הקבינט אישר: אזור החיץ בגבול עזה יגדל, תגובה תקיפה יותר לבלוני התבערה

ראש הממשלה נתניהו ורוב השרים העדיפו להימנע ממהלך צבאי רחב ברצועה, ובמקביל הציבו קווים אדומים חדשים להפגנות הצפויות מחר סמוך לגדר. ליברמן ובנט הציגו עמדה חריפה יותר וספגו ביקורת

נעה לנדאו
יניב קובוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתניהו, ליברמן, סגן הרמטכ"ל כוכבי, ראש השב"כ ארגמן וראש המל"ל בן שבת, אתמול באוגדת עזה
נתניהו, ליברמן, סגן הרמטכ"ל כוכבי, ראש השב"כ ארגמן וראש המל"ל בן שבת, אתמול באוגדת עזהצילום: אריאל חרמוני / משר

שרי הקבינט המדיני-ביטחוני דנו אמש (רביעי) במשך כחמש שעות בירי הטילים מרצועת עזה. בניגוד להצהרותיהם הנציות בתקשורת בשעות שלפני ההתכנסות, בדיון עצמו רוב השרים הביעו עמדה צוננת יותר לגבי אופי התגובה הישראלית הרצויה. בסוף הדיון הוחלט להמתין ולבחון כיצד יעבור הלילה וכן להציב קווים אדומים חדשים להפגנות הצפויות להתקיים כמדי יום שישי על גדר המערכת.

לפי הקווים החדשים, שייכנסו לתוקפם מחר, הוחלט כי צה"ל יוכל לירות במפגינים כשהם נמצאים במרחק רב יותר מהגדר. כמו כן, הוחלט להשיב בתגובה תקיפה יותר על שיגור בלוני ועפיפוני תבערה. בתום הישיבה השרים הונחו שלא להתראיין לתקשורת בעניין.

הבית שנפגע מרקטה בבאר שבע, אתמולצילום: אליהו הרשקוביץ

שר הביטחון אביגדור ליברמן הציג עמדה חריפה יותר בדיון אולם שרים אחרים ביקרו אותו כי לא הציג שום תוכנית מעשית לצד הצהרותיו. שר החינוך נפתלי בנט מנסה לקדם אף הוא פעולות צבאיות נוספות, אולם מתנגד למבצע קרקעי. ראש הממשלה בנימין נתניהו וכן רוב השרים האחרים העדיפו להמשיך ולהימנע ממהלך צבאי רחב ולהמתין להפגנות מחר במקביל למאמצים באו"ם ובמצרים להרגיע את סבב ההסלמה.

כבר בתחילת השבוע, עוד בטרם נורה הטיל לבאר שבע, פורסם ב"הארץ" כי נוכח ההסלמה ברצועה, בצה"ל מתכוננים להגיב בצורה קשה יותר להפגנות בגדר בימי שישי - כך, פורסם, הצבא עשוי להגדיל את אזור החיץ שאליו אסור למפגינים להיכנס כדי למנוע מפלסטינים לחדור את הגדר, כפי שאירע בסוף השבוע האחרון.

עוד פורסם ב"הארץ" כי כבר בישיבת הקבינט ביום ראשון המליצו בצה"ל לבצע פעילות הנדסית כדי להגדיל את אזור החיץ שאליו לא יוכלו הפלסטינים להתקרב, וכן לאכוף באופן תקיף יותר את האיסור להיכנס לאזור זה, בין השאר באמצעות ירי ואמצעים נוספים. ראש הממשלה נתניהו הביע את הסכמתו למהלך כבר בדיון שערך אתמול באוגדת עזה והובאה הלילה לפתחם של שרי הקבינט. משכך, הבין ליברמן כי הצעתו להחרפת התגובה בעזה לא תתקבל ולכן ניהל שיחות אישיות בפורומים סגורים בניסיון לקדמה ולהצטייר כמי שדחף לכך.

תקיפת חיל האוויר ברפיח, אתמולצילום: AFP

הבוקר הודיע פיקוד העורף על הסרת המגבלות שהוטלו על עוטף עזה אחרי לילה שקט באזור. בעקבות כך, חודשו הלימודים בבתי הספר ובגנים ובוטלה המגבלה על התקהלויות באזור.

ההסלמה החלה אתמול בבוקר כאשר שוגרה רקטה מרצועת עזה ופגעה ישירות בבית בבאר שבע. דיירי הבית, אשה בת 39 ושלושת ילדיה, שהו בממ"ד בזמן הפגיעה ולקו בחרדה, אך לא נפגעו פיזית. לאחר הפגיעה, הם פונו מהבית שנמצא בסכנת קריסה. רקטה נוספת נורתה למרכז הארץ ונחתה בים, מול אחת הערים הגדולות בגוש דן. בעקבות הירי, בוטלו הלימודים בבתי הספר בבאר שבע, בעומר, בשדרות ובמועצה האזורית אשכול.

צה"ל תקף בתגובה לירי 20 מטרות ברצועה, בהן חוליה שניסתה לבצע ירי רקטות לעבר ישראל, מנהרה של חמאס באזור חאן יונס, בסיסים צבאיים של הארגון ואתרים לייצור אמצעי לחימה אוויריים ורקטות. לפי דיווחים ברצועה, בתקיפות נהרג אדם אחד ועשרה נפצעו. דובר צה"ל מסר לאחר מכן כי "רקטות מהסוג שנורו בטווחים הללו ובעוצמתם יש רק לשני ארגונים בעזה - חמאס והג'יהאד האיסלאמי. אנחנו לא יודעים מי ירה את הרקטות וזה גם לא מעניין את צה"ל מי האיש שלחץ על הכפתור. מבחינתנו חמאס הוא האחראי לכל מה שקורה ברצועה והוא גם זה שיישא באחריות". אמש הזהיר חמאס כי "אם ישראל תתקוף ברצועה הלילה, נגיב באופן מיידי ונחרץ".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ