נתניהו: שרי הקבינט יקבעו את משך המו"מ לפינוי בהסכמה של חאן אל-אחמר

רה"מ אמר כי דחיית הפינוי של הכפר הבדואי הוגבלה לזמן קצר: "אני מאמין שזה יהיה בהסכמה". עורך דינם של התושבים אמר כי הצדדים דנים בהקמת אתר חלופי במרחק מאות מטרים מהמיקום הנוכחי

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מבנה בחאן אל-אחמר, בשבוע שעבר
מבנה בחאן אל-אחמר, בשבוע שעברצילום: AFP

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר הבוקר (ראשון) כי שרי הקבינט יקבעו את משך המו"מ לפינוי בהסכמה של הכפר הבדואי חאן אל-אחמר. "חאן אל-אחמר יפונה, זאת החלטה של בית משפט, זאת המדיניות שלנו והיא גם תתבצע", אמר נתניהו. הבוקר אמר עורך דינם של תושבי הכפר כי הם דנים עם המדינה על הצעה לפנות אותם למיקום חדש, במרחק של מאות מטרים מהנוכחי.

לדברי נתניהו, בפתח פגישתו עם שר האוצר של ארה"ב סטיבן מנוצ'ין, "אין לי כוונה לדחות את זה עד להודעה חדשה, בניגוד לפרסומים, אלא למועד קצוב, קצר" - בניגוד לדברים שמסרו אמש גורמים בלשכתו, ולפיהם הקפאת ההריסה תהיה "עד להודעה חדשה". הוא הוסיף כי יכנס היום את הקבינט בנושא. "נקבע, זה יהיה קצר, ואני מאמין שזה גם יהיה בהסכמה".

שר התחבורה והמודיעין ישראל כ״ץ מסר כי "חאן אל אחמר הוא מאחז בלתי חוקי ודינו להתפנות, אביע עמדה זו גם בישיבת הקבינט הקרובה". הוא הוסיף כי "אכיפה לא יכולה להיות בררנית. חוק הוא חוק, ואסור שיהיה דין שונה ליהודים וערבים". גם שר החינוך נפתלי בנט הצהיר כי הכפר יפונה. בציוץ בטוויטר קבע כי "מדובר בבנייה בלתי חוקית שהריסתה אושרה בבגצ. במדינת חוק אוכפים את החוק גם אם הקהילה הבינלאומית מתנגדת ומאיימת".

הבוקר דווח בגל"צ כי המדינה בוחנת בימים האחרונים אתר חלופי עבור תושבי חאן אל-אחמר, המרוחק כמה מאות מטרים ממיקומם הנוכחי. ההצעה מקובלת על תושבי הכפר והם ממשיכים לדון בה, אך היא טרם נחתמה. לפי הדיווח, זו הסיבה שהמדינה דחתה עד להודעה חדשה את פינוי הכפר.

ילדה בחאן אל-אחמר, בשבוע שעברצילום: AFP

עו"ד תאופיק ג'בארין, המייצג את תושבי הכפר, אישר בשיחה עם "הארץ" את קיומו של המשא והמתן, ואמר כי ההצעה שעומדת על הפרק "אינה רחוקה" מהמתווה שהציעו תושבי הכפר עצמם בבג"ץ. מתווה זה כלל תזוזה של כמה מאות מטרים ובמסגרתה יתרחק הכפר מכביש 1. עם זאת, כשההצעה הועלתה בבג"ץ המדינה דחתה אותה על הסף.

אתמול פורסם ב"הארץ" כי לפי גורמים בלשכת ראש הממשלה, "הכוונה היא לנסות ולמצות את המשא ומתן ואת ההצעות שהתקבלו מגורמים שונים, כולל בימים האחרונים". זאת, בטרם ייערך פינוי בכוח. בלשכתו של שר הביטחון אביגדור ליברמן מתחו אתמול ביקורת על ההחלטה להקפיא את הפינוי. מהלשכה נמסר כי "ההחלטה על דחיית פינוי חאן אל-אחמר התקבלה בניגוד גמור לעמדת שר הביטחון ולמרות התנגדותו הנחרצת".

בחודש שעבר דחה בג"ץ את עתירת תושבי הכפר, שהוקם על אדמות מדינה ובתיו נבנו ללא היתרים, והתיר למדינה להוציא את ההריסה לפועל. האולטימטום שהציב המינהל האזרחי בפני תושבי חאן אל-אחמר בדרישה שיתפנו בכוחות עצמם הסתיים בתחילת החודש, אך אף אחד מהתושבים לא הרס את מקום מגוריו.

גורמים בכוחות הביטחון שבו ואמרו בימים האחרונים כי הם ערוכים לפינוי וממתינים להוראת הדרג המדיני. ואולם, כמה מקורות אמרו ל"הארץ" במהלך השבוע החולף וגם במוצאי השבת כי הוראת הדרג המדיני מתעכבת ללא הסברים. עם זאת, במינהל האזרחי ובמשטרה לא התקבלה הוראה לעזוב את המקום ובהתאם גם בימים האחרונים נסללו מחדש דרכי גישה לכלי רכב כבדים אל הכפר.

הכפר הבדואי חאן אל-אחמר שוכן סמוך לכביש 1 באזור כפר אדומים. בכפר מתגוררות כמה עשרות משפחות משבט הג'הלין, שבט שמקורו בנגב וגורש לגדה המערבית בשנות ה-50. המדינה תכננה לשכן את התושבים אחרי הפינוי באתר "ג'הלין מערב", סמוך לאל-עזרייה, המרוחק כמה קילומטרים מהמיקום הנוכחי. באתר מתגוררים כעת בדואים מקהילות ג'הלין אחרות, המסוכסכות היסטורית עם משפחות תושבי חאן אל אחמר. במהלך הדיונים בבג"ץ הציעה המדינה אתר חלופי, הממוקם סמוך לאתר מתקן טיהור שפכים באזור מצפה יריחו. 

תגיות קשורות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ