בית המשפט העליון הקפיא את גירושה של לארה אל-קאסם עד יום רביעי

בית המשפט ידון בהמשך השבוע בבקשת הסטודנטית האמריקאית לערער על מניעת כניסתה לארץ. עד למועד הדיון לא תגורש אל-קאסם הכלואה זה 12 יום בנתב"ג. נתניהו התייחס לראשונה לפרשה: אם לא יאפשרו לה לערער, צריך לגרשה

נעה לנדאו
נעה לנדאו
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
סטודנטים מפגינים באוניברסיטה העברית, היום
סטודנטים מפגינים באוניברסיטה העברית, היוםצילום: אמיל סלמן
נעה לנדאו
נעה לנדאו

 בית המשפט העליון הקפיא היום (ראשון) את גירושה של הסטודנטית האמריקאית לארה אל-קאסם עד לדיון בבקשת רשות הערעור שהגישה על ההחלטה למנוע את כניסתה לארץ. 

הדיון יתקיים ביום רביעי הקרוב, בפני השופטים עוזי פוגלמן, ענת ברון ועופר גרוסקופף. בית המשפט הורה למדינה ולאוניברסיטה העברית, שהצטרפה לבקשת רשות הערעור, להגיש את תגובתן להחלטה עד 24 שעות לפני הדיון.

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס הערב לראשונה לפרשה ואמר כי "לכל מדינה ולכל דמוקרטיה יש סידורים לגבי את מי להכניס ואת מי לא". לדבריו הוא משוכנע שהשר לביטחון פנים גלעד ארדן בחן את הנושא. "בית המשפט בוחן זאת גם כן והם יחליטו אם לאפשר לה לערער", הוסיף נתניהו. "אם לא יאפשרו לה לערער צריך לגרש אותה".

לארה אל-קאסם בבית המשפט, ביום חמישי
לארה אל-קאסם בבית המשפט, ביום חמישיצילום: תומר אפלבאום

עורכי דינה של אל-קאסם הגישו מוקדם יותר היום את בקשת רשות הערעור, לאחר שבית המשפט המחוזי דחה ביום שישי את הערעור הקודם וקבע כי ההחלטה למנוע את כניסתה לארץ היא סבירה.

עם החלטת בית המשפט המחוזי ביום שישי האחרון, גירושה של אל-קאסם עוכב תחילה עד היום ב-17:00. אל-קאסם כלואה במתקן המעוכבים בנתב"ג זה היום ה-12, לאחר שכניסתה נמנעה בשל חוק החרם.

בתוך כך, כ-20 סטודנטים ומרצים באוניברסיטה העברית הפגינו היום במחאה על מניעת כניסתה של אל-קאסם לישראל לצורך לימודים באוניברסיטה, ואזקו את עצמם מחוץ לקמפוס הר הצופים. "מניעת הכניסה מסמנת שלב חדש בהידרדרות של הדמוקרטיה במדינת ישראל", אמר פרופסור דוד אנוך מהפקולטה למשפטים, שבה התכוונה ללמוד.

בהחלטת שופט בית המשפט המחוזי בתל אביב ארז יקואל מיום שישי, נכתב כי אין מקום להתערב בהחלטת משרד הפנים והמשרד לעניינים אסטרטגיים בעניינה של אל-קאסם, כפי שפסק גם בית הדין לעררים. "אני סבור כי באיזון בין הסתמכות המערערת על אשרת השהייה שניתנה לה, לבין החשש כי תנצל את שהייתה בישראל לקידום קריאות להטלת חרם, יש להעדיף את אינטרס הציבור למוגנות מפני עוולות אזרחיות", כתב. 

השופט יקואל נימק כי "לא מצאתי כי קיימת עילה להתערב בקביעות שבפסק הדין (של בית הדין לעררים). הליך זה נחזה כתקין וענייני, נשקלו כל השיקולים הרלוונטיים ובסופו התקבל פסק הדין המפורט. לא שוכנעתי כי החלטת המשיבה ותוצאת פסק הדין לוקות בשרירותיות, בחוסר שוויון ובחריגה ממתחם הסבירות". הוא הוסיף כי "שיקול הדעת שהופעל בעניינה של המערערת נסמך על הוראות מפורשות שבדין ועל נתוניה ומעשיה".

אף שאל-קאסם נחתה בנתב"ג עם אשרה ללימודי תואר שני באוניברסיטה העברית, כניסתה לישראל לא אושרה. הסיבה לכך, על פי המדינה, היא פעילותה למען חרם על ישראל כחברה ב-SJP. עורכי דינה ערערו על הגדרתה של אל-קאסם כ"פעילה מרכזית" למען חרם, ואמרו כי היא כבר אינה חברה בארגון וכי לא הוצגו קריאות שלה עצמה לחרם.

אל-קאסם הצהירה כי אינה תומכת בחרם, כי לא תעודד אותו בהיותה בישראל ואף כי אין בכוונתה לבקר בגדה המערבית. מנגד, טענה המדינה כי פעילותה של אל-קאסם נגד ישראל נמשכה גם בחודשים האחרונים: "זה מתבסס על אישורי הנוכחות שלה באירועים בפייסבוק", אמר נציג המדינה, עורך הדין יוסי צדוק, בדיון בעניינה של אל-קאסם שהתקיים ביום חמישי, אך הוסיף כי היא מחקה זאת, "אז אין לנו יכולת להראות את הראיות האלה", לדבריו. 

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ