נעה לנדאו
נעה לנדאו

בית המשפט המחוזי בתל אביב דחה היום (שישי) את ערעורה של הסטודנטית לארה אל-קאסם על ההחלטה לאסור את כניסתה לישראל. השופט ארז יקואל קבע כי אין מקום להתערב בהחלטת משרד הפנים והמשרד לנושאים אסטרטגיים, כפי שפסק גם בית הדין לעררים. "אני סבור כי באיזון בין הסתמכות המערערת על אשרת השהייה שניתנה לה, לבין החשש כי תנצל את שהייתה בישראל לקידום קריאות להטלת חרם, יש להעדיף את אינטרס הציבור למוגנות מפני עוולות אזרחיות", כתב. גירושה של אל-קאסם, המוחזקת זה כשבוע וחצי במתקן מסורבי הכניסה בנתב"ג, עוכב עד יום ראשון בבוקר. כעת ביכולתה לבקש רשות להגיש ערעור נוסף לבית המשפט העליון.

השופט יקואל כתב: "לא מצאתי כי קיימת עילה להתערב בקביעות שבפסק הדין (של בית הדין לעררים). הליך זה נחזה כתקין וענייני, נשקלו כל השיקולים הרלוונטיים ובסופו התקבל פסק הדין המפורט. לא שוכנעתי כי החלטת המשיבה ותוצאת פסק הדין לוקות בשרירותיות, בחוסר שוויון ובחריגה ממתחם הסבירות". הוא הוסיף כי "שיקול הדעת שהופעל בעניינה של המערערת נסמך על הוראות מפורשות שבדין ועל נתוניה ומעשיה".

יקואל ציין כי ארגון "סטודנטים למען צדק בפלסטין" (SJP), שאל-קאסם היתה חברה בו, ובהמשך מונתה לנשיאת קמפוס פלורידה שלו, הביע תמיכה בחרם על גופים ישראליים. הוא דחה את טענת הסטודנטית, שלפיה אינה פעילה עוד בארגון ועל כן אין למנוע ממנה כניסה לישראל, שכן החוק קובע כי ניתן למנוע כניסה ממי ש"עלול" לקרוא לחרם. לדבריו, בשל הסתירות בין הגרסאות שמסרה אל-קאסם וטענת המדינה כי המשיכה לפעול למען חרם גם בשנה האחרונה, "חשש זה מתקיים בעניינה של המערערת בעוצמה לא מבוטלת".

פרשת לארה אל-קאסם: מצעד האיוולת של הממשלה לא הותיר לאוניברסיטה ברירה אלא לנקוט עמדה | אור קשתיבאין נימוקים אמיתיים נגד אל-קאסם נאחזת המדינה בכל הבא ליד | מרדכי קרמניצרהבסיס למניעת כניסה לישראל: חיפוש שטחי בגוגל ואתר ימין אמריקאי | נעה לנדאו

האוניברסיטה העברית, שהצטרפה לערעורה של אל-קאסם, טענה כי איסור הכניסה עלול לפגוע באקדמיה הישראלית. על כך כתב יקואל כי ההחלטה לאסור את הכניסתה של אל-קאסם סבירה, "על אף שלא ניתן לשלול מניה וביה חשש לפגיעה מסוימת במוסדות האקדמיים בישראל". הוא הוסיף כי לא השתכנע שההחלטה במקרה המסוים של אל-קאסם "עלולה להרתיע כדי כך סטודנטים ואנשי אקדמיה נוספים מליטול חלק בפעילויות אקדמיות בישראל".

עורך דינה של אל-קאסם, יותם בן הלל, מסר בתגובה להחלטה: "המערערת מצרה מאוד על פסק הדין. זהו יום עצוב. המערערת לומדת את פסק הדין ושוקלת את צעדיה". מהאוניברסיטה העברית נמסר כי היא מצרה על ההחלטה: "הסטודנטית החליטה לבוא ללמוד ולחיות בישראל בניגוד לעקרונות החרם ואף הצהירה על התנגדותה לחרם על ישראל. אנו סבורים שהחלטת השרים, השר לעניינים אסטרטגיים ושר הפנים לגרש אותה מישראל שגויה ולא מקדמת את המאבק ב-BDS, אלא להיפך - מזיקה למאמצי האקדמיה בארץ למשוך סטודנטים וחוקרים מחו"ל לתוכניות בינלאומיות. הממשלה הקציבה מיליוני שקלים לעידוד תוכניות בינלאומיות בתחום ההוראה והמחקר, שנועדו לקדם את האינטרס הציבורי ולחזק את תדמיתה של מדינת ישראל בעולם. המדיניות הנדונה נוגדת מטרה זו". חבר הכנסת מוסי רז (מרצ), שליווה את מאבקה של אל-קאסם, מסר כי ההחלטה היא "פגיעה קשה בחופש הביטוי, באקדמיה הישראלית ובמעמדנו בעולם".

ארדן בטוויטר

השר לנושאים אסטרטגיים גלעד ארדן, שמשרדו אחראי למאבק בתנועת החרם, בירך על ההחלטה: "בית המשפט קבע בבירור שמדינה מתוקנת רשאית להילחם בחרם על מוצריה, תרבותה ותדמיתה. הפסיקה היא פסיקה חשובה, שתתן לנו עוד כוח להיאבק כנגד תנועת ה-BDS. אמשיך להיאבק ככל יכולתי באלה שמנסים לפגוע בישראל ובאזרחיה". ארדן דחה את טענת האוניברסיטה העברית לפגיעה באקדמיה, ומסר בתגובה להודעתה: "מצער שהאוניברסיטה העברית עדיין לא למדה את המקרה של מייסד תנועת החרם עומר ברגותי, בוגר אוניברסיטת תל אביב, ואינה מבינה כלל את שיטות הפעולה של תנועת החרם".

אף שאל-קאסם קיבלה אשרה ללימודי תואר שני באוניברסיטה העברית, בבואה לנתב"ג בשבוע שעבר נאמר לה שלא תוכל להיכנס לישראל. זאת, לפי המדינה, בשל פעילותה למען חרם על ישראל כחברה ב-SJP. סנגוריה ערערו על הגדרתה של אל-קאסם כ"פעילה מרכזית" למען חרם: הם טענו כי כבר אינה חברה בארגון וכי לא הוצגו קריאות שלה עצמה לחרם. אל-קאסם הצהירה כי אינה תומכת בחרם, כי לא תעודד אותו בהיותה בישראל ואף כי אין בכוונתה לבקר בגדה המערבית. המדינה טענה מנגד כי אל-קאסם פעלה למען חרם גם בחודשים האחרונים. "זה מתבסס על אישורי הנוכחות שלה באירועים בפייסבוק", אמר נציגה, עורך הדין יוסי צדוק, בדיון בעניין אל-קאסם אתמול, "אבל היא מחקה, אז אין לנו יכולת להראות את הראיות האלה".

מוקדם יותר היום התייחסה לפרשת אל-קאסם סגנית שר החוץ, ציפי חוטובלי. חוטובלי הודתה כי איסור הכניסה היה "צודק אבל לא חכם", ו"לא יצא מאוד מוצלח". לדבריה, בראיון לכאן ב', "צריך לדון מחדש בכל הסוגיה הזו של יישום חוק החרם סביב אנשים שהם עיתונאים והוגי דעות וכל מיני דברים מהסוג הזה... לראות איפה עובר הקו. כשזה הופך להיות עניין בינלאומי אנחנו יותר מפסידים ממרוויחים, וחבל".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ