ירדן הודיעה: נחזיר לידינו שטחים שנמסרו לישראל בהסכם השלום

המלך עבדאללה החליט שלא לחדש את חכירת המובלעות נהריים שבצפון וצופר שבערבה, שנקבעה ל-25 שנים בהסכם ב-1994. נתניהו: נפעל להארכת ההסדר הקיים, ההסכם הוא נכס חשוב ■ חקלאי מצופר: העסק יחוסל לגמרי

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עבדאללה מלך ירדן וראש הממשלה בנימין נתניהו בעמאן, ב-2014
עבדאללה מלך ירדן וראש הממשלה בנימין נתניהו בעמאן, ב-2014צילום: קובי גדעון / לע"מ

מלך ירדן עבדאללה הודיע היום (ראשון) כי לא יחדש שני נספחים בהסכם השלום עם ישראל שנוגעים לשטחים בגבול המשותף בין המדינות. השטחים שצפויים לחזור לירדן הם מובלעות בשטח ישראל - צופר שבערבה (אלע'ומר בשמה הערבי) ונהריים שבבקעת הירדן (אל-באקורה).

לפי שני הנספחים, שתוקפם מסתיים בעוד שנה, ישראל חכרה את השטחים ל-25 שנה בהסכם השלום שנחתם באוקטובר 1994. חברי פרלמנט הפעילו לחץ על המלך עבדאללה שלא לחדש את הנספחים ולהחזיר אותם לריבונות הממלכה, ו-87 חברי פרלמנט חתמו על עצומה בנושא. בנוסף, שלשום התקיימה עצרת בעמאן שקראה לממשלה שלא לחדש את הנספחים ואף לבטל את הסכם השלום.

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס להודעת ירדן בטקס האזכרה הממלכתי ליצחק רבין. "אנחנו ניכנס עם ירדן למשא ומתן לאפשרות של הארכת ההסדר הקיים", אמר. לדבריו, בין ירדן לישראל שורר שלום אמת. "הירדנים אינם מקדשים אמנה שקוראת להשמדת ישראל. בימים אלה נכנס השלום בין ישראל לירדן לשנתו ה-25. בהסכם השלום ירדן שמרה לעצמה את האופציה לקבל לידיה את השטח בנהריים ליד הירדן ואת מובלעת צופר בערבה. נמסר לנו היום שהיא מבקשת לממש את האופציה הזאת בשנה ה-25".

נתניהו הוסיף כי "אין ספק בראייה כוללת שההסכם כולו הוא נכס חשוב ויקר לשתי המדינות. אנו מקיימים את ההסכם הזה בשיתוף פעולה פורה עם מצרים בתחומים רבים, שכמותו לא ידענו מאז הסכמי השלום. שני הסכמי השלום הללו מתבלטים כעוגנים מרכזיים של יציבות אזורית".

נהרייםצילום: יעל אנגלהרט

ראש הממשלה הוסיף להתייחס לקשרי ישראל ומדינות ערביות נוספות שלא נקט בשמן. "אנו מרחיבים את הקשרים עם מדינות ערביות שמבינות שישראל איננה אויב שלהם. הנורמליזציה בינינו למדינות ערב המתונות מתרחבת והולכת. נכון שקיים פער בין עמדת הממשלות לדעת הקהל. קשה לשנות תוך זמן קצר את הלכי הרוח הללו, אבל שינוי מסוים כבר מורגש. במדינות מסוימות הוא מחלחל יותר ויותר לשדרות העם. ברשתות החברתיות במדינות הללו מובעת בגלוי דעה בעד ישראל, וזה קורה אפילו באיראן. אני מאמין שבתהליכים הללו ובעזרת שיתוף הפעולה של כמה מדינות ערביות טמונה תקווה לשלום עתידי גם עם שכנינו הפלסטינים, אף שכרגע הם עושים הכל כדי לטרפד את מעגל הנורמליזציה ומעגל השלום".

לדברי ראש המועצה האזורית ערבה תיכונה, אייל בלום, הודעת ירדן נותנת התראה של שנה מראש טרם השטחים יועברו אליה. "ברור שזו קטסטרופה מבחינת החקלאות", אמר. "זה אמור להשפיע על כ-30-20 חקלאים וכאלף דונם שיעברו לירדנים. זו קטסטרופה למושב צופר. זה אומר שייסגרו 30-20 משקים. גם כך המצב של החקלאות הוא לא מהטובים. אנחנו פועלים מול משרד ראש הממשלה ומשרד החוץ כדי להבין מה קורה. כולם לומדים את ההודעה שהתקבלה". 

מהמועצה האזורית עמק הירדן נמסר כי ראש המועצה, עידן גרינבאום, משוחח עם גורמים בכירים במשרד החוץ בנושא, וכי "המועצה הגיבה בהפתעה על הידיעות בנוגע להחלטה של הממלכה השכנה". "ההודעה אכזבה משום שאנחנו מנהלים במשך שנים רבות יחסים ושכנות טובה עם החקלאים בצד השני של הגבול ולא מעט שיתופי פעולה. אנחנו מאמינים שזה לא סוף פסוק ושמדינת ישראל תמצא את הדרך בשיחות עם המלך עבדאללה לקיים את השותפות כאן, באי השלום בנהריים", אמר.

לפי דיווחים בכלי תקשורת בירדן, בארמון המלוכה ובממשלה הירדנית העדיפו שלא לחדש את הנספחים כדי להיענות באופן חלקי לדרישת חברי הפרלמנט והמפגינים. לפי הדיווחים, ההחלטה התקבלה משום שהיא לא צפויה להשפיע באופן מהותי על היחסים בין שתי המדינות.

עבדאללה כתב היום בטוויטר כי "בראש סדר העדיפויות שלנו במצב האזורי הקשה הוא לשמור על האינטרסים של ירדן ולעשות הכל למען ירדן ולמען הירדנים, וההחלטה שלנו היא לסיים את תוקף שני הנספחים מתוך דאגה לאינטרסים של ירדן".

קטסטרופה לחקלאים

ארז גיבורי, חקלאי מצופר, הגיב בצער על ההודעה הירדנית. לדבריו, "מדובר בקטסטרופה עבור החקלאים. הגעתי לערבה לפני כ-12 שנה. כל השטחים שלי במובלעת הירדנית. העסק יחוסל לגמרי". גיבורי, אב לשלושה שמגדל פלפלים בשטח בגודל 80 דונם במובלעת, אמר בשיחה עם "הארץ" כי "אין בצופר יותר מדי מה לעשות אם אתה לא חקלאי, מה שכנראה יוביל אותנו להחלטה קשה לעזוב את היישוב. אבל אנחנו נילחם מלחמת חורמה עד שזה יקרה כי אנחנו לא רוצים לעזוב".

גיבורי, מג"ד במילואים, עובד בשטח המובלעת זה 10 שנים. "בזמן הסכם השלום השטח הוא שטח של המושב", אמר. "ההסדרה מול הירדנים היא בעיקר מול המעבר. זה מה שאני הכרתי. היום אני מבין שזה כבר לא נכון". הוא ציין כי "אין עוד שטחים בצופר שיכולים להחליף את 1,400 הדונם שנמצאים שם. אני צריך לשקול טוב-טוב מה אני עושה. אני לא רואה איך אני מקים שוב את 80 הדונם האלה".

ביוני האחרון נפגשו עבדאללה וראש הממשלה בנימין נתניהו, לראשונה בגלוי מאז 2014. ב"הארץ" פורסם לאחר הפגישה כי בישראל רואים בה ראיה לכך שיחסי ראש הממשלה והמלך שבו להיות תקינים, לאחר המשבר בין המדינות בשנה שעברה בשל הרג שני אזרחים ירדנים בידי מאבטח בשגרירות הישראלית בעמאן.

צוות השגרירות הוחזר לישראל לאחר התקרית וירדן הבהירה שהשגרירה עינת שלאין אינה רצויה במדינה. בינואר הסתיים המשבר, כשישראל הביעה חרטה על התקרית והסכימה לשלם פיצויים על הרג שני האזרחים. בנוסף, ירדן דרשה מישראל להסיר את המגנומטרים שהציבה בהר הבית בשנה שעברה בעקבות רצח שני השוטרים במקום.

תגיות קשורות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ