דו"ח מבקר המדינה |

המבקר מצא ליקויים במוכנות לחירום של יחידת המודיעין 9900

השופט בדימוס יוסף שפירא מצא כי יחידת העילית שתפקידה איסוף מודיעין חזותי גם עבור כוחות לוחמים, סובלת מתורת לחימה לא מעודכנת, מחסורים בכוח האדם ופערים בשיתוף הפעולה עם יחידות השדה

יניב קובוביץ
יניב קובוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טקס החלפת מפקד יחידה 9900, ב-2016
יניב קובוביץ
יניב קובוביץ

מבקר המדינה, השופט בדימוס יוסף שפירא, מצא ליקויים במוכנות לחירום של יחידת העילית של אגף המודיעין 9900 וביחידות המשנה שלה. מדו"ח מבקר המדינה שהתפרסם היום (שני), עולות בין היתר בעיות בתורת הלחימה, בכוח האדם ובפקודות המעבר לחירום של היחידה.

9900 היא אחת משלוש יחידות האיסוף באגף המודיעין. תפקידה הוא איסוף מידע חזותי עבור מקבלי ההחלטות והכוחות הלוחמים, ואנשיה מוצבים באוגדות מתמרנות בעיקר בפיקוד דרום ובפיקוד צפון. תפקידה של היחידה חיוני בזמן לחימה והיא לוקחת חלק מרכזי בעיצוב מפת המודיעין של צה"ל גם ברגיעה. היחידה אוספת מודיעין בין היתר באמצעות לוויינים ומטוסים, ופעולותיה לרוב נשארות מסווגות.

לדברי המבקר, הליקויים שנמצאו בביקורת, שנערכה בין דצמבר 2016 לינואר 2018, עלולים להביא ל"פגיעה במענה שיחידות אלו צריכות לספק לצה"ל בחירום ובמלחמה". הוא מציין עוד כי "על ראש אמ"ן וקצין המודיעין הראשי לוודא את תיקון הליקויים שעלו בדו"ח זה, ובמידת הצורך לתמוך ביחידה בהתמודדותה עם האתגרים העומדים לפתחה".

המבקר מצא כי הפקודות של היחידה ושל יחידות המשנה שלה לא מעודכנות, למרות שבשנים האחרונות החלו לספק מידע ליחידות השטח בזמן לחימה. הביקורת העלתה כי למעט מושגי היסוד שנוגעים לכל יחידות המודיעין, תורת ההפעלה של היחידה לא עודכנה מאז שנכתבה לפני 19 שנים. המבקר מציין כי היעדר המענה התורתי עלול לפגוע במקצועיותם של גופי השדה וההדרכה של היחידה. עוד נמצא כי היחידה פועלת ללא מסגרת המגדירה את ייעודה, את תפקידיה ואת פעילותה כפי שהם באים לידי ביטוי בפועל. המבקר העיר למפקד 9900 כי ללא תפיסת הפעלה שלמה לא ניתן לנהל כנדרש את כוחותיה.

הביקורת העלתה גם כי לא כל תקני כוח האדם ביחידה מאוישים, באופן שעלול לפגוע בתפקודה. כך, נמצא כי רק 38% מתקני צוותי השטח, שחוברים לכוחות ברמת האוגדה והחטיבה, היו מאוישים באנשי צוות הכשירים לביצוע תפקידם. בבדיקה נמצא גם כי הממשקים בין אנשי היחידה לאנשי השטח לקו בחסר ולא בוצעה בדיקה כדי לנסות לשפרם. תקן נוסף שכלל לא קיים הוא לגיאולוג – למרות שמפקד היחידה דרש כי בכל צוות שמספק תמונת מודיעין בזמן אמת ישובץ לפחות גיאולוג אחד, בפועל לא קיימים תקנים לכך.

ליקוי נוסף שנמצא קשור לגוף המבצעי של סיירי האוויר של היחידה, שלף. תפקיד הסיירים בשלף הוא לאסוף מודיעין חזותי באמצעים טכנולוגיים שונים. המבקר מצא כי מעמדו של שלף לא הוסדר במשך למעלה מעשר שנים וייעודו לא נקבע בפקודות של 9900 או באף מסמך ארגוני אחר. הגוף פועל במסגרת חיל האוויר למרות שהיחידה שייכת לחיל המודיעין, מצב שעשוי להוביל לסתירות ונוגד את עיקרון אחדות הפיקוד. המבקר מצא ששלף מתכנן את פעילותו בעצמו, ללא מעורבות או ביקורת של 9900. ב-16 השנים האחרונות מפקד שלף, גוף מבצעי לכל דבר, הוא אזרח עובד צה"ל, דבר הנוגד את הפקודות.

מצה"ל נמסר בתגובה: "צה"ל למד בקפידה את ממצאיו של הדו"ח ויפעל ליישום הליקויים. לחלק ניכר מהמלצות הביקורת ניתן מענה עוד במהלך השנה. באשר לפערי האיוש והכשירות של חברי המערך, יינתן מענה עד סוף שנת העבודה 2018. 
בימים אלה מתבצע עדכון פקודות ארגוניות 9900 והשלמתו תיתן מענה לחלק מהליקויים שעלו בביקורת, כדוגמת נושא המעבר משגרה לחירום".

עוד נמסר: "בנוגע לעקרון אחדות הפיקוד ביחידת סיירי האוויר וכפי שהושב בדו"ח, קיימת יכולת מבצעית המאפשרת התנהלות מיטבית של יחידת סיירי האוויר הן לטובת משימות אמ"ן והן לטובת משימות חיל האוויר".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ