ריבלין למרקל: אין דבר כזה לאהוב את ישראל ולשנוא את היהודים

בפגישתם בירושלים אמר הנשיא לקאנצלרית גרמניה כי באירופה צומחת אנטישמיות בעלת שורשים נאציים, חלקה לכאורה אוהדת את ישראל. הוא קרא לה ולאיחוד להצטרף לסנקציות על איראן

נעה לנדאו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ריבלין ומרקל, היום בבית הנשיא בירושלים
ריבלין ומרקל, היום בבית הנשיא בירושליםצילום: AMIR COHEN/רויטרס

נשיא המדינה ראובן ריבלין פגש היום (חמישי) את קאנצלרית גרמניה אנגלה מרקל, ואמר לה כי "באירופה צומח זן חדש של אנטישמיות, הפעם בדמות כוחות פוליטיים ימנים לאומנים בעלי שורשים נאציים. חלקם לכאורה אוהדים את ישראל ושונאים את היהודים". בפגישתם בבית הנשיא בירושלים הדגיש ריבלין כי "אין דבר כזה לאהוב את ישראל ולשנוא את היהודים".

"העבר שלנו ממשיך וימשיך לעצב את האופי המיוחד של היחסים בינינו, בהווה ובעתיד. הוא שקושר אותנו במחויבות משותפת לזיכרון העבר ולמאבק מתמיד באנטישמיות, שנאה והכחשה", אמר הנשיא. "באירופה צומח זן חדש של אנטישמיות. הפעם, בדמות כוחות פוליטיים ימנים לאומנים, בעלי שורשים נאציים, שצוברים תאוצה ברחבי היבשת. חלקם לכאורה אוהדים את ישראל ושונאים את היהודים. אבל אנחנו לא מתבלבלים. אין דבר כזה לאהוב את ישראל ולשנוא את היהודים. לקח ההיסטוריה הוא אחד: עלינו לגלות אפס סובלנות כלפי אנטישמיות וגזענות. היכן שיש קרקע פורייה לדבר הזה עלולים לקרות דברים נוראים ואיומים, כפי שכולנו יודעים היטב". ריבלין הודה למרקל על מאמציה "לטובת צריבת הזיכרון ההיסטורי בדורות הבאים", כלשונו.

ריבלין התייחס גם לסוגיה האיראנית, וקרא לגרמניה להצטרף לסנקציות על טהראן. "אנחנו לא יכולים שלא לערער על ההחלטה שהתקבלה באיחוד האירופי, במטרה לעקוף את הסנקציות שהוטלו על איראן", אמר. "מבחינתנו, זוהי העת להצטרף לסנקציות האפקטיביות על איראן - לא לעקוף אותן. את המפלצת האיראנית יש להרעיב - לא להאכיל. זהו התנאי היחיד לשמור על יציבות האזור והעולם".

ריבלין התייחס לאנטישמיות הגואה באירופה גם בעת ביקורו בישראל של ראש ממשלת הונגריה, ויקטור אורבן, לפני כשלושה חודשים. "נאו-פשיזם הוא סכנה גדולה לעולם ומביא שנאה לאומנית", אמר הנשיא. לדבריו, ישראל כמדינה יהודית היא חלק מהעם היהודי, ו"אין דרך להביע הערכה לישראל כמדינה יהודית ושיהיו במקביל רגשות שמונעים מלחמה באנטישמיות".

אורבן, שנבחר באפריל לכהונה שלישית בתפקיד, נחשב הסמן הלאומני של האיחוד האירופי, והוא מוביל בארצו מדיניות לצמצום הדמוקרטיה. מאז שנבחר לתפקידו בפעם השנייה בשנת 2010, החל אורבן במתקפה חקיקתית להטלת מגבלות על החברה האזרחית, על התקשורת ועל מערכת המשפט. הוא אף שינה את אזורי הבחירות, במהלך שסייע לו להישאר בשלטון. כחלק ממאבקו בעמותות זכויות אדם בארצו, התומכות בין היתר במבקשי מקלט, החל אורבן לקדם חוק נגד ג'ורג' סורוס, המיליארדר היהודי יליד הונגריה, שתומך בגופים ליברליים במדינה. בביקורו בישראל אמר אורבן כי הקשר האישי בינו לבין נתניהו הוא אחת הסיבות ליחסים הטובים בין הונגריה לישראל.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ