ארדן על הסטודנטית שכלואה בנתב"ג: נשקול מחדש את עמדתנו "אם תתחרט על מה שעשתה"

דבריו של השר לנושאים אסטרטגיים מגיעים ימים אחדים לאחר שלארה אל-קאסם, הכלואה שבוע בנמל התעופה, כבר הצהירה שהיא לא מעורבת ב-BDS וכי מעולם לא פעלה אקטיבית להחרים את ישראל

נעה לנדאו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ארדן, בחודש שעבר
ארדן, בחודש שעברצילום: מוטי מילרוד

השר לעניינים אסטרטגיים גלעד ארדן אמר היום (שלישי) כי המדינה תשקול מחדש את עמדתה בנוגע לסטודנטית האמריקאית הכלואה בנתב"ג כבר שבוע, אם היא תצהיר שהיא לא תומכת בתנועת החרם על ישראל. אלא שהסטודנטית, לארה אל-קאסם, כבר הצהירה בשבוע שעבר כי היא לא מזדהה עם התנועה וכי לא היתה פעילה בקידום חרם על ישראל.

"היא מחקה את החשבונות שלה ברשתות החברתיות לקראת ההגעה שלה לישראל", אמר ארדן בראיון לגלי צה"ל. "אותה לארה אל-קאסם היתה ראש סניף של ארגון החרם והשנאה בפלורידה, היא עשתה את זה מספר שנים והיא אחראית לאותם ביטויי שנאה וסתימת פיות באוניברסיטאות בארה"ב נגד סטודנטים יהודים או פרו-ישראלים. אם לארה אל קאסם תבוא מחר בבוקר בקולה, לא בכל מיני התחכמויות של עורכי דין וביטויים שאפשר לפרש בצורה כזו או אחרת – ותצהיר שתמיכה ב-BDS היא דבר לא לגיטימי והיא מתחרטת על מה שעשתה בנושא הזה, אנחנו נשקול את עמדתנו. אבל עד הרגע הזה מה שראינו זה התחכמויות".

אל-קאסם הצהירה בפני בית הדין לעררים בשבוע שעבר כי בסניף שבו היתה חברה היו חברים בודדים, בערך חמישה, וכי היא לא נחשבה אז "בכירה" בארגון הארצי, כפי שקובעים הקריטריונים שקבע המשרד לאכיפת החוק למניעת כניסת תומכים בחרם. היא הוסיפה כי דווקא לא תמכה אז באופן אישי ופעיל בקמפיינים לקידום חרמות על ישראל. "כעת אינני תומכת ב-BDS", אמרה לפי פרוטוקול בית הדין. "אם הייתי תומכת, לא הייתי יכולה לבוא להיות סטודנטית בישראל. עזבתי את הארגון ב-2017… אני מצהירה כי בעת שהותי בישראל לא אקרא לחרם או להשתתפות בפעילות BDS, במדיה חברתית או כל דרך אחרת, ישירה ומשתמעת, וכי אין בכוונתי לבקר בשטחים".

אל-קאסם כלואה במתקן המסורבים בשדה התעופה בן גוריון כבר שבוע, לאחר שהגיעה לקראת תחילת לימודי התואר השני שלה באוניברסיטה העברית כשבידיה אשרת שהייה לצורכי לימודים. בית המשפט המחוזי בתל אביב קבע אתמול כי היא תישאר במתקן עד להחלטה סופית בערעורה, וטרם נקבע תאריך לדיון. השופט קובי ורדי כתב בהחלטתו: "לא מצאתי מקום להורות על שחרור המבקשת ממתקן המסורבים בנתב"ג בטרם יתבררו הטענות כלפיה לגבי הסיכון והפגיעה האפשרית במדינת ישראל".

לארה אל-קאסם

סנאט האוניברסיטה העברית בירושלים קרא אתמול לארדן ולשר הפנים אריה דרעי לאפשר את כניסתה של אל-קאסם. במקביל, ביקשה האוניברסיטה בצעד חריג להצטרף לערעור של אל-קאסם לבית המשפט המחוזי על ההחלטה לגרש אותה מהארץ. הערעור צפוי להיות נדון בימים הקרובים.

"האוניברסיטה העברית פועלת כאן יחד עם השמאל הקיצוני", טען ארדן בגלי צה"ל הבוקר. "האוניברסיטה העברית מבקשת מבית המשפט להיות צד בעתירה נגד חוקי המדינה, אני מציע שהאוניברסיטה תסביר את ההתנהלות הזאת. היא בעצם פועלת פה נגד מדינת ישראל, נגד ממשלת ישראל ונגד חוקי הכנסת. מעבר לזה שהיא נתנה מלגת לימוד למישהי שהפעילות שלה בארה"ב היא לסתום פיות באופן אלים בקמפוסים בארה"ב - כל אחד מכיר את הפעילות של הארגון - האוניברסיטה העברית מסייעת לה, נותנת לה מלגת שכר לימוד על חשבון סטודנטים אחרים וגם פונה לבית המשפט".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ