פיקוד העורף הודיע הבוקר (חמישי) על הסרת המגבלות שהוטלו על עוטף עזה אחרי לילה שקט באזור. ההחלטה התקבלה בתום דיון הערכת מצב, ובעקבותיה חודשו הלימודים בבתי הספר ובגנים, ובוטלה המגבלה על התקהלויות באזור.

אתמול בערב התכנס הקבינט המדיני-ביטחוני, ודן בהסלמה בדרום עד שעות הלילה. שר הביטחון אביגדור ליברמן אמר לפני הישיבה בפורומים סגורים כי בכוונתו לדרוש פעולה צבאית נרחבת בעזה, וכי הוא סבור שיש להתעלם מבקשותיהם של המתווכים המצרים ולהגיב בעוצמה. מנגד, במערכת הביטחון רואים את ירי הרקטות בחומרה, אך מסתייגים מפעולה רחבה. זאת, נוכח הערכה כי מבצע ישיב את ישראל וחמאס למצב שהיו בו לאחר מבצע "צוק איתן" וכי היכולת של מבצע לעצור את ההפגנות ואת השימוש בבלוני תבערה מוגבלת. אמש הזהיר חמאס כי "אם ישראל תתקוף ברצועה הלילה, נגיב באופן מיידי ונחרץ".

ליברמן באוגדת עזה, אתמולצילום: אילן אסייג

אתמול בבוקר שוגרה רקטה מרצועת עזה ופגעה ישירות בבית בבאר שבע. דיירי הבית, אשה בת 39 ושלושת ילדיה, שהו בממ"ד בזמן הפגיעה ולקו בחרדה, אך לא נפגעו פיזית. לאחר הפגיעה, הם פונו מהבית שנמצא בסכנת קריסה. רקטה נוספת נורתה למרכז הארץ ונחתה בים, מול אחת הערים הגדולות בגוש דן. בעקבות הירי, בוטלו הלימודים בבתי הספר בבאר שבע, בעומר, בשדרות ובמועצה האזורית אשכול.

צה"ל תקף בתגובה לירי 20 מטרות ברצועה, בהן חוליה שניסתה לבצע ירי רקטות לעבר ישראל, מנהרה של חמאס באזור חאן יונס, בסיסים צבאיים של הארגון ואתרים לייצור אמצעי לחימה אוויריים ורקטות. לפי דיווחים ברצועה, בתקיפות נהרג אדם אחד ועשרה נפצעו. דובר צה"ל מסר לאחר מכן כי "רקטות מהסוג שנורו בטווחים הללו ובעוצמתם יש רק לשני ארגונים בעזה - חמאס והג'יהאד האיסלאמי. אנחנו לא יודעים מי ירה את הרקטות וזה גם לא מעניין את צה"ל מי האיש שלחץ על הכפתור. מבחינתנו חמאס הוא האחראי לכל מה שקורה ברצועה והוא גם זה שיישא באחריות".

במהלך היום קיים ראש הממשלה בנימין נתניהו הערכת מצב ביטחונית באוגדת עזה, שבה השתתפו בין השאר ליברמן, סגן הרמטכ"ל אביב כוכבי וראש השב"כ נדב ארגמן. "ישראל רואה בחומרה רבה את ההתקפות עליה בגדר, על עוטף עזה, על באר שבע - בכל מקום", אמר נתניהו, "אמרתי בפתח ישיבת הממשלה השבוע שאם ההתקפות הללו לא ייפסקו – אנחנו נפסיק אותן. אני רוצה לומר לכם היום - ישראל תפעל בעוצמה רבה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ