העליון על מניעת כניסתה של לארה אל-קאסם: "איך זה מקדם מאבק ב-BDS?"

שופטי העליון דנו בבקשת ערעורה של הסטודנטית האמריקאית בהחלטה לגרשה, קביעתם תימסר בהמשך. השופט פוגלמן תהה כיצד גירוש של "מישהי שלא פעילה, מצהירה שאינה פעילה ובאה ללמוד פה" תורם למאבק בחרם

נעה לנדאו
נעה לנדאו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לארה אל-קאסם בבית המשפט, הבוקר
נעה לנדאו
נעה לנדאו

בית המשפט העליון דן הבוקר (רביעי) בבבקשת הערעור של הסטודנטית האמריקאית לארה אל-קאסם על ההחלטה למנוע את כניסתה לארץ, לאחר שהקפיא את ההליך ביום ראשון. בערעור דנו השופטים ניל הנדל, עוזי פוגלמן וענת ברון, והם ישלחו את החלטתם בהמשך. אל-קאסם כלואה במתקן המעוכבים בנתב"ג זה היום ה-15, לאחר שכניסתה נמנעה בשל חוק החרם.

השופטים ביקרו בדיון את שיקול הדעת בהחלטה למנוע את כניסתה של אל-קאסם. השופטת ברון ציינה כי "אין ראיות לפעילות שלה כעת, רק חששות, וטוב שנחשוש, אבל איפה החששות באים לידי ביטוי בחוק?". השופט פוגלמן שאל כיצד מתיישבים התבחינים למניעת כניסה של המשרד לנושאים אסטרטגיים עם העובדה שהארגון שבו פעלה אל-קאסם, SJP, היה קטן - "לא רוצה לומר קיקיוני". הוא הוסיף והקשה, "יש פה מישהי שלא פעילה, מצהירה שאינה פעילה ובאה ללמוד פה, איך זה מקדם מאבק ב-BDS?". השופט הנדל הוסיף: "החוק הוא חוק ולשר יש שיקול דעת. אבל האם יש תשתית מספקת לביטול הכניסה בשלב זה?".

לדברי עורכי דינה של אל-קאסם, יותם בן הלל וליאורה בכור, מניעת כניסתה אינה עומדת בתבחינים. המשרד לנושאים אסטרטגיים קבע כי תימנע הכניסה של "פעילים מרכזיים" שפועלים באופן "עקבי ורצוף". השופטים שאלו את עורך הדין אם אל-קאסם תומכת כעת בחרם ואם היא מחויבת להימנע מקריאות לחרם. הוא השיב שאל-קאסם אמרה כבר בערכאות מפורשות שאינה פעילת BDS ושלא תקרא כאן לחרם.

נציג המדינה הודה בדיון שבארגון שאליו השתייכה אל-קאסם "היה מספר מצומצם של פעילים". לשאלת השופטים אם המדינה חולקת על כך שאל-קאסם כבר אינה פעילת חרם בהווה, השיב: "אנחנו לא יודעים". 

סטודנטים מפגינים באוניברסיטה העברית, השבועצילום: אמיל סלמן

פרשת לארה אל קאסם: סיקור נרחב | הממשלה מתנכלת לאקדמיה הישראלית | מרדכי קרמניצר // לארה אל-קאסם היא האויב? | עידית שפרן גיטלמן ועמי אילון // לארה אל-קאסם והמהפכה האנטי-חוקתי | אייל גרוס // בנט: האוניברסיטה העברית לא היתה צריכה להתערב | שירה קדרי-עובדיה // חיפוש שטחי בגוגל הוא הבסיס לסירוב כניסה לישראל | נעה לנדאו

היועצת המשפטית של האוניברסיטה העברית שהצטרפה לערעור, עו"ד פפי יקירביץ, אמרה בדיון כי "חוק שמגביל את חופש הביטוי צריך לפרש באופן מצומצם. בחרנו להצטרף לעתירה בגלל החשיבות שאנו מייחסים לקליטת סטודנטים וחוקרים זרים. האקדמיה זקוקה לקשרים בינלאומיים כאוויר לנשימה... אנחנו לא פוחדים מלארה אל-קאסם. צריך לכבד את זכותה לשנות את דעתה ולהיחשף לחיים פה". היא הוסיפה: "האם מניעת כניסתה של אל-קאסם תסייע למדינה במאבק בחרם, או תשחק לידיים של אלה שטוענים שאנחנו מדינה חשוכה?".

השבוע

עונה 2, פרק 2 | עם גדעון לוי, נעה לנדאו, ד"ר שאול ינאי ורונית ורד

0:00
-- : --

איך המעצר של אל-קאסם משפיע על כל אחד ואחת מאתנו? | האזינו לפודקאסט

חברי הכנסת מיכל רוזין ומוסי רז ממרצ, שנכחו בדיון, מסרו בתומו כי "היום המשיך מצעד האיוולת בחסותו של השר ארדן - מדינת ישראל מנסה להוכיח שסטודנטית צעירה, שמבקשת לחיות וללמוד בישראל, היא פעילת חרם. הניסיונות לכפות על לארה אל-קאסם זהות של פעילת חרם נופלים שוב ושוב אל מול העובדות, והגיע הזמן לשים לקרקס הזה סוף. ארדן צריך לרדת מהעץ שטיפס עליו".

תנועת הימין "אם תרצו" צורפה לעתירה לאור בקשתה להצטרף כצד להליך. לדבריהם, "חלק מרכזי מפעילות התנועה מוקדש לתופעת הדה-לגיטימציה של מדינת ישראל", ו"הארגון מסייע לסטודנטים". יחד עם זאת, לתנועה הותר רק למסור חומרים ונציגיהם לא הורשו להשתתף בדיון.

ביום ראשון אמר ראש הממשלה בנימין נתניהו כי "לכל מדינה ולכל דמוקרטיה יש סידורים לגבי את מי להכניס ואת מי לא". לדבריו, הוא משוכנע שהשר לביטחון הפנים גלעד ארדן בחן את הנושא. "בית המשפט בוחן זאת גם כן והם יחליטו אם לאפשר לה לערער", הוסיף נתניהו. "אם לא יאפשרו לה לערער צריך לגרש אותה".

עורכי דינה של אל-קאסם הגישו את בקשת רשות הערעור לאחר שבית המשפט המחוזי דחה בשבוע שעבר את הערעור הקודם, וקבע כי ההחלטה למנוע את כניסתה לארץ היא סבירה. בהחלטת שופט בית המשפט המחוזי בתל אביב ארז יקואל נכתב כי אין מקום להתערב בהחלטת משרד הפנים והמשרד לנושאים אסטרטגיים בעניינה של אל-קאסם, כפי שפסק גם בית הדין לעררים. "אני סבור כי באיזון בין הסתמכות המערערת על אשרת השהייה שניתנה לה, לבין החשש כי תנצל את שהייתה בישראל לקידום קריאות להטלת חרם, יש להעדיף את אינטרס הציבור למוגנות מפני עוולות אזרחיות", כתב. 

אף שאל-קאסם נחתה בנתב"ג עם אשרה ללימודי תואר שני באוניברסיטה העברית, כניסתה לישראל לא אושרה. הסיבה לכך, על פי המדינה, היא פעילותה למען חרם על ישראל כחברה ב-SJP. עורכי דינה ערערו על הגדרתה של אל-קאסם כ"פעילה מרכזית" למען חרם, ואמרו כי היא כבר אינה חברה בארגון וכי לא הוצגו קריאות שלה עצמה לחרם.

אל-קאסם הצהירה כי אינה תומכת בחרם, כי לא תעודד אותו בהיותה בישראל ואף כי אין בכוונתה לבקר בגדה המערבית. מנגד, טענה המדינה כי פעילותה של אל-קאסם נגד ישראל נמשכה גם בחודשים האחרונים: "זה מתבסס על אישורי הנוכחות שלה באירועים בפייסבוק", אמר נציג המדינה, עו"ד יוסי צדוק, בדיון בעניינה של אל-קאסם שהתקיים ביום חמישי, אך הוסיף כי היא מחקה זאת, "אז אין לנו יכולת להראות את הראיות האלה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ