מכרזי בגדי הספורט בצה"ל: מכנסיים קצרים ומנדפי זיעה לגברים, טרנינג ארוך לנשים

מכרזי צה"ל לרכישת ביגוד ספורט דורשים שמכנסי הגברים יהיו באורך 5-4 ס"מ מעל הברך ובמשקל של עד 120 גרם. לעומתם, מכנסי הנשים עשויי כותנה ושוקלים פי שניים. צה"ל: "הפקודות שונו"

יניב קובוביץ
יניב קובוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יניב קובוביץ
יניב קובוביץ

צה"ל רוכש בשנים האחרונות מכנסי ריצה ארוכים יותר, כבדים יותר ואיכותיים הרבה פחות לחיילות מאשר לחיילים – כך עולה ממכרזים שמפרסם צה"ל שכותרתם "מכנסי ספורט – השילוב הראוי", או "רכש ביגוד ספורט למענה השלם". מצה"ל נמסר כי מדובר בפקודות ישנות, וכי כעת "צה"ל מאפשר ליחידותיו להזמין מכנסי ספורט זהים עבור החיילים והחיילות". 

מדי כמה שנים רוכש צה"ל בגדי ספורט באופן מרוכז דרך ספקים שונים באמצעות מכרזים. מרשימת הפריטים שמופיעה בהם, עולה כי עבור החיילים רוכשים בצה"ל "מכנס ריצה קצר לגברים עם בטנה פנימית", בעוד לחיילות קונים "מכנס ריצה לנשים (טרנינג) ארוך, שאינו צמוד לגוף, ישר, שלם, ללא טייץ" (הטעויות במקור, י"ק).

על פי המתואר במכרזים, בגדי הספורט אמורים להיות "מנדפי זיעה, המיועדים לפעילות ספורט אינטנסיבית ומותאמת לתנאי האקלים הישראלי". בהתאם, הדרישה לספקים היא שמכנסי ריצה קצרים לגברים יהיו עשויים מ-90% פוליאסטר, בד קל המוגדר כמוליך נוזלים. על המכנסיים להיות באורך של 5-4 סנטימטרים מעל גובה הברך, ומשקלם צריך לעמוד על 120 גרם לכל היותר.

ואולם, מכנסי ריצה קצרים לנשים אינם מופיעים באף אחד מהמכרזים. עם זאת, "מכנס ריצה ארוך לאשה-טרנינג (לא צמוד)" מופיע בכולם. אלו מכנסי ריצה ארוכים, עשויי כותנה, שאינם מנדפים זיעה ואינם מקררים את הגוף בזמן הפעילות. משקלם הוא יותר מפי שניים ממקביליהם הגבריים, מה שמשפיע על הריצה באופן ניכר. התיאור של שאר בגדי הספורט עבור חיילים וחיילות זהה.

בצה"ל מאשרים כי המכרזים כוללים מכנסי ספורט קצרים לגברים בלבד, ומציינים כי המונחים שמופיעים בהם היו נהוגים עד לאחרונה בצה"ל, אך שונו בהתאם לפקודה החדשה של ההופעה והלבוש בצה"ל. מדובר צה"ל נמסר: "בימים אלו מתקיימת עבודת מטה להתאמת המכרזים לפקודות והגדרת בגדי ספורט אחידים ומותאמים לחיילים ולחיילות". עוד נמסר כי "בעבר הפקודות היו שונות ועל כן המכרזים שכוללים הפרדה בין נשים לגברים שגויים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ