סולר במימון קטאר החל לעבור לרצועת עזה, חרף מאמצי הסיכול של עבאס

לפי מקורות פלסטיניים, משאיות שנשאו 35 אלף ליטר סולר הגיעו למעבר כרם שלום, מלוות במכוניות של האו"ם. בישראל מקווים כי העברת הדלק הקטארי לעזה תצמצם את הסיכון להתפרצות עימות צבאי

ג'קי חורי
יניב קובוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מכלית במעבר כרם שלום, ביולי
מכלית במעבר כרם שלום, ביוליצילום: אליהו הרשקוביץ

משאיות סולר במימון קטאר נכנסו היום לרצועת עזה דרך מעבר כרם שלום - חרף מאמצי הסיכול של הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס. לפי מקורות פלסטיניים, שתי משאיות ועליהן 35 אלף ליטר סולר הגיעו למעבר, מלוות במכוניות של האו"ם.

אספקת החשמל הממוצעת ברצועה נעה כיום סביב ארבע שעות ביממה, ובשנה האחרונה הושבתה תחנת הכוח היחידה ברצועה כמה פעמים בשל מחסור בסולר. עדיין לא ברור אם הכמות שהוכנסה תספיק לסייע לתושבים ואם מדובר בהזרמה קבועה מקטאר שתבטיח את הפעלת התחנה לאורך זמן. 

פלסטינים בעת הפסקת חשמל במחנה הפליטים א-שאטי, בשנה שעברהצילום: מחמוד חאמס/אי-אף-פי

העברת הדלק נעשתה בניגוד לרצונו של עבאס, שדרש מהקטארים שלא להעבירו לרצועה. במערכת הביטחון תמכו במהלך בשל המצב ההומניטרי ברצועה, אף שהזהירו בעבר מפני צעדים שעוקפים את הנשיא הפלסטיני.

במקביל, בעיתון "אל-ערבי אל-ג'דיד" דווח כי ראש המודיעין המצרי עבאס כאמל יבקר בימים הקרובים בתל אביב, ברמאללה ובעמאן במסגרת המגעים לקידום הפיוס, הרגיעה בין ישראל לחמאס ושיפור המצב ברצועה. על פי הדיווח, כאמל צפוי להציב בפני הנשיא הפלסטיני, תנאי לפיו אם רמאללה לא תשתף פעולה - קהיר תיסוג מהתיווך ותפעל באופן חד-צדדי עם חמאס בנושא הרצועה. עוד דווח כי כאמל יבקש גם את גיבויה של ירדן לעמדת מצרים על פני עמדתו של עבאס, המתנגד לכל הקלה בעזה ללא קבלת אחריות של הרשות הפלסטינית על הרצועה.

עבאס בישיבת הפתח ברמאללה, בשבוע שעברצילום: AFP

כפי שפורסם בשבוע שעבר, במסגרת ההסדר שגובש בשבועות האחרונים תסכים קטאר ליטול על עצמה מימון רכש של דלק לתחנת הכוח המייצרת חשמל ברצועה. ההסדר צפוי לאפשר הגדלה משמעותית של אספקת החשמל לתושבי הרצועה. בישראל מקווים כי השיפור, שאמור להשפיע מיידית לטובה גם על חיי התושבים, יצמצם את הסיכון להתפרצות עימות צבאי עם חמאס.

המגעים בעניין זה, כפי שדווח ב"הארץ", התנהלו בחודשים האחרונים בניצוחו של שליח האו"ם לאזור, ניקולאי מלאדנוב. את קטאר ייצג השליח שלה לישראל ולשטחים, מוחמד אל-עמדי. מן הצד הישראלי עסק בנושא בעיקר ראש המועצה לביטחון לאומי, מאיר בן שבת. פריצת הדרך הושגה בוועידת המדינות התורמות לפלסטינים, שהתקיימה בשבוע שעבר בניו יורק, לצד דיוני העצרת הכללית השנתית של האו"ם.

דובר חמאס חאזם קאסם מסר בתגובה: "הסולר הקטארי נכנס לעזה בחסות האו"ם בשל הוואקום שיצרה הרשות הפלסטינית, שנטשה את המחויבות שלה כלפי תושבי הרצועה והטילה סנקציות על תושביה". לפי קאסם, אספקת הסולר אמורה לשפר במקצת את אספקת החשמל בעזה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ