צה"ל תגבר כוחות מול גבול עזה; מסלולי ההמראה והנחיתה בנתב"ג שונו

כוחות שריון, תותחנים והנדסה נפרסו בסמוך לגדר. בשלב זה לא ברור אם הכוחות הוצבו כדי להרחיב את אזור החיץ בין ישראל לעזה כפי שקבע הקבינט, או כחלק ממהלך הרתעתי. רשות שדות התעופה הודיעה על השינוי "בעקבות המצב הביטחוני"

יניב קובוביץ
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
כוחות שריון ליד הגדר, היום
כוחות שריון ליד הגדר, היוםצילום: אליהו הרשקוביץ

צה"ל תגבר היום כוחות באזור הדרום, כאשר לאורך הרצועה הוצבו בסמוך לגדר כוחות שריון, תותחנים והנדסה. בשלב זה לא ברור אם תגבור הכוחות הוא חלק מהחלטת הקבינט אתמול (רביעי), שלפיה יוגדל אזור החיץ האסור לכניסת אזרחים מעזה, או בהיערכות לאירוע משמעותי יותר. רשות שדות התעופה הודיעה על שינוי מסלולי ההמראה והנחיתה, ובהודעה מטעמה נמסר כי המהלך "בעקבות המצב הביטחוני".

הזרוע הצבאית של חמאס הזהירה היום את ישראל "אם תטעה בהערכות כלפי רצועת עזה". להודעה צורף סרטון המציג פעילי חמאס שנערכים לפעולה צבאית. "מומלץ לקרוא אותנו נכון. טעות לא תטיב", נכתב.

פגישת המודיעין המצרי עם בכירי חמאס בעזה. במרכז: הנייה ומנכ"ל המשרד לענייני המודיעין המצרי גנרל איימן בדיע

בניגוד למבצעים צבאיים קודמים שבהם היערכות הכוחות נעשתה באופן נסתר כדי לייצר הפתעה, הכוחות כעת פועלים באופן גלוי וניתן להבחין בהם בנסיעה בכבישים. ייתכן כי ישראל מנסה בכך להרתיע את חמאס ולהעביר מסר כי אם לא תהיה רגיעה בגדר מחר, ישראל ערוכה למבצע צבאי. עם זאת, ייתכן כי המסר של הימנעות ממבצע צבאי - שיצא מהקבינט - הוא ניסיון של הדרג המדיני והצבאי לייצר הפתעה.

פיקוד העורף הסיר מוקדם יותר היום את המגבלות באזור עוטף עזה, וקרא לציבור להיערך לחירום: "הזמן הטוב ביותר להתכונן לחירום הוא עכשיו, בשגרה", נכתב בטוויטר של פיקוד העורף. "קבעו הדרכה עוד היום עם מדריכי האוכלוסייה המקצועיים שלנו ולמדו כיצד להיות מוגנים בחירום".

במקביל, לפי דיווחים בעזה, משלחת ביטחונית מצרית הגיעה לרצועה היום. גורם מדיני בחמאס אמר ל"הארץ" כי המשלחת נפגשה עם הדרג הבכיר בחמאס ובהם ראש הלשכה המדינית איסמעיל הנייה. לדבריו, המצרים לחצו להנמיך את האש לקראת ההפגנות מחר ליד הגדר, מחשש לתגובה ישראלית חריפה. עם זאת, לא ברור אם המשלחת הביטחונית העבירה מסרים מצד ישראל.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ