לקראת הפגנות יום השישי מול הגדר: צה"ל נערך להחרפת התגובה ברצועה

בצה"ל מבינים כי אירוע משמעותי על הגדר עשוי לשנות את המצב באופן שיחייב פעולה, והציבו מערכות הגנה נגד טילים גם באזורים מרוחקים מהרצועה. ליברמן ומערכת הביטחון חלוקי דעות על אופי התגובה

יניב קובוביץ
יניב קובוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טנקים בגבול עזה, אתמול
טנקים בגבול עזה, אתמולצילום: אליהו הרשקוביץ

לקראת ההפגנות היום (שישי) מול הגדר, צה"ל נערך להחרפת התגובה ברצועת עזה - ועומד על דעתו כי לא יהיה נכון כרגע לפתוח במבצע צבאי. בצה"ל מבינים כי אירוע משמעותי על הגדר עשוי לשנות את המצב באופן שיחייב פעולה, ותגברו כוחות באזור העוטף. בנוסף, צה"ל הציב מערכות הגנה נגד טילים באזורים שונים, חלקם מרוחקים מהרצועה. זאת, בשל ההיערכות לאפשרות שהאירועים על הגדר יסלימו.

ההיערכות של צה"ל על הגדר מגיעה על רקע חילוקי הדעות בין מערכת הביטחון לבין שר הביטחון אביגדור ליברמן. ליברמן דוחף בימים האחרונים לתגובה צבאית, בעוד שבמערכת הביטחון סבורים שלא צריך להחריף את המצב וניתן להסתפק ביד קשה בגבול.

נתניהו, ליברמן, סגן הרמטכ"ל כוכבי, ראש השב"כ ארגמן וראש המל"ל בן שבת, השבוע באוגדת עזהצילום: אריאל חרמוני / משר

במערכת הביטחון הציגו עמדה בפני הדרג המדיני כי לא נכון יהיה לבחון את ההפגנות היום לפי מספר בלוני התבערה או הצמיגים שיובערו בעזה - שאותם דרש ליברמן להפסיק באופן מוחלט. לפי מערכת הביטחון, יש לבחון את המאמצים של חמאס להנמיך את הלהבות ולנסות למנוע אירועים חריגים. בכל פורום שבו השתתף ליברמן בימים האחרונים טענו בפניו כי לא אף תקיפה של חיל האוויר - מקיפה כמה שתהיה - לא תמנע באופן מוחלט עפופוני או בלוני תבערה, ובוודאי שלא את ההפגנות.

גורמים שהיו מעורבים בדיונים בקבינט ביום רביעי בערב אמרו שליברמן לא הניח עד כה הצעה אופרטיבית או הציג מהי מטרתו של סבב הלחימה שאותו הוא דורש. המתיחות בין ליברמן לצה"ל נובעת בין היתר בשל העובדה שנתניהו הסכים עם עמדת מערכת הביטחון. 

בוועדה המארגנת של תהלוכות השיבה ובמסגדים קראו אתמול לתושבי עזה להגיע לתהלוכות. בשל כך, ייתכן כי אלפים ישתתפו בהפגנות ליד הגדר, במה שהוגדר על ידי ישראל כשעת מבחן לחמאס. בנוסף, אתמול פרסמו הזרועות הצבאיות של חמאס ושל הג'יהאד האיסלאמי סרטונים שבהם איימו על ישראל ואמרו שהם מוכנים לכל תרחיש. 

תגיות קשורות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ