רשות ההגירה מנעה במשך שעות מח"כים ממרצ לבקר את הסטודנטית מארה"ב

לארה אל-קאסם מוחזקת במתקן המעוכבים כבר שישה ימים לאחר שנמנעה כניסתה בשל חוק החרם. קבוצת מרצים מהאוניברסיטה העברית, שבה היתה אמורה ללמוד, ביקשו לבקרה אך סורבו גם הם

נעה לנדאו
נעה לנדאו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חברי הכנסת זנדברג, רז ופריג' ממרצ ולארה אל-קאסם במתקן המעוכבים, ביום ראשון
חברי הכנסת זנדברג, רז ופריג' ממרצ ולארה אל-קאסם במתקן המעוכבים, ביום ראשון

רשות האוכלוסין וההגירה מנעה במשך שעות מחברי הכנסת תמר זנדברג, מוסי רז, ועיסאווי פריג' ממרצ להיכנס למתקן יהלום בנמל התעופה בן גוריון, שם כלואה זה היום השישי לארה אל-קאסם. הסטודנטית בת ה-22 מארה"ב, שהגיעה לארץ עם ויזת סטודנט, עוכבה בחשד לתמיכה בתנועת החרם. 

לאחר ארבע וחצי שעות נכנסו לבסוף הח"כים לבקר את אל-קאסם בהתערבות שר הפנים אריה דרעי, שהתנה את כניסתם בליווי שהתעכב גם כן ממושכות. היא חשפה בפניהם כי הגיעה לארץ גם בדצמבר האחרון על מנת לבחון את המוסד החינוכי אליו התקבלה, ונכנסה ללא כל עיכוב. חברי הכנסת מסרו כי "מדובר במעצר פוליטי שרק פוגע ומזיק למדינת ישראל. עשינו היום שירות חשוב למדינה כשהראנו את הפנים היפות שלה וצדדים נוספים שקיימים בדמוקרטיה הישראלית".

מוסי רז, עיסאווי פריג' ותמר זנדברג היום מחוץ למתקן ההגירה

ח"כים מורשים בדרך כלל להיכנס לכל מקום שאינו ברשות היחיד למעט במקרים בהם יש בכך סכנה ביטחונית ברורה. לטענת נציגי רשות האוכלוסין במתקן, נוהל שגובש באחרונה קובע כי למתקני כליאה מותר רק לחברי הוועדה לביקורת המדינה להיכנס. אולם, המתקן אינו מוגדר רשמית מתקן כליאה.

קבוצת מרצים מהאוניברסיטה העברית, שם התעתדה אל-קאסם ללמוד, ביקשה גם היא להיכנס למתקן, אך סורבה על ידי משרד הפנים. המרצים הסבירו בפנייתם כי מאחר שהיא אישה צעירה, ללא קרובי משפחה בישראל, ברצונם לוודא שמצבה טוב ושלא חסר לה דבר.

עד כה, רק עורכי דינה של אל-קאסם קיבלו אישור לפגוש את הסטודנטית, הזכאית במתקן למקלחת חמה אחת ביום, ולשיחה אחת ביום בטלפון ציבורי. שגרירות ארה"ב הודיעה היום כי היא מסייעת לה.

לאחר שכניסתה לארץ נמנעה על ידי המשרד לעניינים אסטרטגיים ביום שלישי שעבר, ערערה אל-קאסם בפני בית הדין לעררים בתל אביב, שדרש מהמשרד לנמק את החלטתו. לאחר דיון נוסף בתשובתם פסק בית הדין ביום חמישי כי לא מצא שההחלטה לגרשה "חרגה ממתחם הסבירות באופן המצדיק התערבות". אל-קאסם החליטה לערער גם לבית המשפט המחוזי, ולכן מעוכב כעת ביצוע פסק הדין לגרשה עד תום ההליכים.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ