ראש ממשלת אוסטרליה הודיע לנתניהו: שוקל להכיר בירושלים כבירת ישראל

סקוט מוריסון אמר לנתניהו בשיחת טלפון כי הוא בוחן את האפשרות להעביר את שגרירות המדינה לירושלים. מוקדם יותר אמר לדיילי טלגרף כי "זה שינוי בחשיבה שלנו כממשלה"

נעה לנדאו
נעה לנדאו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
השבעתו של ראש הממשלה מוריסון לתפקיד, באוגוסט
השבעתו של ראש הממשלה מוריסון לתפקיד, באוגוסטצילום: DAVID GRAY/רויטרס

ראש ממשלת אוסטרליה סקוט מוריסון שוחח היום בטלפון עם ראש הממשלה בנימין נתניהו, ועדכן אותו כי הוא שוקל להכיר באופן רשמי בירושלים כבירת ישראל ולהעביר את שגרירות אוסטרליה לירושלים. ראש הממשלה נתניהו הודה לו על הדברים, והשניים שוחחו על צעדים להמשך חיזוק הקשרים בין המדינות. מוריסון הודיע על כוונתו להכיר בירושלים מוקדם יותר היום בראיון לדיילי טלגרף.

ראש הממשלה הטרי, אוונגליסט אדוק, אמר כי יוסיף לתמוך בפתרון שתי המדינות, אך כי ירושלים היא בירתה האמיתית של ישראל וכי הוא חש שהשגרירות האוסטרלית צריכה להיות ממוקמת בה. בה בעת, אמר כי ישקול להכיר במזרח ירושלים כבירה של מדינה פלסטינית עתידית.

לדבריו, שגריר אוסטרליה בישראל ומועמד מפלגתו למחוז וונטוורת' במדינה, דיוויד שארמה, הוא ששכנע אותו כי השגרירות יכולה להיות מועתקת למערב ירושלים. "אני פתוח לקידום (מעבר השגרירות) יחד עם הקבינט", אמר מוריסון, "אני אומר שאני פתוח לשקול זאת".

פתיחת שגרירות ארה"ב בירושלים, במאיצילום: Sebastian Scheiner / AP

מוריסון נכנס לתפקידו באוגוסט האחרון. בסוף השבוע הקרוב יתקיימו באוסטרליה בחירות ביניים. הקרב צמוד והפסד של מוריסון עלול לגזול ממנו את הרוב בפרלמנט. המחוז שיטה את הכף הוא המחוז שבו מתמודד שארמה, ובו 13% מצביעים יהודים, שעשויים להוות את לשון המאזניים.

"נקודת המוצא בדיון הקודם היתה שלא ניתן לקדם את הסוגיה מבלי לסכן או ליצור הטיה של הסטטוס הסופי (של ירושלים)", אמר מוריסון, והוסיף כי "כעת, שארמה טוען ההיפך מכך, ואומר שזה אפשרי. הוא טוען כי אפשר לעשות זאת באופן עקבי עם העמדה האוסטרלית ההיסטורית. הוא למעשה משנה את האופן שבו הסוגיה נתפסת".

לדברי מוריסון, בחינה מחדש של העמדה האוסטרלית "בהחלט מבטאת שינוי בחשיבה שלנו כממשלה". עם זאת הוא הכחיש כי העמדה החדשה היא בלתי-עקבית עם המדיניות האוסטרלית, שמחויבת לפתרון שתי המדינות. מוריסון הוסיף כי הוא גם ישקול מחדש את עסקת הגרעין עם איראן שהושגה בתקופת הנשיא אובמה.

תגיות קשורות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ