עמירה הס
עמירה הס

ישראל אוסרת את כניסתם לרצועת עזה של שני חברים במשלחת רופאים אמריקאית, בנימוק שהם יהודים. בתחילה נאסרה כניסתה של המשלחת כולה, שמשתייכת לארגון "רופאים לאחריות חברתית", סניף וושינגטון. בין הנימוקים המיידיים שניתנו לסירוב: מוצאם היהודי של רבים מחברי המשלחת ומעורבות לכאורה של ארגונם בתנועת החרם על ישראל (BDS).

בעקבות עתירה לבג"ץ שהגישה עמותת גישה, חזרה בה ישראל משתי טענותיה אלו והודיעה שלפנים משורת הדין תותר כניסתם של שמונה מבין עשרת חברי המשלחת בתאריך המיועד, 21 באוקטובר. אשר לשני החברים היהודים הנותרים - מנתח מוח ועובדת סוציאלית בעלת ניסיון בטיפול בטראומה ובפוסט טראומה - ענתה פרקליטות המדינה בתגובתה כי התייחסות לעניינם דורשת ביצוע "בדיקות ביטחוניות נוספות". על כך השיבה גישה ששני מסורבי כניסה אלו הם חלק מהותי מהמשלחת, ולכן היא אינה מוכנה לבטל את העתירה. תגובת המדינה הסופית אמורה להינתן מחר (שישי) והדיון בעניין אמור להתקיים בשבוע הבא.

מעבר ארז בין רצועת עזה לישראל, באוגוסט האחרוןצילום: אליהו הרשקוביץ

מ-2009 עד 2016 נכנסו חברי המשלחת לעזה 12 פעמים, וחבריה נפגשו עם רופאים, פסיכולוגים ומטופלים פלסטינים למתן ייעוץ והדרכה. אתר מתאם פעולות הממשלה בשטחים (המתפ"ש) אף שיבח את תרומתם בשנת 2016 למצב הבריאותי בעזה. אך ב-2017 התקבל היתר הכניסה לאחר מועד הביקור בעזה, ואילו באפריל השנה סורבה בקשת הכניסה החדשה לעזה, ללא נימוקים. מינהלת התיאום והקישור בעזה - הכפופה ליחידת מתאם הפעולות בשטחים במשרד הביטחון - דחתה בקשה חדשה שהוגשה באוגוסט, בנימוק שזו אינה עומדת בקריטריונים. או-אז הגישה עורכת הדין מטעם גישה, מוריה פרידמן שריר, קדם-בג"ץ למחלקת בג"צים בפרקליטות המדינה.

התשובה לקדם-הבג"ץ התקבלה ב-6 בספטמבר מהפרקליטות הצבאית הראשית, וחתום עליה סרן נדב גלס, היועץ המשפטי של מינהלת התיאום והקישור (מת"ק) עזה. לפי גלס, "רבים מן המבקשים הם יהודים, אשר הסיכון הנשקף מיציאתם לרצועת עזה משמעותי יותר בשגרה". עוד נכתב: "מהמידע המצוי בידי מת"ק עזה, עולה כי הארגון מעורב בפעילות המעודדת הטלת חרם על מדינת ישראל". גלס הוסיף גם כי בשל המצב הביטחוני הנוכחי בעזה "מצאו גורמי מתפ"ש כי יש לנקוט מדיניות דווקאית בהקפדה על הקריטריונים הכתובים לתנועה בין רצועת עזה לישראל".

"גישה" הגישה את עתירתה לבג"ץ ב-20 בספטמבר, ובה היא מפרטת את השירותים שעמדו לתת חברי המשלחת: ייעוץ לעמיתים בתחומים רפואיים שונים, הענקת טיפולים רפואיים והדרכה בקליניקות של הארגון המארח בעזה - מרכז עזה לטיפול נפשי קהילתי. התגובה המקדמית של המדינה, הגיעה ב-4 באוקטובר, ובה כותבת אילנית ביטאו, עוזרת ראשית במחלקת בג"צים בפרקליטות המדינה, שבאופן חריג יותר לשמונה חברי משלחת להיכנס לעזה" בלי התחייבות לגבי היתרים דומים בעתיד. לגבי שני העותרים היהודים המסורבים כתבה ביטאו ש"נדרש לבצע בדיקות ביטחוניות נוספות, והנושא הועבר לבחינת גורמי הביטחון הרלוונטיים... (שזקוקים) לפרק זמן נוסף לצורך גיבוש התייחסותם לנושא". ואולם, ל"הארץ" נודע על רופא אמריקאי יהודי שנכנס לרצועת עזה לפני שבועיים במסגרת אחרת, ועל יהודייה אחרת שנכנסה לפני חודש במסגרת פעילותה בארגון הומניטרי בינלאומי.

מסורבת הכניסה לעזה, דבורה קוסט, ביקרה ברצועה פעמיים בעבר. היא עובדת סוציאלית, מאמנת יוגה ומדריכת משחקים לילדים. בתצהיר שנתנה ל"גישה" כתבה שהאנשים שפגשה בעזה יודעים שהיא יהודייה וכי יהדותה מעולם לא היוותה בעיה. המסורב השני בשל יהדותו הוא ד"ר דונלד מלמן, שביקר בעזה במסגרת הארגון כבר שבע פעמים. לדבריו, הוא כבר לא מבצע ניתוחי מוח, וכיום מטפל באוכלוסיות מוחלשות ובמהגרים בפלורידה. בעזה הוא נכח בכמה ניתוחים, בדק מטופלים במרפאות פרטיות שונות וייעץ לרופאים ולמטופלים לגבי הטיפולים הדרושים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ