לאחר שהסירה מהם את ההגנה, המדינה הודיעה: נגרש מאות אזרחי קונגו

בהתייעצות עם משרד החוץ, אישר שר הפנים דרעי לבטל החל מינואר את מעמד הקונגולזים שנמלטו לארץ עקב העימותים בארצם. פליטה מקונגו ל"הארץ": "לא השתנה שם דבר שמסביר את ההחלטה"

לי ירון
לי ירון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הכניסה ללשכת האוכלוסין וההגירה, השנה
הכניסה ללשכת האוכלוסין וההגירה, השנהצילום: מוטי מילרוד

המדינה תוכל לגרש את אזרחי קונגו השוהים בארץ, לאחר שהסירה מהם את ההגנה הזמנית. המהלך, שייכנס לתוקף בינואר, אושר בתחילת השבוע, ולמעט הודעה באתר הרשות לא נמסרה אודותיו הודעה לקהילת הקונגולזים השוהים בארץ. כיום נמצאים בישראל מאות מאזרחי קונגו, שנמלטו מארצם עקב עימותים אלימים מאז תחילת העשור הקודם.

את ההחלטה קיבל שר הפנים אריה דרעי, בהתייעצות עם אנשי משרד החוץ. לאחר בדיקה שערך משרד החוץ הוחלט כי אין מניעה להרחיק את נתיני הרפובליקה הדמוקרטית של קונגו בחזרה למולדתם, ולבטל את ההגנה שניתנה להם ב-2002. רשות האוכלוסין וההגירה הודיעה כי נתיני קונגו השוהים בארץ נדרשים לפעול ליציאתם מהארץ תוך 90 ימים, לא יאוחר מ-5 בינואר, וכי לא תנפיק אשרות שהיה שתוקפן לאחר מועד זה. ברשות הבהירו כי ינקטו פעולות אכיפה נגד שוהים בלתי חוקיים מקונגו. 

נשיא קונגו ג'וזף קבילה, ביולי האחרוןצילום: John Bompengo/אי־פי

כיום מעניקה ישראל הגנה זמנית מפני הרחקה לארבע קבוצות של מבקשי מקלט: מסודאן, מדרום סודאן, מאריתריאה ומקונגו. לפי נתוני רשות האוכלוסין, בישראל נמצאים כיום לפחות 400 אזרחי קונגו. ברשות לא השיבו לשאלת "הארץ" כמה מהם קיבלו מעמד פליט המגן עליהם מפני גירוש, כמה מבקשות המקלט עדיין פתוחות וכיצד מתכוונת הרשות לטפל בהן טרם תתחיל את הליכי הגירוש. חברי הקהילה מתכוונים להגיש בקשה לממשלה לביטול ההחלטה בטרם ינקטו בצעדי מחאה.

מריה ג'וזהצילום: יחיאל ינאי / אנחנו

מריה ג'וזה, נתינת קונגו בת 64 המתגוררת בארץ זה 17 שנה ומחזיקה במעמד פליטה, אמרה בשיחה עם  "הארץ" כי היא וחבריה לא קיבלו הודעה רשמית מהרשויות על הסרת ההגנה. "שום דבר לא השתנה שם שיכול להסביר את ההחלטה",  אמרה ג'וזה, "תראו בטלוויזיה או באינטרנט את האלימות והזוועות שמתרחשות שם. אני מכירה אנשים שנשארו שם ונרצחו או ספגו איומים. אם אתה נגד הממשלה, נשקפת לך סכנה בכל מקום שאתה הולך אליו.

מתוקף מעמדה כפליטה היכולה להישאר בישראל, היא מתמודדת על מקום בעיריית ת"א מטעם רשימת "אנחנו העיר" בראשות אסף הראל. "אני רוצה להיות הנציגה של מבקשי המקלט בתל אביב ולקשר ביניהם לממשלה ולעירייה", אמרה ג'וזה, הממוקמת במקום ה-11 ברשימתה.

"אני כועסת ומפחדת", הוסיפה ג'וזה, שבעלה לא עזב את קונגו אך ילדיה ונכדיה נמצאים עמה בישראל וזכו אף הם למעמד פליט, כבר ב-2004. "אני אלך לרשויות בישראל עם דמעות בעיניים ואבקש מהם לא לגרש את הקהילה שלי. קשה לי להאמין שישראל תגרש אותנו, אנחנו אוהבים את ישראל וכבר התרגלתי לחיים פה בארץ. אני מפחדת שיקרו דברים רעים למי שיוחזר לקונגו".

עצרת אופוזיציה בקונגו, בשבוע שעברצילום: KENNY KATOMBE/רויטרס

לפי דו"חות עדכניים של משרד ההגירה הבריטי, גם כיום נמצאים מתנגדי משטר בקונגו בסיכון ממשי לרדיפה מצד השלטונות בקינשסה. הדוח"ות הצביעו על שימוש שיטתי באונס ככלי מלחמה באזורי העימות, ועל סכנה לגיוס בכפייה שבה נמצאות נשים ונערות. בשבוע שעבר זכה בפרס נובל לשלום דניס מקווגי, גניקולוג מקונגו שטיפל בעשרות אלפי נשים שנפלו קורבן לאלימות מינית במלחמת קונגו השנייה ב-1998 וידוע כמבקר חריף של הממשלה בארצו. 

בדצמבר הקרוב מתוכננות בקונגו בחירות, שבהן לא ירוץ הנשיא ג'וזף קבילה, המכהן ברצף מאז עלה לשלטון ב-2001, במהלך מלחמת קונגו השנייה. עם זאת, באופוזיציה חוששים כי המועמד שרץ מטעמו בבחירות יהיה עושה דברו, ושלטונו של קבילה יימשך למעשה. בקונגו לא נערכו חילופי שלטון לא-אלימים מאז שקיבלה עצמאות ב-1960.

במוקד לפליטים ולמהגרים אמרו ל"הארץ" כי "מדובר במחדל נוסף של רשות האוכלוסין וההגירה, שבמשך למעלה מעשור גררה רגליים ונמנעה מלהכריע בבקשות מקלט של 208 אזרחי קונגו, וכעת דורשת מהם לשוב למדינה מסוכנת שמצבה עדיין לא התייצב. אנו דורשים מרשות האוכלוסין לבצע את מה שהיא נמנעת לעשות במשך כ-20 שנה: לבחון את כל בקשות המקלט הפרטניות של אזרחי קונגו שעדיין תלויות ועומדות".

ח"כ מיכל רוזין (מרצ), לשעבר יו"ר הוועדה לבעיית העובדים זרים, מסרה: "הממשלה כשלה בהענקת פתרונות למבקשי המקלט ולשכונות שקלטו אותם בארץ, ולכן היא בודה חדשות לבקרים רעיונות אכזריים ומיותרים, שכל מטרתם לאיים על כלל מבקשי המקלט בישראל ולהשלות את הציבור בשכונות כי היא פועלת למענם. דווקא חודשיים לפני הבחירות הדרמטיות בקונגו, שעלולות להפוך למלחמת אזרחים, צריך לבדוק את בקשות המקלט של אותם מעטים בישראל שמוצאם מקונגו, וודאי שלא לדרוש מהם לשוב למדינה מסוכנת שמצבה עדיין לא התייצב".

מרשות האוכלוסין וההגירה נמסר בתגובה: "ההודעה פורסמה באתר הרשות בשפות הרלוונטיות לאוכלוסיית היעד, שככל הידוע לנו חשוף לאלפי גולשים ובוודאי אינו 'חשאי'. זהו ערוץ תקשורת רשמי וכך מקובל לפרסם הודעות לציבור. בקשות המקלט של קונגולזים נבחנות באופן פרטני כבכל בקשה למקלט ואין לזה כל קשר להסרת ההגנה הקבוצתית. ההחלטה נסמכת על חוות דעת מקצועית שנערכה בידי משרד החוץ וכל טענה אחרת היא חסרת בסיס".

בהכנת הידיעה השתתף רועי סמיוני

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ