ליברמן: הגענו למצב של אין ברירה, לא מאמין בהסדרה מול חמאס

שר הביטחון אמר בפתח ישיבת ועדת החוץ והביטחון של הכנסת כי מדינת ישראל מיצתה את כל האפשרויות בעניין רצועת עזה: "הגענו לנקודה שצריך לקבל בה החלטות", הדגיש

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ליברמן בוועדת החוץ והביטחון בכנסת, היום
ליברמן בוועדת החוץ והביטחון בכנסת, היוםצילום: אמיל סלמן

שר הביטחון אביגדור ליברמן אמר היום (שני) בוועדת החוץ והביטחון כי הוא לא מאמין בהסדרה מול חמאס. לדבריו, "זה לא עבד, זה לא עובד ולא יעבוד גם בעתיד. למדינת ישראל אין את הלוקסוס לנהל מלחמות ומבצעי 'יש ברירה', אבל אנחנו הגענו למצב של אין ברירה. עמדתי ברורה, אנחנו הגענו לאותה נקודה שצריך לקבל בה החלטות. מיצינו את כל האופציות". בתוך כך, היום דווח בעזה כי משלחת של המודיעין המצרי, בראשות גנרל אחמד עבד אל-חאלק האחראי על התיק הפלסטיני, הגיעה לרצועה להמשך פגישות עם בכירי חמאס במטרה להוביל לרגיעה.

"אין שום מחאה עממית", המשיך ליברמן. "יש הפעלת אלימות ממוסדת על ידי חמאס. 15 אלף איש לא באים לבד ברגל לגדר. הם באים בהסעות מאורגנות, ועל כל אוטובוס חמאס משלם אלפי שקלים. הם משלמים על כל הרוג 3,000 דולר, על כל פצוע קשה 500 דולר ועל פצוע בינוני ומטה 250 דולר. זו פעילות ממוסדת. לכן, יש פה מכשיר חדש, כלי חדש. הם קוראים לכך צעדת השיבה וכך הם מפעילים אלימות". 

עימותים בין מפגינים לכוחות הביטחון בגבול עזה, בשבוע שעברצילום: אליהו הרשקוביץ

שר הביטחון הוסיף להתייחס לעיצומים שמטילה ישראל על רצועת עזה בעקבות ההפגנות. "יש לנו את כרם שלום ואנחנו גם מפעילים אותו. אני מנסה ליצור זיקה ישירה בין רמת האלימות לפעילות הכלכלית. יש שקט ורגיעה - יש הטבות כלכליות. יש אלימות - אז תהיה פגיעה בכלכלה ובתעסוקה". 

ליברמן הוסיף כי חמאס מעודד רצח יהודים בגדה המערבית. "כל יהודי שנרצח בשומרון, חמאס מברכת וקוראת להמשיך. בהסדר (שעומד על הפרק, י"ל) יותר להם להסית ולברך על רצח יהודים, לייצר נשק ולחפור מנהרות. הם לא צריכים להגיע להסדר בנושא שבויים ונעדרים - ואנחנו נספק להם את כל הדברים".

אתמול הורה ליברמן לפתוח את מעברי כרם שלום וארז לרצועת עזה ואת חידוש העברת הדלק לרצועה. לפי הודעת ליברמן, ההחלטה התקבלה לאחר התייעצות עם צה"ל, שב"כ ומתאם הפעולות בשטחים, "בעקבות מאמצי חמאס שהפחיתו את התקריות האלימות ברצועת עזה בסוף השבוע".

גורמים במערכת הביטחון העריכו כי ההפגנות שהתקיימו בשישי האחרון לאורך גדר המערכת ברצועת עזה היו "מהרגועות ביותר" בחודשים האחרונים. לפי אותם גורמים, אנשי חמאס עמדו ליד הגדר כדי לוודא שמפגינים לא חוצים אותה לשטח ישראל. אתמול העלו גורמים במערכת הביטחון בדיונים סגורים את הצורך לנצל את השקט היחסי בהפגנות כדי לחדש את העברת הדלק לרצועה.

גורמים שהיו מעורבים בדיוני הקבינט ברביעי בערב אמרו שליברמן לא הניח עד כה הצעה אופרטיבית או הציג את מטרתו של סבב הלחימה שהוא דורש. המתיחות שבין ליברמן לצה"ל נובעת בין היתר בשל העובדה שנתניהו הסכים עם עמדת מערכת הביטחון. 

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ