בחקירתה הראשונה, מחלקת התלונות על חקירות שב"כ פועלת ללא מנהל

בשבועות האחרונים היחידה פועלת ללא מנהל, בזמן שבו נבדקת התלונה הראשונה בתולדותיה שהבשילה לכדי חקירה. מקור המעורה בפרטים ל"הארץ": תנאי סף נמוכים הביאו לריבוי מועמדים

יותם ברגר
יהושע (ג'וש) בריינר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מיצג נגד עינויים של אנשי ימין בכיכר הבימה בתל אביב, ב-2015
מיצג נגד עינויים של אנשי ימין בכיכר הבימה בתל אביב, ב-2015צילום: מוטי מילרוד

מנהלת מבת"ן, המחלקה האחראית על חקירת תלונות על הפרת זכויות בחקירות בשב"כ, סיימה את תפקידה - וטרם מונה לה מחליף. ל"הארץ" נודע כי עורכת הדין ז'אנה מודזגברישוילי סיימה את התפקיד בסוף ספטמבר, המכרז לתפקיד נסגר מאז וצפוי מינוי מחליף בעתיד, אך טרם החליטו מי זה יהיה.

יחידת מבקר תלונות הנחקרים בשב"כ, בדומה למחלקה לחקירות שוטרים במשטרה, עוסקת בבירור תלונות נגד אנשי השירות. תפקיד היחידה משמעותי במיוחד לנוכח העובדה שבשב"כ מבצעים לעיתים "חקירות צורך", שנעשות תוך הפעלת לחץ פיזי הגובל בעינויים. חקירות מהסוג הזה חוקיות רק במקרים מאוד מסוימים, לנוכח פסיקת בג"ץ בנושא, ולכן בירור התלונות הוא בעל חשיבות גבוהה.

אף שליחידה הוגשו מאז הקמתה מאות תלונות, בפועל נפתחה רק חקירה אחת, והיא עדיין מתנהלת. למרות זאת, בזמן ניהול החקירה הראשונה בתולדותיה, היחידה פועלת זה כשבועיים ללא מנהלת. 

לדברי גורמים המעורים בנושא, תנאי הסף לתפקיד היו נמוכים מאוד, ובוודאי למעמדה של המבקרת האחרונה מודזגברישוילי, ששימשה בעבר התובעת הצבאית הראשית והשתחררה בדרגת אלוף-משנה. מודזגברישוילי אף היתה אחת המועמדות המובילות לעמוד בראש מח"ש, אולם לבסוף לא נבחרה והחליטה לעזוב את תפקידה.

המכרז כולל דרישות לתואר ראשון משפטי, ניסיון של חמש שנים בניהול חקירות או הליכי ביקורת ובדיקת תלונות, וניסיון כלשהו בניהול עובדים. למרות העובדה שכמעט כל הנחקרים הרלוונטיים הם ערבים, ידיעת השפה הערבית היא בגדר דרישה רצויה בלבד. בשל תנאי הסף הנמוכים, ניגשו למכרז עשרות רבות של מועמדים ובהם חוקרים, אנשי פרקליטות ומשפטנים בשירות המדינה.

"בודדים מגיעים לרמה המשפטית של מודזגברישוילי אבל בגלל המעמד של התפקיד לצד תנאי הסף הנמוכים, רבים ניגשו", אומר גורם בכיר המעורה במכרז. לדברי גורמים במערכת אכיפת החוק, העובדה כי בכל שנות פעילותה נפתחה רק חקירה אחת שמקורה במבת"ן, הביאה לפיחות במעמד הגוף שהוא למעשה נטול סמכויות חקירה של ממש ומספר העובדים בו קטן.

"על אף שכבר חודשים רבים ידוע כי ראשת המבת"ן עומדת לעזוב את תפקידה, במשרד המשפטים לא טרחו למצוא לה מחליף", אמרה עורכת הדין אפרת ברגמן מהוועד הציבורי נגד עינויים בישראל, המיצג פונים רבים למבת"ן. "המדינה היא זו שהתפארה בהקמת יחידה עצמאית לפיקוח על חקירות שב"כ וכעת ניתן לראות את מידת הרצינות שבה מתייחסות הרשויות לנושא. יש לציין כי גם בתקופת כהונתה של ראשת המבת"ן העוזבת, תלונות נחקרי שב"כ המשיכו להיסגר באופן שיטתי ובדיקתן ארכה משכי זמן בלתי סבירים עד כדי מספר שנים".

ממשרד המשפטים נמסר: "עו"ד ז'אנה מודזגברישוילי סיימה את תפקידה לפני כשבועיים. משרד המשפטים ונציבות שירות מדינה החלו מבעוד מועד בהליכי מיון המועמדים, שנמשכו עד לאחרונה בשל ריבוי המועמדים אשר הגישו את מועמדותם לתפקיד. משרד המשפטים פועל מול נציבות שירות המדינה על מנת לכנס בשבועות הקרובים את ועדת הבוחנים לבחירת המבת"ן".

תגיות קשורות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ