מרקל על ההסדרה בעזה: אנחנו עושים כעת מאמצים, לא אפרט

במפגש עם סטודנטים במוזיאון ישראל, הכחישה מרקל כי התנתה את הביקור בארץ באי-פינוי חאן אל אחמר: "לא הצגנו דרישה כזו. ביטול הנסיעה לא עמד על הפרק בשום שלב". בהמשך תיפגש עם נתניהו וריבלין

נעה לנדאו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אנגלה מרקל ביד ושם, הבוקר
אנגלה מרקל ביד ושם, הבוקרצילום: אורן בן חקון

קאנצלרית גרמניה, אנגלה מרקל, ביקרה הבוקר (חמישי) ביד ושם בירושלים והניחה זר באוהל יזכור. לאחר מכן, השתתפה בטקס מיוחד במוזיאון ישראל, שם קיבלה תואר דוקטור של כבוד מאוניברסיטת חיפה והשיבה לשאלות של סטודנטים. במענה לשאלה האם גרמניה תתמוך בהסדרה בעזה, השיבה מרקל: "אתה יודע שבזמן שגלעד שליט היה בשבי עשינו מאמצים רבים. כעת אנחנו עושים מאמצים אך איני מעוניינת לפרט".

במהלך המפגש, הכחישה מרקל את הפרסום כי התנתה את הביקור בישראל בכך שלא יפנו את הכפר הבדואי חאן אל-אחמר. "זה לחלוטין לא נכון", אמרה. "שוב ושוב נטען שהצבנו את זה כתנאי לנסיעה שלנו. מעולם לא דנו על כך בממשלה. המידע שלפיו אנחנו עלולים לא לבוא לישראל הגיע מישראל. וזה לחלוטין לא נכון. זאת החלטה ישראלית, הביקור שלנו לא קשור לזה כלל. אפשר לחלוק על מדיניות ההתנחלויות, ובהחלט יש לי על כך הערות ביקורתיות, כיוון שאני מאמינה בפתרון שתי המדינות. אבל זה לא קשור לזה. אנחנו שתי דמוקרטיות וניתן להחליף בינינו דעות מדיניות מנוגדות, גם כאן עם ראש הממשלה, אולם ביטול הנסיעה לא עמד על הפרק בשום שלב".

מרקל ביד ושם, הבוקרצילום: אורן בן חקון

בהתייחס לסוגיה האיראנית, אמרה מרקל: "העימות בין איראן לישראל נעשה חריף יותר בגלל סוריה, ולכן טוב מאוד שרוסיה דאגה לנסיגה איראנית מהגבול הישראלי. השאלה היא אם ההסכם עם איראן מהווה את הדרך הנכונה למנוע מאיראן נשק גרעיני או שהוא חלש מדי. זה חלק מהדיון המתמשך שלנו עם נתניהו".

בביקור ביד ושם אמרה מרקל כי "לפני כמעט 80 שנה, בליל הבדולח בתשעה בנובמבר, נתקלו היהודים בגרמניה באלימות בקנה מידה בלתי צפוי". היא כינתה את השואה "פשע חסר תקדים, הפרת הציוויליזציה", והדגישה כי "זו האחריות הנצחית של גרמניה להזכיר את הפשע ולהתנגד לאלימות, לשנאה ולאנטישמיות". את הדברים כתבה גם בספר המבקרים של יד ושם.

במהלך הטקס במוזיאון ישראל, נשא דברים נשיא אוניברסיטת חיפה, פרופ' רון רובין, ואמר בין השאר כי "אחוז הסטודנטים המוסלמים והיהודים אצלנו זהה, וכך גם בקרב הנשים, ואנחנו מקדמים ומפתחים את הנשים שיהיו מנהיגות העתיד". בעקבות דבריו, שאלה מרקל: "וכמה נשים פרופסוריות יש אצלכם בסגל?".

מרקל לצד בני הזוג נתניהו, אמשצילום: קובי גדעון/לע"מ

שר החינוך נפתלי בנט פגש את מרקל בטקס, ומסר לאחר מכן: "אני שמח שהקאנצלרית הבהירה בצורה חדה כי הסיפור בעניין חאן אל אחמר הוא פייק ניוז מוחלט. הקשר של מדינת ישראל עם גרמניה הוא בעל חשיבות אסטרטגית ונמשיך לפעול לחיזוקו בכל הרמות".

עם סיום הטקס, סיירה מרקל עם ראש הממשלה בנימין נתניהו בתערוכה בנושא חדשנות במוזיאון והשניים פגשו אנשי עסקים מישראל ומגרמניה. בצהריים היא תיפגש עם נשיא המדינה ראובן ריבלין, ואז תקיים פגישה נוספת בארבע עיניים עם נתניהו, שבסופה יקיימו השניים מסיבת עיתונאים משותפת.

יו"ר המחנה הציוני, אבי גבאי, נפגש הבוקר עם סגנה של מרקל ושר האוצר הגרמני, אולף שולץ. בפגישה שיזם שולץ, דנו השניים בין השאר בסנקציות הכלכליות של הקהילה הבינלאומית על איראן ועל יוזמת השלום של טראמפ. שולץ הביע בפגישה את דאגתו מכך שהממשלה מקדמת חוקים שמזכירים לדבריו חוקים שעברו בסין וברוסיה, והתייחס בין השאר לחוק הלאום. 

מרקל ושרי ממשלתה יקיימו אחר הצהריים מפגש מיוחד (G2G) עם ממשלת ישראל במלון המלך דוד בירושלים. זו הפעם השביעית שהמפגש מתקיים כזה בין הממשלות בעשור האחרון. ההתייעצויות יתמקדו בשיתופי פעולה בתחומי הביטחון, הכלכלה, המדע והתרבות וייחתמו מזכרי הבנות בהם: מזכר בין המשרד לשוויון חברתי לבין נציבת התרבות והתקשורת של גרמניה בנושא השאלת אוסף גורליט למוזיאון ישראל; הצהרת כוונות בין משרד הכלכלה הישראלי ומשרד החינוך והמחקר של גרמניה בנושא שת"פ בנושא חדשנות, חילופי מידע בנושאי טכנולוגיה וקידום פרויקטים בתחומי הבינה המלאכותית, הגנת סייבר וננו טכנולוגיה; הצהרת כוונות בין משרד המדע והטכנולוגיה הישראלי ומשרד החינוך והמחקר של גרמניה בנושא שת"פ מדעי בתחום האלקטרוכימיה, חקר הים, חקר הסרטן וטכנולוגיות מים; הצהרת כוונות בין משרדי האוצר הישראלי וגרמניה בנושא מיסוד דיאלוג כלכלי.

אמש קיבלו נתניהו ורעייתו את פניה של מרקל במעון ראש הממשלה בירושלים וסעדו עמה ארוחת ערב. במהלך הביקור צפויים נתניהו ומרקל לדון בין היתר בהתפתחויות בזירה האיראנית, בהריסת חאן אל אחמר ובהסלמה ברצועת עזה. אף שהשבוע פקע האולטימטום שהציבה המדינה לפינוי עצמי של תושבי הכפר, הריסתו לא צפויה להתבצע כל עוד מרקל שוהה בישראל. הקאנצלרית לא תבקר בשטחי הרשות הפלסטינית ולא תיפגש עם אישים פלסטינים בביקורה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ