בכיר בעזה: חמאס עשוי לרסן את ההפגנות בגבול כדי לא לאבד את אמון מצרים

מארגני ההפגנות קראו להשתתפות המונית, חרף הוראת הקבינט בישראל לירות במפגינים במרחק רב יותר מהגדר. בחמאס אמרו לאנשי המודיעין המצרי כי לא יוכלו למנוע את המחאה ללא הקלות במצור

ג'קי חורי
אלמוג בן זכרי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עימותים בגבול עזה, לפני כשבועיים
עימותים בגבול עזה, לפני כשבועייםצילום: אליהו הרשקוביץ
ג'קי חורי
אלמוג בן זכרי

מארגני ההפגנות בגבול רצועת עזה קראו הלילה (שישי) למפגינים להשתתף בהפגנות לאורך הגדר, חרף החלטת הקבינט המדיני-ביטחוני בישראל להרחיב את טווח הירי. בחמאס לא הבהירו אם יפעלו להוריד את רף האלימות, או יעודדו הסלמה בהפגנות, המתקיימות זה יותר מחצי שנה.

בכיר באחד הפלגים הפלסטינים בעזה, המקיים שיחות עם בכירי חמאס, אמר הבוקר ל"הארץ" כי בחמאס לא רוצים לאבד את האמון ואת שיתוף הפעולה עם המצרים, ולכן עשויים לרסן את התהלוכות. בימים האחרונים דנו בכירי חמאס עם אנשי המודיעין המצרי שביקרו ברצועה. לדברי הבכיר, ההתפתחויות יהיו תלויות גם בתגובות של ישראל.

לפי גורמים פלסטינים ברצועה, המשלחת המצרית העבירה מסרים מישראל בעניין השלכות הצעדות על הגדר והנסיונות לפרוץ אותה, אך בחמאס השיבו כי לא יוכלו למנוע את ההתקהלות ללא צעדים ממשיים להקלה במצור על הרצועה. אנשי המשלחת  הגיעו אתמול גם לרמאללה, ונועדו שם עם בכירים בפת"ח, ובהם מאג'ד פרג', ראש המודיעין הכללי, ועזאם אל-אחמד, האחראי על תיק הפיוס. ברשות לא מסרו פרטים אודות הפגישה, ומסרו כי "הרשות מברכת על המאמץ המצרי לקידום הפיוס".

היום אותרו בעוטף עזה שלושה בלוני תבערה: שניים נמצאו בשטח המועצה האזורית אשכול, ואחד בחוף אשקלון. חבלני המשטרה סילקו את הבלונים ולא נגרם נזק. צה"ל נערך כבר מאתמול להחרפת התגובה ברצועה ותגבר כוחות באזור העוטף: לאורך הרצועה הוצבו סמוך לגדר כוחות שריון, תותחנים והנדסה. בשלב זה לא ברור אם תגבור הכוחות הוא חלק מהחלטת הקבינט או בהיערכות לאירוע משמעותי יותר. רשות שדות התעופה הודיעה על שינוי מסלולי ההמראה והנחיתה, ובהודעה מטעמה נמסר כי המהלך "בעקבות המצב הביטחוני". מערכות הגנה נגד טילים הוצבו באזורים שונים, חלק מהם מרוחקים מהרצועה, בשל ההיערכות לאפשרות שהאירועים על הגדר יסלימו.

הקבינט התכנס השבוע בעקבות ירי הטילים מהרצועה לבאר שבע ולגוש דן, והורה לצה"ל לירות במפגינים כשהם נמצאים במרחק רב יותר מהגדר. בנוסף, ניתנה הנחיה להגיב באופן תקיף יותר על שיגור בלוני תבערה ועפיפוני תבערה. עם זאת, הרמטכ"ל שב והדגיש בישיבת הקבינט כי עמדת הצבא היא שלא יהיה נכון כרגע לפתוח במבצע רחב ברצועה.

ההכנות מתבצעות ברקע חילוקי הדעות שבין שר הביטחון אביגדור ליברמן לגורמים המקצועיים במערכת הביטחון. ליברמן דוחף בימים האחרונים לתגובה צבאית, בעוד במערכת הביטחון סבורים שלא צריך להחריף את המצב ומעריכים שאפשר להסתפק ביד קשה בגבול.

במערכת הביטחון הוסיפו כי לא יהיה נכון לבחון את ההפגנות היום לפי מספר בלוני התבערה או הצמיגים שיובערו בעזה - שאותם דרש ליברמן להפסיק באופן מוחלט. לדבריהם, יש לבחון את המאמצים של חמאס להנמיך את הלהבות ולנסות למנוע אירועים חריגים. בכל פורום שבו השתתף ליברמן בימים האחרונים טענו בפניו כי שום תקיפה של חיל האוויר - מקיפה ככל שתהיה - לא תמנע באופן מוחלט עפיפונים או בלוני תבערה, ובוודאי לא תמנע את ההפגנות.

גורמים שהיו מעורבים בדיוני הקבינט ברביעי בערב אמרו שליברמן לא הניח עד כה הצעה אופרטיבית או הציג את מטרתו של סבב הלחימה שהוא דורש. המתיחות שבין ליברמן לצה"ל נובעת בין היתר בשל העובדה שנתניהו הסכים עם עמדת מערכת הביטחון. 

בעקבות הודעת הוועדה המארגנת ייתכן כי אלפים ישתתפו בהפגנות ליד הגדר, במה שהוגדר בישראל שעת מבחן לחמאס. במקביל, הזרועות הצבאיות של חמאס ושל הג'יהאד האיסלאמי פרסמו סרטונים שבהם איימו על ישראל ואמרו כי הם מוכנים לכל תרחיש.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ