המדינה: יש עדות לפעילות חרם של לארה אל-קאסם השנה - היא אישרה הגעה בפייסבוק

ביהמ"ש המחוזי בת"א דן בערעורה של הסטודנטית על ההחלטה לגרשה מישראל. נציגי האוניברסיטה העברית, שהצטרפה לערעור: "לביטול האשרה יש השלכות חמורות על סטודנטים ששוקלים ללמוד בארץ"

נעה לנדאו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לארה אל-קאסם בדיון בבית המשפט המחוזי בתל אביב, היום
לארה אל-קאסם בדיון בבית המשפט המחוזי בתל אביב, היוםצילום: תומר אפלבאום
נעה לנדאו

בית המשפט המחוזי בתל אביב דן הבוקר (חמישי) בערעורה של לארה אל־קאסם, הסטודנטית האמריקאית שכניסתה לישראל נמנעת בטענה שהיא תומכת בתנועת החרם (BDS). אל־קאסם אמורה היתה להתחיל ללמוד לתואר שני בזכויות אדם בפקולטה למשפטים באוניברסיטה העברית. אתמול התקבלה בקשת המוסד להצטרף לערעור, ונציגיה השתתפו היום בדיון. לדיון הגיעו עיתונאים רבים וכן חברי הכנסת ממרצ, מוסי רז ועיסאווי פריג'. בסיומו הוחזרה אל-קאסם למתקן המסורבים בנתב"ג, שם היא מוחזקת כבר תשעה ימים, ופסק דין יישלח לצדדים.

עורך דינה של אל-קאסם, יותם בן הלל, ציין עם פתיחת הדיון כי "חוק החרם" אמור לחול על פעילים בהווה, ולכן לא אמור לחול על הסטודנטית. "התבחינים משתמשים בלשון הווה. 'מי שהוא כיום נושא בתפקיד'. זו לא המערערת, שכבר למעלה משנה וחצי לא חלק מ-SJP. אין כל עילה למנוע את כניסתה".

בתגובה לכך, טענה המדינה באמצעות עו"ד יוסי צדוק כי היתה אינדיקציה לפעילות של אל-קאסם בתחילת השנה. "הנקיטה בלשון הווה לא רלוונטית. זה כולל מי שהיו לפני תקופה קצרה. יש אינדיקציות לפעילות שלה בראשית 2018". עורך דינה השיב כי הם מעולם לא שמעו על האינדיקציה הזו ותהה לגבי מקורה. נציג המדינה השיב: "זה מתבסס על אישורי הנוכחות שלה באירועים בפייסבוק. אבל היא מחקה, אז אין לנו יכולת להראות את הראיות האלה". עורך דינה של אל-קאסם השיב: "זה מגוחך. אני לא עכבר פייסבוק גדול, אבל כל מי שעשה אטנדינג בפייסבוק זה אומר שהוא הלך לשם? אלה הראיות שיש לכם?".

עוד ציין עו"ד צדוק כי סניף ה-BDS של אל-קאסם בקמפוס הביע תמיכה במחבלת משוחררת. ואולם, לפי תשובת המדינה לבית הדין לעררים בשבוע שעבר, הבעת התמיכה על ידי הסניף היתה בשנת 2014 - כשאל-קאסם לא היתה נשיאה בו.

אל-קאסם בבית המשפט, היום. נציג המדינה: "בלשון החוק אין דרישה להצלחה של הפעילות, אלא לעצם ההשתתפות"צילום: תומר אפלבאום

נציגת האוניברסיטה העברית בדיון טענה כי סירוב הכניסה של הסטודנטית משיג את התוצאה ההפוכה ממלחמה בחרם. "הקציבו הרבה כסף לשיפור הקשר הבינלאומי של האקדמיה הישראלית. המטרה היא שהסטודנטים הזרים יחזרו אחר כך לביתם ויעזרו לנו להילחם בחרמות. במקרה הזה, צריך לשאול - האמנם מניעת כניסתה של לארה שבאה ללמוד אצלנו תחזק את ישראל במאבק? אנו סבורים שבדיוק ההפך. דווקא היא יכולה לסייע לנו להיאבק ב-BDS ולחזק את המוניטין של ישראל".

עוד הוסיפה נציגת האוניברסיטה: "צריך גם להבין שלביטול האשרה עם הגעתה ארצה יש השלכות חמורות על החלטה של סטודנטים וחוקרים ששוקלים ללמוד בארץ. הם יגידו 'הוויזה שקיבלנו כדין לא מבטיחה כניסה' - והם משנים את מהלך חייהם בשביל זה".

עורך דינה של אל-קאסם, טען בדיון כי מדובר ב"אשה בת 22 שמציירים אותה באופן דמוני כפעילה בכירה בארגון חרם". "היא היתה חברה בארגון קטן שבשיאו מנה שמונה אנשים", אמר. "נשאה שם בתואר 'נשיא', במירכאות. הבאנו מכתבים שמעידים על כך. הפעילות היתה מצומצמת ולא הביאו קריאות שלה עצמה לחרם. לכל אותם גדודי מחפשי הגוגל במשרד לעניינים אסטרטגיים, תרימו רגע את הידיים מהמקלדת ואת הראש מהמסך. יש כאן בת 22. בתקופה המדוברת היתה בת 20-19. מתי הספיקה להיות פעילה מרכזית, כפי שדורשים התבחינים 'תמיכה עקבית וממושכת בחרם'? זה אותו דמון שאתם יצרתם".

עו"ד בן הלל ציטט את החוק ואמר כי לפיו, מדובר ב"הימנעות במתכוון מקשר כלכלי, תרבותי ואקדמי מחמת זיקתו לישראל". "יש פה מישהי שבאה ללמוד באוניברסיטה העברית בירושלים, התקבלה, שילמה כסף והוציאו לה ויזה. איך זה מסתדר עם קריאה לחרם? המדינה לא השיבה על כך", אמר.

נציג המדינה אמר: "ניסיון הגימוד לגבי הגיל ומספר החברים לא רלוונטי, כי הקמפוסים הם מרכז הפעילות של ה-BDS ומטבע הדברים היא מובלת על ידי אנשים צעירים. בלשון החוק אין דרישה להצלחה של הפעילות, אלא עצם ההשתתפות".

תחילה אמור היה להתקיים הדיון ביום הראשון לשנת הלימודים האקדמית, 14 באוקטובר, אולם בית המשפט נענה לבקשת עורכי דינה להקדימו. אל־קאסם, המוחזקת בעשרת הימים האחרונים במתקן המעוכבים בנמל התעופה בן גוריון, ערערה על החלטת בית הדין לעררים, שהתיר בשבוע שעבר לגרשה.

השבוע התייחסה דוברת משרד החוץ בארה"ב לכליאתה של אל־קאסם. לפי הדוברת, ארה"ב מעריכה את חופש הביטוי, "אך ההחלטה אם להכניס אותה למדינה נמצאת בידי ישראל". ביום ראשון הודיעה שגרירות ארה"ב כי היא מעניקה לסטודנטית סיוע קונסולרי.

בשבוע שעבר הצהירה אל־קאסם בפני בית הדין לעררים כי לא תמכה באופן אישי ופעיל בקמפיינים לקידום חרמות על ישראל. "כעת אינני תומכת ב-BDS", אמרה לפי פרוטוקול בית הדין. "אם הייתי תומכת, לא הייתי יכולה לבוא להיות סטודנטית בישראל... אני מצהירה כי בעת שהותי בישראל לא אקרא לחרם או להשתתפות בפעילות BDS, במדיה חברתית או כל דרך אחרת, ישירה ומשתמעת, וכי אין בכוונתי לבקר בשטחים". השר לנושאים אסטרטגיים גלעד ארדן אמר כי אם תביע חרטה, ישקול להכניס אותה ארצה, אולם האפשרות הזו לא עלתה בדיון שנערך היום בבית המשפט המחוזי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ