הוקדם למחר ב-10:00 הדיון בעניינה של הסטודנטית מסורבת הכניסה לארץ

לארה אל-קאסם כלואה בנתב"ג זה היום התשיעי, בטענה כי היא תומכת בתנועת החרם. לאוניברסיטה העברית הותר להצטרף לערעור שהגישה על ההחלטה לגרשה ונציגיה ישתתפו בדיון בבית המשפט

נעה לנדאו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חברי הכנסת זנדברג, רז ופריג' ממרצ ולארה אל-קאסם במתקן המעוכבים, ביום ראשון
נעה לנדאו

הוקדם למחר ב-10:00 הדיון בעניינה של לארה אל-קאסם, הסטודנטית האמריקאית שכניסתה לישראל מסורבת בטענה שהיא תומכת בתנועת החרם. אל-קאסם מוחזקת זה היום התשיעי במתקן המעוכבים שבנמל התעופה בן גוריון. בתוך כך, היום התקבלה בקשת האוניברסיטה העברית להצטרף לערעור של אל-קאסם ונציגיה ישתתפו בדיון בערעורה בבית המשפט המחוזי בתל אביב.

השר לעניינים אסטרטגיים גלעד ארדן, שמשרדו מנע מאל-קאסם את הכניסה לארץ, אמר אתמול כי המדינה תשקול מחדש את עמדתה לגביה עוד השבוע - אם היא תכריז שהיא לא תומכת בתנועת החרם. אל-קאסם כבר הצהירה בשבוע שעבר כי אינה מזדהה עם התנועה וכי לא לקחה חלק בקידום חרם על ישראל. 

לארה אל-קאסם

"אותה לארה אל-קאסם היתה ראש סניף של ארגון החרם והשנאה בפלורידה, היא עשתה את זה מספר שנים והיא אחראית לאותם ביטויי שנאה וסתימת פיות באוניברסיטאות בארה"ב נגד סטודנטים יהודים או פרו-ישראלים", אמר ארדן בראיון לגלי צה"ל. "אם לארה אל קאסם תבוא מחר בבוקר בקולה, לא בכל מיני התחכמויות של עורכי דין וביטויים שאפשר לפרש בצורה כזו או אחרת – ותצהיר שתמיכה ב-BDS היא דבר לא לגיטימי והיא מתחרטת על מה שעשתה בנושא הזה, אנחנו נשקול את עמדתנו".

אל-קאסם הצהירה בפני בית הדין לעררים בשבוע שעבר כי בסניף שבו היתה חברה היו חברים בודדים, בערך חמישה, וכי היא לא נחשבה אז "בכירה" בארגון הארצי, כפי שקובעים הקריטריונים של המשרד לאכיפת החוק למניעת כניסת תומכים בחרם. היא הוסיפה כי דווקא לא תמכה אז באופן אישי ופעיל בקמפיינים לקידום חרמות על ישראל. "כעת אינני תומכת ב-BDS", אמרה לפי פרוטוקול בית הדין. "אם הייתי תומכת, לא הייתי יכולה לבוא להיות סטודנטית בישראל. עזבתי את הארגון ב-2017… אני מצהירה כי בעת שהותי בישראל לא אקרא לחרם או להשתתפות בפעילות BDS, במדיה חברתית או כל דרך אחרת, ישירה ומשתמעת, וכי אין בכוונתי לבקר בשטחים".

אמש אמרה דוברת משרד החוץ בוושינגטון כי ארה"ב מעריכה את חופש הביטוי, אולם ההחלטה אם להכניס אותה נמצאת בידי ישראל. זאת, לאחר שביום ראשון הודיעה שגרירות ארה"ב כי היא פועלת לסייע לסטודנטית האמריקאית. "אנו מודעים למקרה שלה", נמסר מהמשרד.

סגן השר מייקל אורן (כולנו) מסר היום כי לישראל שמורה הזכות למנוע מאנשים השוללים את זכות קיומה, לרבות תומכי BDS, להיכנס לשטחה. לצד זאת, קרא לבדוק מחדש את מדיניות התשאולים בנתב"ג: "ברור שהמדיניות המיושמת כעת גורמת לנו נזק מדיני, לכן הגורמים האחראים לאכיפתה חייבים לבדוק בקפדנות האם לארה אל-קאסם אכן תומכת BDS? האם נוכחותה בארץ מיועדת לקדם מטרות מזיקות ומסוכנות לביטחוננו?".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ