אלמוג בן זכרי
ג'קי חורי
יניב קובוביץ

רקטה שוגרה אמש (רביעי) מרצועת עזה ונחתה בשטח פתוח בשטח ישראל. מערכת כיפת ברזל שיגרה טיל יירוט אך הרקטה לבסוף לא יורטה. בתגובה לירי תקף הלילה צה"ל שמונה יעדים צבאיים של חמאס ברצועה, בהם אתר צבאי בצפון הרצועה ומחנה אימונים ואתר לייצור ולאחסון אמצעי לחימה בדרום הרצועה.

עם שיגור הרקטה הופעלו אזעקות ביישובים פטיש ואורים שבמועצות האזוריות מרחבים ואשכול. תושבי האזור אף דיווחו כי שמעו פיצוצים. לאחר מכן מסרה דוברות המועצה האזורית אשכול כי לא ידוע על נזק או על נפגעים וכי נערכות סריקות במרחב לאיתור הרקטה. 

לאחר הירי, דיווחו כלי תקשורת ברצועה כי חמאס פינה את עמדותיו מחשש לתגובה ישראלית. דובר צה"ל מסר לאחר התקיפות כי "ארגון הטרור חמאס אחראי לכל הנעשה ברצועת עזה וממנה והוא שיישא בהשלכות לפעולות הטרור המופעלות על אזרחי ישראל. צה"ל ערוך למגוון תרחישים ונחוש להמשיך לבצע את משימתו להגן על אזרחי ישראל". טרם דווח על נפגעים בתקיפות. 

אמש הודיע צה"ל כי תקף עמדה של ארגון חמאס ברצועה, שממנה הופרחו בלוני תבערה קודם לתקיפה. 

השבוע פורסם ב"הארץ" כי בימים האחרונים מזהים בצה"ל כי חמאס מנסה להחזיר את השקט לדרום. ביום שישי האחרון מערך המודיעין הבחין כי אנשי הארגון נפרסו לאורך גדר הרצועה ופעלו להרחיק מפגינים מהגדר. בנוסף, במערכת הביטחון טענו בפורומים סגורים כי חמאס לא אחראי לשיגור הרקטות לבאר שבע ודרום גוש דן בשבוע שעבר, ואף סברו כי הסיבה לשיגור היא קצר חשמלי שמקורו בפגיעת ברק.

אתמול התבטא בעניין ההפגנות על הגדר תת-אלוף יהודה פוקס, מפקד אוגדת עזה היוצא. לדבריו, חמאס אמנם מנסה לשוות להן "נופך עממי וספונטני", אך "בפועל הארגון הוא שמארגן הסעות, מחייב השתתפות, משלם עליה וקובע את רמת האלימות". פוקס פיקד על האוגדה בשנתיים וחצי האחרונות, שבהן החלו ההפגנות ההמוניות בגבול והפכו באחרונה תכופות יותר.

לפני כשבוע שוגרה רקטה מרצועת עזה ופגעה ישירות בבית פרטי בבאר שבע. רקטה נוספת נורתה למרכז הארץ ונחתה בים, מול גוש דן. לא היו נפגעים בתקרית, אולם צה"ל הודיע כי תקף 20 פעם ברצועת עזה בעקבותיה, והפלסטינים דיווחו על הרוג אחד בצפון הרצועה. בחמאס ובג'יהאד האיסלאמי אמרו כי הם אינם עומדים מאחורי הירי לישראל, אך צה"ל האשים כי רק שני הארגונים מחזיקים ברקטות ששוגרו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ