הממשלה אישרה העברת 22 מיליון שקל להרחבת ההתנחלות היהודית בחברון

השכונה החדשה צפויה לכלול 31 יחידות דיור, והכסף להקמתה יבוא מתקציבי 14 משרדי הממשלה. אישור השכונה הוא הקידום הראשון של בנייה משמעותית במקום זה יותר מעשור

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מוצב צה"ל בחברון, אשר במקומו עתידה לקום שכונה חדשה, היום
מוצב צה"ל בחברון, אשר במקומו עתידה לקום שכונה חדשה, היוםצילום: אמיל סלמן

הממשלה אישרה היום (ראשון) העברה של כ-22 מיליון שקלים להרחבת ההתנחלות היהודית בחברון. השכונה שתוקם אמורה לכלול 31 יחידות דיור וכמה גני ילדים ושטחי ציבור. התוכנית כבר אושרה במינהל האזרחי, והמדינה תוכל להתחיל בבנייה לאחר קבלת התקציב. אישור השכונה הוא הקידום הראשון של בנייה משמעותית בהתנחלות בחברון זה יותר מעשור.

השכונה תוקם במקום שבו היה בעבר בסיס צה"ל "פלוגת המתקנים" - בין שכונת בית רומנו, שנחשבת למרכזית בהתנחלות, לרחוב השוהדא, שהוא ציר תנועה מרכזי בחברון. לפי החלטת הממשלה, הבנייה תתבצע במסגרת מדיניות קידום "פיתוחו של היישוב היהודי בעיר" על אדמות שנקבע כי הן אדמות פרטיות של יהודים.

השכונה החדשה בחברון

התקציב, שיכלול את הקמת השכונה וצמצום השטח הצבאי, יגיע מ-14 משרדי ממשלה. משרד הביטחון יקצה 2.8 מיליון שקלים לבנייה, ושאר התקציב אמור להתקבל בין היתר ממשרדי המדע, להגנת הסביבה, לשוויון חברתי, המשפטים, החקלאות, החינוך והתרבות. חלק מהכסף יבוא על חשבון תקציב השנה הבאה.

התכנון במקום פורסם לראשונה ב"הארץ" לפני כשנתיים, אך כעת יוכל לצאת לדרך באופן רשמי. השכונה תוקם על אדמות הבסיס, שחלקן היו שייכות ליהודים לפני הקמת המדינה. אחרי שירדן כבשה את השטח ב-1948, הושכר השטח לעיריית חברון שהקימה בו תחנת אוטובוס מרכזית. זו פעלה גם אחרי כיבוש חברון על ידי ישראל ב-1967, עד שהקרקע הופקעה על ידי הצבא ב-1983.

שר הביטחון אביגדור ליברמן בירך על אישור התוכנית. "שכונה יהודית חדשה בחברון, לראשונה זה 20 שנה! במקום מחנה צבאי נקים שכונה חדשה", כתב בטוויטר, "במקום מגורי חיילים נבנה 31 דירות, שני גני ילדים ומעון. אני מודה לרה"מ ולשרים שנרתמו לאישור תכנית 'רובע חזקיהו' שגיבשתי. זהו עוד ציון דרך חשוב בפעילות הענפה שאנו מובילים לחיזוק ההתיישבות ביו"ש, במעשים".

ח"כ איימן עודה גינה את אישור השכונה בטוויטר, וכתב כי "ממשלת הימין המשסה והמסיתה ממשיכה להצית את האיזור ולצעוק אחר כך שאין פרטנר, לטובת קומץ מתנחלים קיצוני הממשלה דורכת על אזרחיה".

תגיות קשורות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ