תצלומי לוויין תיעדו פריסה של סוללת S-300 בצפון סוריה

בתצלומים של חברת ISI הישראלית ניתן לזהות את ארבעת המשגרים של הסוללה. לפי הערכות החברה, היא לא מבצעית כרגע מאחר שחסרים בה רכיבים

יניב קובוביץ
יניב קובוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תצלומי הלוויין של סוללת ה-S-300
תצלומי הלוויין של סוללת ה-S-300צילום: דו"ח מודיעין של חברת ISI

אחת מסוללות מערכת ההגנה האווירית S-300 שנפרסו בסוריה תועדה על ידי לוויין של החברה הישראלית ISI. בתצלומים נראים ארבעת המשגרים של הסוללה, ובחברה מעריכים שהיא לא מבצעית כרגע, מאחר שחסרים בה רכיבים.

הסוללה שתועדה נפרסה באזור מסייף, מצפון לעיר חומס שבצפון המדינה. באזור זה נמצאת תשלובת של התעשייה הביטחונית הסורית, ולפי דיווחים בתקשורת הערבית היא הותקפה כמה פעמים בשנים האחרונות בידי ישראל. הרקע לכך היה מאמץ איראני וסורי לייצר במקום נשק מדויק עבור חיזבאללה. תהליך ההכשרה של החיילים הסורים שיוצבו בסוללות הטילים עוד צפוי לקחת זמן מה, והסוללות החדשות טרם הגיעו לשלב של כשירות מבצעית.

תצלומי הלוויין של סוללת ה-S-300צילום: דו"ח מודיעין של חברת ISI
תצלומי הלוויין של סוללת ה-S-300צילום: דו"ח מודיעין של חברת ISI

בסוף השבוע האחרון דיווח העיתון הרוסי "איזווסטיה" כי שלוש מערכות ההגנה האווירית שסיפקה רוסיה לסוריה בסוף ספטמבר, בעקבות תקרית הפלת המטוס הרוסי, הן מהדגם המתקדם יותר של טילי ה-S-300, שהוא בעל יכולות מכ"ם וזיהוי מטרות גבוהות יותר. בנוסף, דווח כי לפחות בשלב ראשון יופעלו הסוללות בידי מומחים רוסים. במערכת הביטחון סבורים כי חיל האוויר יוכל, במקרה הצורך, להתגבר גם על הסוללות החדשות ולתקוף עוד מטרות בסוריה.

בשבועות האחרונים, כפי שפורסם ב"הארץ", רוסיה נוקטת קו תקיף יותר כלפי ישראל בכל מה שנוגע לפעילות חיל האוויר הישראלי בזירה הצפונית. הרוסים דורשים יותר הבהרות מצה"ל באמצעות "הקו החם", המנגנון הטלפוני למניעת חיכוך אווירי בין הצדדים, ובכמה מקרים הופעלו מכ"מים של מערכות ההגנה האוויריות של רוסיה בסוריה, על רקע פעילות חיל האוויר בצפון.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ