יו"ר הקואליציה: אם יוגש כתב אישום נגד נתניהו, אתמוך במהלך לשמירה על חסינותו

דוד אמסלם אמר שיצביע בעד הסעיף בחוק שמאפשר לח"כ לבקש שלא להסיר חסינותו אם כתב האישום נגדו "הוגש שלא בתום לב או בתוך הפליה". לדבריו, "הדמוקרטיה בישראל בסכנה עצומה"

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אמסלם ונתניהו בכנסת, במארס
אמסלם ונתניהו בכנסת, במארסצילום: אמיל סלמן

יו"ר הקואליציה דוד אמסלם אמר היום (שלישי) כי במקרה שיוגש כתב אישום נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו, הוא יצביע בעד הסעיף שמאפשר לשמור על חסינותו. אמסלם התייחס לסעיף בחוק שעליו דווח אתמול בחברת החדשות, ומאפשר לח"כים לבקש שלא להסיר את חסינותם במקרה של כתב אישום, אם זה "הוגש שלא בתום לב או בתוך הפליה".

"אם זה יעלה ויתברר שאפשר להשתמש בסעיף הזה אני אצביע לו, משום שהסעיף הוא לא חשוב", הסביר אמסלם בראיון לכאן ב'. "אני חושב שהפיכה במדינת ישראל זה הרבה יותר גרוע מלהשתמש במשהו טכני". 

מפגינים נגד נתניהו מול מעונו בעת חקירתו האחרונה, בשבוע שעברצילום: אמיל סלמן

חוק חסינות חברי הכנסת, ששונה לפני 13 שנים, מאפשר לא להסיר את החסינות גם במקרה ש"ייגרם נזק של ממש בשל ניהול ההליך הפלילי, לתפקוד הכנסת או ועדה מוועדותיה או לייצוג ציבור הבוחרים".

"אתה מקריב לפעמים חייל כדי לשמור על משהו קצת יותר חשוב", אמר עוד אמסלם. "הדמוקרטיה בישראל בסכנה עצומה ולכן צריך לעשות משהו שהוא באמת קיצוני כדי לעצור את זה. אם היה מדובר על זה שראש הממשלה גנב, קיבל כספים או שדד בנקים או פגע בביטחון המדינה – אבל אתה יודע שאתה לא שם".

אם יוגש כתב אישום, בפני נתניהו עומדת גם האפשרות לקדם את החוק האוסר המונע העמדת ראש ממשלה לדין כל עוד הוא מכהן, שמכונה "החוק הצרפתי". אולם, במקרה זה יהיה צורך לחוקק חוק יסוד, המחייב שלוש הצבעות במליאה וסדרת דיונים והצבעות ממושכת בוועדה, בעוד שהפעלת סעיף החסינות דורשת הצבעה בודדת בוועדה ולאחר מכן הצבעה אחת במליאה בלבד. עם זאת, גם מהלך זה עלול להיפסל על ידי בג"ץ, שיכול להפוך את החלטת הכנסת.

תגיות קשורות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ