צה"ל מקרקע את מטוסי ה-F-35 בעקבות תקלה שהובילה להתרסקות בארה"ב

הודעת צה"ל הגיעה לאחר שהפנטגון השבית את מערך מטוסי ה-F-35 שלו בעקבות התרסקות המטוס במדינת דרום קרוליינה. חיל האוויר מסר שהבדיקה תארך כמה ימים ובסיומה צפויים המטוסים לחזור לפעילות רגילה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אתר ההתרסקות בדרום קרוליינה, בספטמבר

חיל האוויר מקרקע את כל מטוסי ה-F-35 ("אדיר") שברשותו כדי לערוך בדיקות - זאת בעקבות התרסקות ראשונה של מטוס אמריקאי מאותה הסדרה, שמקורה בתקלה טכנית. אתמול הודיע הפנטגון כי השבית באופן זמני את כל מטוסי ה-F35 בארה"ב ויערוך בדיקה מקיפה כדי לבחון את כשירותם.

ההתרסקות התרחשה לפני שבועיים סמוך לבסיס צבאי של ארה"ב בדרום קרוליינה, והטייס הצליח למלט עצמו מהמטוס לפני ההתרסקות. בעקבות התאונה הודיע אתמול הפנטגון כי "צבא ארה"ב וכל שותפיו הבינלאומיים השביתו באופן זמני את פעילות מטוסי ה-F-35 בזמן שנערכת בדיקה מקיפה לצינור הדלק שבמנועיהם".

מטוס F-35 ישראליצילום: Amir Cohen/רויטרס

לפי דיווח בוושינגטון פוסט, המטוס האמריקאי שהתרסק - מדגם F-35B לייטנינג II, שעלותו גבוהה מ-100 מיליון דולר - היה בשימוש יחידת אימונים של חיל הנחתים האמריקאי. זוהי הפעם הראשונה שדגם זה מתרסק בעת טיסה. בעבר תועדו מקרים של נחיתות חירום ושל בעיות זרימת אוויר בתא הטייס, וכן של שריפות במנועים ותקלות אחרות בעת שהמטוס היה על הקרקע.

ממצאי הבדיקה שנערכו בעקבות ההתרסקות הועברו לישראל, ומפקד חיל האוויר אלוף עמיקם נורקין החליט לערוך בדיקה דומה. בצה"ל מציינים שמדובר במשנה זהירות, שכן שהמטוס שהתרסק בדרום קרוליינה הוא מדגם שלא בשימוש חיל האוויר. עוד צוין כי אם המטוסים "יידרשו לפעול מבצעית במרחב, מטוסי האדיר כשירים וערוכים לכך".

ארה"ב החלה לספק את מטוסי ה-F-35 לישראל בסוף 2016. מטוסים אלה מיוצרים על ידי חברת לוקהיד מרטין, בתמיכת ארה"ב, בריטניה, איטליה ומדינות נוספות. לפי נורקין, ישראל היא המדינה הראשונה שהשתמשה בהם לתקיפות מבצעיות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ