הממשלה תומכת בשלילת ביקורים מאסירי חמאס בגלל החזקת הישראלים בעזה

השרים החליטו לתמוך בחוק חדש שיאסור ביקורים של הצלב האדום ושל בני משפחתם של האסירים. החוק מגיע בעקבות סירוב חמאס לביקורים הומניטריים של הישראלים המוחזקים ברצועה

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אסירים ביטחוניים בכלא ניצן ברמלה
אסירים ביטחוניים בכלא ניצן ברמלהצילום: ניר כפרי

ועדת השרים לחקיקה תמכה היום (ראשון) בהצעת חוק שתאסור ביקור של נציגי הצלב האדום ושל בני משפחה אסירי חמאס. זאת בשל סירובו של הארגון לאפשר ביקורים מקבילים של ארגונים הומניטריים לשבויים הישראלים הישאם א-סייד, אברה מנגיסטו, וגופות החיילים הדר גולדין ואורון שאול. כעת יחוייבו כל מפלגות הקואליציה להצביע בעד החוק כשיועלה להצבעות המליאה.

את הצעת החוק הגיש ח"כ אורן חזן (הליכוד), אך היא הוגשה בעבר גם על ידי השר לביטחון הפנים גלעד ארדן בהיותו חבר כנסת. "הצעת החוק תאפשר לי להמשיך למנוע ביקורי משפחות של מחבלי חמאס הכלואים אצלנו, כל עוד ארגון הטרור הזה מחזיק בגופות חיילינו ובאזרחים ישראלים ולא מאפשר לאיש לראותם, ולשדרג למעמד חקיקה את המדיניות שהנהגתי", אמר אז ארדן.

החוק יחול על אסירים ביטחוניים המזוהים עם כל ארגון טרור המחזיק בשבויים ישראלים ולא מתיר קיום פגישות עמם. "בשל היותה של ישראל דמוקרטיה מתקדמת המחויבת לאמנות זכויות אדם שארגוני הטרור אינם מחויבים להם, נוצר מצב בלתי נסבל שארגוני הטרור, כאסטרטגיה, חוטפים ומחזיקים אזרחים ישראלים מבלי להתחשב בתנאיהם ומבלי לאפשר לבקרם, מה שמאוד פוגע במורל ובחוסן הלאומי של מדינת ישראל", נכתב בדברי ההסבר להצעת החוק.

ח"כ חזן הגיב לתמיכת השרים בהצעת החוק שהגיש. "ביום שמצאתי עצמי עוצר בגופי ביקורי מחבלים, תוך כדי שאני עולה לאוטובוסים ומתעמת עם משפחות החלאות מעזה, הבנתי שזו חובתי לעצור את הביקורים הארורים", אמר. "המציאות המעוותת שבה מחד אחינו האהובים והיקרים שבויים בידי חמאס ואין לנו מידע היכן הם ומה עלה בגורלם ומאידך מרצחי החמאס נופשים בבתי הכלא בישראל, קמים כל בוקר עם חיוך, חוגגים ומנצלים את הדמוקרטיה שלנו ונהנים ממלון חמישה כוכבים ומשאר הטבות מקוממות - המציאות הזאת חייבת להיעצר".

בתחילת החודש התייחס מנהיג חמאס ברצועה, יחיא סינוואר, לסוגיית חילופי האסירים והשבויים. "סוגיית האסירים היא קריטית, היא עניין מוסרי מבחינתי. הקוראים עשויים לחשוב שהאסירים הם מחבלים, אבל כאן כולנו נעצרים בשלב מסוים, זה שלב בהתבגרות, כמו בר מצווה", אמר.

בחודש מאי הנחה ארדן את נציבת שירות בתי הסוהר, עפרה קלינגר, למנוע מאסירי חמאס לצפות במשחקי המונדיאל. ההחלטה התקבלה יחד עם מתאם השבויים והנעדרים, ירון בלום על מנת להפעיל לחץ על חמאס שישיב את השבויים הישראלים.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ