לוגו רויטרס
רויטרס

מעבר קוניטרה צפוי להיפתח מחדש ביום שני, ארבע שנים לאחר שנסגר בעקבות מלחמת האזרחים בסוריה - כך הודיע הערב (שבת) דובר צה"ל. "בהתאם להנחיית שר הביטחון והדרג המדיני, אנו נערכים לפתיחת מעבר קוניטרה בשני הקרוב", נמסר. המעבר נסגר לפני כארבע שנים בגלל מלחמת האזרחים בסוריה.

הלילה אמרה שגרירת ארצות הברית באו"ם כי המהלך יוצא לפועל בהסכמתן של ישראל, סוריה והאו"ם. השגרירה אמרה בהצהרה כי פתיחת מעבר הגבול "תאפשר לפקחי האו"ם להגביר את מאמציהם למניעת פעילות עוינת באזור רמת הגולן". "אנחנו מצפים מישראל ומסוריה לספק לפקחי האו"ם את הגישה שהם זקוקים לה וכן להיות ערבים לביטחונם", הוסיפה. "אנחנו גם קוראים לסוריה לנקוט בצעדים הנדרשים על מנת שאונדו"ף (כוח הפיקוח על ההפרדה של האומות המאוחדות) יוכל להתפרס ולפטרל באזור בביטחון ובאופן יעיל ללא הפרעות". 

מעבר קוניטרה כפי שהוא נראה מהצד הישראלי, ביוליצילום: RONEN ZVULUN/רויטרס

כוח שמירת השלום של האו"ם, אונדו"ף, פיקח על האזור המפורז שהוקם ב-1974 בין השטח שבשליטת ישראל לבין זה שבשליטת סוריה, אך פעילותו הופרעה בשל מלחמת האזרחים בסוריה. ב-2013 השתלטו כוחות המורדים בסוריה על הצד הסורי של מעבר קוניטרה, ואנשי האו"ם נסוגו מהאזור. בהמשך המעבר נכבש מחדש על ידי משטר אסד. כיום אנשי משטרה צבאית רוסים כבר מפטרלים מצידו הסורי של מעבר קוניטרה.

לפני שבועיים סייר שר הביטחון אביגדור ליברמן במעבר קוניטרה ואמר כי ישראל מוכנה לפתוח את המעבר. "מבחינתנו גם כוח אונדו"ף התחיל לפעול ולסייר בסיוע צה"ל. זה אומר שאנחנו מוכנים לפתיחת המעבר כפי שהיה קודם וכרגע הכדור נמצא בגרש הסורי. מבחינת היכולת להפעיל את המעבר – גם מבחינה ביטחונית וגם אדמיניסטרטיבית – הכל מוכן וסגור", ציין.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ