ליברמן הורה לחדש החל ממחר את העברת הדלק במימון קטאר לעזה

ההחלטה התקבלה בהמשך להחלטת שר הביטחון בתחילת השבוע לפתוח את מעברי כרם שלום וארז ולחדש את אספקת הדלק מישראל. היום פורסם ב"הארץ" כי ליברמן לא יוכל עוד לעצור את העברת הדלק ללא הסכמת הקבינט

אלמוג בן זכרי
אלמוג בן זכרי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ליברמן בוועדת החוץ והביטחון של הכנסת, אתמול
אלמוג בן זכרי
אלמוג בן זכרי

שר הביטחון אביגדור ליברמן הורה לחדש את אספקת הדלק שמממנת קטאר לרצועת עזה החל ממחר (רביעי). לפי הודעת שר הביטחון, ליברמן קיבל את ההחלטה בהתאם להמלצת גורמי ביטחון. ההחלטה התקבלה לאחר ששלשום הורה ליברמן לפתוח את מעברי כרם שלום וארז ולחדש את העברת הדלק מישראל. שר הביטחון אמר שיבחן את המשך אספקת הדלק מקטאר "בהתאם לאירועים".

ליברמן החליט שלשום על חידוש אספקת הדלק "בעקבות מאמצי חמאס שהפחיתו את התקריות האלימות ברצועת עזה בסוף השבוע". רוב הדלק שנכנס לרצועה הוא מישראל - 15 מכליות ביום, לצד 4-2 משאיות ליום במימון קטאר.

מעבר כרם שלום, באוגוסט האחרוןצילום: אילן אסייג

היום פורסם ב"הארץ" כי ליברמן לא יוכל עוד לקבל החלטות הנוגעות לעצירת העברת דלק וסיוע הומניטארי לרצועה ללא הסכמת הקבינט. ההחלטה התקבלה בפורומים ביטחוניים עקב ביקורת שנמתחה על החלטותיו בנושא.

חברי הקבינט הופתעו בשבוע שעבר מהחלטתו של ליברמן לעצור את אספקת הדלק והגז לרצועה, שהתקבלה באופן עצמאי ובניגוד לעמדת מערכת הביטחון. ראש הממשלה בנימין נתניהו וחברי הקבינט שמעו על ההחלטה לראשונה באמצעי התקשורת. בדרג המדיני והביטחוני התנגדו להחלטתו של ליברמן וסבורים שעמדתו, שלפיה אספקת הדלקים והסיוע מותנים בשקט מוחלט ובהפסקת העפיפונים וההפגנות, מציבה רף שלא ניתן יהיה לעמוד בו.

שר ביטחון שקוף

הודעתו של ליברמן בעניין חידוש אספקת הדלק הקטארי נכפתה עליו, כפי שנכפה עליו בשבוע האחרון חידוש של אספקת הדלק מישראל, הגדלת מרחב הדיג ברצועה והכנסה של סיוע הומניטארי לאזור. הצהרתו כי לא תחודש אספקת הדלק עד שיישרור שקט מוחלט, גררה ביקורת קשה בקרב חברי הקבינט ומערכת הביטחון בשל העובדה כי המהלך נעשה ללא התייעצות מוקדמת ובניגוד לכל המלצות הגורמים הרלוונטיים.

מבחינת ליברמן, חידוש אספקת הדלק לעזה הוא הודאה בכישלון. נתניהו גם הוא לא תמך בשר הביטחון, ודרש כי האספקה תחודש למרות הצהרותיו של ליברמן כדי לאפשר למצרים ולשליח האו"ם למצות את ניסיונות ההסדרה ובמקביל לא להגדיל את המצוקה בעזה. גורמים שהיו חלק מהפורומים הביטחוניים בשבוע האחרון טוענים כי ליברמן הפך בדיונים השונים לדמות שקופה, הן במערכת המדינית והן במערכת הביטחון.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ