צה"ל: השמדנו מנהרה התקפית שחדרה לעומק 200 מטר לשטח ישראל בגבול עזה

לפי הודעת דובר צה"ל, בשונה מבעבר הותקנו תשתיות טלפון וחשמל בתוך המנהרה. עוד נמסר כי היא מובילה לרשת של מנהרות נוספות בתוך הרצועה וכי הצבא יודע עליה כבר כמה חודשים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
כוחות צה"ל באזור פתח המנהרה, אתמול
כוחות צה"ל באזור פתח המנהרה, אתמולצילום: אליהו הרשקוביץ

צה"ל השמיד הבוקר (חמישי) מנהרת טרור התקפית ברצועת עזה שחדרה 200 מטרים לשטח ישראל - כך הודיע דובר צה"ל, תת-אלוף רונן מנליס. לדבריו, הצבא ידע על המנהרה כבר חודשים אחדים, והיא מובילה למנהרות נוספות בתוך הרצועה.

לדברי מנליס, המנהרה, שעוברת באזור חאן-יונס, שונה מהמנהרות שהתגלו בעבר בשיטת הבנייה שלה. אורכה הכולל הוא יותר מקילומטר, והותקנה בה רשת של קווי טלפון וחשמל. דובר צה"ל ציין עוד כי מדובר במנהרה ה-15 שנחשפה בשנה האחרונה בגזרת רצועת עזה. "צה"ל איתר את המנהרה כבר לפני כמה חודשים ועקב אחר המתרחש בה", אמר. הוא הוסיף כי המנהרה "יצאה מכלל שימוש" וכי "הטיפול בה נקבע משיקולים מבצעיים וטכנולוגיים".

המנהרה שצה"ל הרסצילום: דובר צה"ל

לפי מנליס, המנהרה "מבטאת התפתחות בשיטות הבנייה כדי לנסות ולאתגר אותנו. המנהרה טופלה באופן הנדסי. בשלב זה אנחנו אוחזים בעוד כמה מנהרות שחמאס תכנן כדי לבצע פיגועים בתוך שטח ישראל".

מנליס התייחס גם להפגנות לאורך גדר המערכת בגבול רצועת עזה בשבועות האחרונים ואמר כי חלה ירידה בהיקף העימותים עם כוחות צה"ל. לדבריו, "יש סימנים על כוונה להוריד מעט את האלימות. חמאס רואה בשבוע האחרון ניסיונות שונים לשפר את המצב ההומניטרי ברצועה והוא מגיב לזה. המבחן המשמעותי יהיה מחר". לצד זאת ציין דובר צה"ל כי על אף הירידה בהיקף בלוני התבערה הנוחתים בשטח ישראל ומגיעים מכיוון עזה התופעה עודנה נמשכת.

בעקבות השמדת המנהרה כתב שר הביטחון אביגדור ליברמן בחשבון הטוויטר שלו כי במערכת הביטחון "לא מפסיקים לעבוד לרגע, מעל ומתחת לקרקע". לדבריו, "בכל יום אנחנו מתקדמים עוד צעד בדרך לחיסול נשק המנהרות".

בחודש אפריל הרס צה"ל מנהרה נוספת בגבול רצועת עזה. לפי הודעת צה"ל שפורסמה בעקבות השמדתה, אורכה של אותה מנהרה היה קילומטרים רבים. השר ליברמן אף אמר לאחר מכן כי מדובר במנהרה הארוכה והעמוקה ביותר שנחשפה עד אז. היא היתה ממוקמת באזור ג'באליה, סמוך לאזור שבו נערכו הפגנות של פלסטינים, ובצה"ל נערכו לאפשרות שחמאס יעשה בה שימוש כדי לבצע פיגוע בחסות ההפגנות.

הצבא הרס את המנהרה על ידי הזרמה של חומרים לתוכה - כדי להוציאה מכלל שימוש ולמנוע אפשרות לשקמה. בניית המנהרה החלה אחרי מבצע צוק איתן באוגוסט 2014 והיא חדרה לעומק 20 מטר לתוך שטח ישראל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ