ל, ב-2015. פרק נוסף במחלוקת בין בריק לבכירי צה"לצילום: עומר שלו / דובר צה"

במכתבו, מדגיש בריק כי התבטאויותיהם של הרמטכ"ל ומפקד זרוע היבשה לאחרונה בתקשורת כי מוכנות צה"ל למלחמה היא הטובה ביותר מזה שני עשורים – אינן עומדות במבחן המציאות, שכן לדבריו - מצב מוכנות היבשה למלחמה "חמור אף מזה שהיה בתקופת מלחמת יום הכיפורים".

בריק מבהיר עוד במכתבו כי דו"חות הביקורת שחיבר אינם מכוונים כלפי איש באופן אישי, אלא נובעים ממניעים עניינים בלבד. "אני רואה לנכון לציין כי אין בפועלי דבר וחצי דבר אישי כלפי איש – על אף ניסיונם של חורשי רע להסיט את הדיון הענייני ממסלולו ולטעון כי מדובר במידה רבה בריב אישי ביני לבין הרמטכ"ל – אותו, יש לציין, אני מעריך ומוקיר את פועלו רב השנים בשורות צה"ל", כתב..

מצה"ל נמסר בתגובה: "המכתב לא התקבל בצה״ל ולמדנו עליו מכלי התקשורת. בשבועות האחרונים הציגו הרמטכ״ל ומפקד זרוע היבשה את כשירות צה״ל למלחמה, במגוון רחב של היבטים ובאופן מעמיק, בפני כלל הוועדות והגורמים האמונים על כך במדינת ישראל. הנתונים מביאים לידי ביטוי עשייה רחבה, מקצועית ושיטתית ולפיהם צה״ל מצוי בכשירות גבוהה למלחמה, וזרוע היבשה עומדת על רמת כשירות גבוהה בפרמטרים עליהם היא אמונה, והגבוהה ביותר לפחות בעשור האחרון. עם זאת ולאור החשיבות שאנו מוצאים בבחינת טענות שמועלות מעת לעת וגם לאחרונה, תבחן אותם ועדה מקצועית בראשות מבקר צה״ל ובהשתתפות קצינים בכירים במילואים. עם סיום עבודתה תציג הוועדה את מסקנותיה לרמטכ״ל ולמפקד זרוע היבשה. כל ניסיון להטיל דופי בעבודתה של הועדה או במי ממשתתפיה הוא לכל הפחות לא ראוי ולא ענייני ואין לנו אלא להצר עליו".

תגיות קשורות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ