הסטודנטית שכניסתה לישראל סורבה תישאר במתקן המעוכבים בנתב"ג עד ראשון

בית הדין לעררים דחה אתמול את ערעורה של לארה אל-קאסם, שהגיעה לישראל עם ויזת סטודנט אך הואשמה בתמיכה בחרם. עורכי דינה הגישו ערעור נוסף, והדיון בעניין צפוי בשבוע הבא

נעה לנדאו
נעה לנדאו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ביקורת גבולות בנתב"ג, בשנה שעברה
ביקורת גבולות בנתב"ג, בשנה שעברהצילום: אייל טואג

הסטודנטית בת ה-22 מארה"ב שכניסתה לישראל נמנעה בחשד לפעילות חרם תישאר במתקן המעוכבים בנתב"ג לפחות עד יום ראשון. הצעירה, לארה אל-קאסם, מוחזקת במתקן מיום שלישי, אף שהונפקה לה ויזת סטודנט ללימודי תואר שני באוניברסיטה העברית.

אמש (חמישי) דחה בית הדין לעררים את ערעורה של אל-קאסם על גירושה מישראל, והיום הגישו עורכי דינה ערעור נוסף לבית המשפט המחוזי בתל אביב. הדיון בעניין צפוי להתקיים בשבוע הבא, ונקבע שעד יום ראשון היא לא תגורש.

לארה אל-קאסם

בתגובה לפרסום ב"הארץ" על הגשת הערעור של אל-קאסם כתב ארדן בחשבון הטוויטר שלו כי "שום מדינה שפויה לא תאפשר כניסה אליה לזרים שמגיעים בכדי לפגוע באזרחי המדינה ולהזיק להם בכל דרך שהיא וכך פועלת גם ישראל". בציוץ שלדבריו נועד "לעשות סדר בעובדות" הוסיף ארדן כי אל-קאסם היא "פעילת חרם זרה שכיהנה כראש סניף של אחד מארגוני ה-BDS הפועל באלימות כדי 'לסתום פיות' בקמפוסים בארה"ב לתומכי ישראל". 

בעדותה של אל-קאסם בבית הדין לעררים היא סיפרה כי בסניף שבו פעלה היו חברים בודדים. בדבריו בטוויטר הוסיף ארדן כי אל-קאסם "רוצה לפגוע בישראל ובחברות הפועלות בה ומספקות פרנסה לאלפי אזרחים". 

בתגובה להחלטה לגרשה מישראל, כתב אתמול פרופסור ישראלי שלימד את אל-קאסם באוניברסיטת פלורידה דברים בזכותה. לפי פרופ' תמיר שורק מהמרכז ללימודים יהודיים באוניברסיטה, אל-קאסם מעולם לא הטיפה להחרים את ישראל במוסד האקדמי בו הוא מלמד. עוד כתב שורק כי אל-קאסם ספגה ביקורת מצד פעילי BDS על החלטתה ללמוד בישראל, וציין כי "הדעת לא סובלת שמדינת ישראל מונעת ממנה להפר את החרם על ישראל באמצעות החוק שנועד להילחם בחרם". מכתבו של שורק:

אתמול פורסם ב"הארץ" כי לפי מסמכים פנימיים של המשרד לנושאים אסטרטגיים, חיפוש שטחי בגוגל ואתר ימין אמריקאי הם הבסיס לסירוב כניסה לישראל. בחודשים האחרונים דיווחו כמה אזרחים אמריקאים, שעוכבו בכניסה לישראל על פעילותם הפוליטית, כי המתשאלים בנתב"ג התבססו על "פרופילים" שפורסמו עליהם באתר Canary Mission - שעוקב אחר פעילים פרו-פלסטיניים בקמפוסים בארה"ב.

המסמכים, שהוגשו בחלקם לבית הדין לעררים בהתייחס לאל-קאסם, כללו מידע נגדה שמקורו מחמישה לינקים בלבד מהאינטרנט: ארבעה מהם מפייסבוק ואחד, המקור המרכזי, מהאתר של Canary Mission.

בלילה שבין יום שלישי לרביעי הגיעה אל-קאסם, אמריקאית שסביה פלסטינים, לנתב"ג. אולם אף שקיבלה מראש מהקונסוליה הישראלית במיאמי אשרת סטודנטית מסוג א/2 ללימודי תואר שני באוניברסיטה העברית בירושלים היא לא הורשתה להיכנס לארץ. המתשאלים בנתב"ג קיבלו במחשב התרעה כי היא חשודה ב"פעילות חרם" והעבירו את פרטיה למשרד לנושאים אסטרטגיים ששלח להם דו"ח על פעילותה הפוליטית. 

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ