דיווח: מצרים גיבשה הבנות בין ישראל לחמאס על הפסקת האלימות ברצועת עזה

לפי עיתון אל-חיאת, המצרים גיבשו הבנות שלפיהן ההפגנות ליד הגדר יימשכו, אך הפרחת בלוני התבערה והניסיונות לחצות את הגדר יופסקו. בתמורה, ישראל תקל על המצור, תרחיב את שטח הדיג ותספק סולר לתחנת הכוח ברצועה

ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ההפגנות ברצועת עזה בשבוע שעבר. חמאס פעל לרסן את האלימות
ההפגנות ברצועת עזה בשבוע שעבר. חמאס פעל לרסן את האלימותצילום: אליהו הרשקוביץ

משלחת המודיעין המצרית שמקיימת פגישות עם בכירים בעזה, ברמאללה ובישראל גיבשה הבנות שלפיהן תופסק האלימות ברצועת עזה בתמורה להקלה במצור - כך מדווח הבוקר (שישי) עיתון אל-חיאת שיוצא לאור בלונדון. לפי הדיווח, ההבנות כוללת את הפסקת צעדי האלימות שנלווים להפגנות ברצועה - ובהם הפרחת בלוני תבערה, ניסיונות לחצות את הגדר והנחת מטענים. עם זאת, לפי ההבנות ההפגנות עצמן ימשיכו להתקיים כתהלוכות עממיות ללא אלימות.

המבחן הראשון של ההבנות שהתגבשו לפי הדיווח יהיה היום. הוועדה הלאומית שמארגנת את התהלוכות בעזה קראה היום לתושבים להגיע בהמוניהם להפגין תחת הסיסמה "עזה לא תיכנע".

מכליות שמעבירות סחורות ודלק לרצועה, השבועצילום: אליהו הרשקוביץ

אל-חיאת מדווח עוד כי המשלחת המצרית הודיעה לנציגי הפלגים בעזה וברמאללה כי המאמצים שנעשו בשבועיים האחרונים לרסן את האלימות ליד הגדר מנעו עימות חזיתי עם ישראל. לפיכך, הביעו המצרים ציפייה כי כל הפלגים יכבדו את ההבנות וימנעו הידרדרות.

לפי מקורות פלסטינים, ישראל תתחייב בתמורה להרחיב את שטח הדיג ואספקת הסולר לתחנת הכוח, וכן תאפשר הכנסת אמצעים שונים לקידום פרויקטים הומניטריים של האו"ם ברצועה. עם זאת, לא מדובר בהסכם רגיעה רשמי.

גורם בדרג המדיני של חמאס אמר בשבוע שעבר ל"הארץ" בארגון ובישראל לא מעוניינים בעימות אלים ואמר כי יש ניסיון לקדם מתווה שקט להעברת סיוע לרצועת עזה, ללא הכרזה רשמית, באמצעות הזרמת כסף וסחורות מישראל וממצרים לרצועה.

השבוע אמר שר הביטחון אביגדור ליברמן כי חמאס עשה מאמץ להפחית את התקריות האלימות ברצועת עזה בסוף השבוע שעבר. לכן הוא חידש את אספקת הדלק, הסולר והגז לרצועה, לאחר שהקפיא את ההעברה מבלי להתייעץ עם הקבינט המדיני-ביטחוני. עם זאת, ביום רביעי שוגרה רקטה מרצועת עזה שנחתה בשטח פתוח בישראל. בתגובה לירי תקף צה"ל שמונה יעדים צבאיים של חמאס ברצועה.

בנוסף לרגיעה מול ישראל, המשלחת המצרית שמבקרת באזור עוסקת גם בפיוס הפנים פלסטיני. השבוע דחה יו"ר הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס את הטענה כי הרשות מטילה עיצומים או גזירות על הרצועה, אך המצב לא יכול להימשך כפי שהוא.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ