הקבינט אישר לדחות את פינוי חאן אל-אחמר; בנט ושקד התנגדו

הקבינט הצביע בעד דחיית פינוי הכפר הבדואי במטרה למצות את המשא ומתן עם תושביו בעוד שרי הבית היהודי התנגדו. "הקבינט מאפשר ארכה של כמה שבועות למיצוי המשא ומתן", נמסר

נעה לנדאו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מבנה בחאן אל-אחמר, בשבוע שעבר
מבנה בחאן אל-אחמר, בשבוע שעברצילום: AFP

הקבינט המדיני-ביטחוני אישר היום (ראשון) לדחות את פינוי הכפר הבדואי חאן אל-אחמר בכמה שבועות, כדי למצות את המו"מ עם התושבים. השרים נפתלי בנט ואיילת שקד מהבית היהודי התנגדו להצעה. בהודעת הקבינט נכתב כי הוחלט על פינוי חאן אל אחמר, וכי "בהתאם להמלצות גורמי המקצוע, הקבינט מאפשר ארכה של כמה שבועות למיצוי המשא ומתן לפינוי בהסכמה".

הבוקר אמר ראש הממשלה בנימין נתניהו כי "חאן אל-אחמר יפונה, זאת החלטה של בית משפט, זאת המדיניות שלנו והיא גם תתבצע". לצד זאת, עורך דינם של תושבי הכפר אמר כי הם דנים עם המדינה על הצעה לפנות אותם למיקום חדש, במרחק של מאות מטרים מהנוכחי.

"אין לי כוונה לדחות את זה עד להודעה חדשה, בניגוד לפרסומים, אלא למועד קצוב, קצר", אמר נתניהו בפתח פגישתו עם שר האוצר של ארה"ב סטיבן מנוצ'ין, בניגוד לדברים שמסרו אמש גורמים בלשכתו, ולפיהם הקפאת ההריסה תהיה "עד להודעה חדשה". 

שר התחבורה והמודיעין ישראל כץ מסר מוקדם יותר כי "חאן אל אחמר הוא מאחז בלתי חוקי ודינו להתפנות, אביע עמדה זו גם בישיבת הקבינט הקרובה". הוא הוסיף כי "אכיפה לא יכולה להיות בררנית. חוק הוא חוק, ואסור שיהיה דין שונה ליהודים וערבים". בנט הצהיר בטוויטר טרם ישיבת הקבינט כי "מדובר בבנייה בלתי חוקית שהריסתה אושרה בבג"ץ. במדינת חוק אוכפים את החוק גם אם הקהילה הבינלאומית מתנגדת ומאיימת".

שקד ובנט בוועידת השלטון המקומי, בפברואר. הצביעו נגד דחיית הפינויצילום: עופר וקנין

הבוקר דווח בגלי צה"ל כי המדינה בוחנת בימים האחרונים אתר חלופי עבור תושבי חאן אל-אחמר, המרוחק כמה מאות מטרים ממיקומם הנוכחי. ההצעה מקובלת על תושבי הכפר והם ממשיכים לדון בה, אך היא טרם נחתמה. לפי הדיווח, זו הסיבה שהמדינה דחתה עד להודעה חדשה את פינוי הכפר.

עו"ד תאופיק ג'בארין, המייצג את תושבי הכפר, אישר בשיחה עם "הארץ" את קיומו של המשא והמתן, ואמר כי ההצעה שעומדת על הפרק "אינה רחוקה" מהמתווה שהציעו תושבי הכפר עצמם בבג"ץ. מתווה זה כלל תזוזה של כמה מאות מטרים ובמסגרתה יתרחק הכפר מכביש 1. עם זאת, כשההצעה הועלתה בבג"ץ המדינה דחתה אותה על הסף.

אתמול פורסם ב"הארץ" כי לפי גורמים בלשכת ראש הממשלה, "הכוונה היא לנסות ולמצות את המשא ומתן ואת ההצעות שהתקבלו מגורמים שונים, כולל בימים האחרונים". זאת, בטרם ייערך פינוי בכוח. בלשכתו של שר הביטחון אביגדור ליברמן מתחו אתמול ביקורת על ההחלטה להקפיא את הפינוי. מהלשכה נמסר כי "ההחלטה על דחיית פינוי חאן אל-אחמר התקבלה בניגוד גמור לעמדת שר הביטחון ולמרות התנגדותו הנחרצת".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ