נעה לנדאו
ג'קי חורי

ראש הממשלה בנימין נתניהו שב היום (שישי) בשעות הצהריים לישראל מביקור רשמי שערך בעומאן מאז אתמול ונפגש עם הסולטן קאבוס בן סעיד - כך נמסר מלשכתו. לישראל אין יחסים רשמיים עם עומאן, אולם התחממות קלה בין המדינות החלה אחרי הסכמי אוסלו. מדובר בביקור ראשון של ראש ממשלה ישראלי בסולטנות מאז 1996.

בשנת 1994 ביקר ראש הממשלה דאז יצחק רבין בעומאן, וכשנתיים לאחר מכן נפגש עם הסולטן בעומאן עם ממלא מקום ראש הממשלה שמעון פרס. שר החוץ של עומאן ביקר בישראל ב-1995, ובשנת 2008 נפגש בפומבי עם שרת החוץ דאז ציפי לבני.

נתניהו והסולטן קאבוס בן סעיד במהלך הביקור בעומאןצילום:

על פי הודעת לשכת ראש הממשלה, נתניהו ביקר יחד עם רעייתו שרה במדינה בהזמנת הסולטן, ואליהם התלוו ראש המוסד יוסי כהן, היועץ לביטחון לאומי וראש המל"ל מאיר בן-שבת, מנכ"ל משרד החוץ יובל רותם, ראש הסגל יואב הורוביץ והמזכיר הצבאי לראש הממשלה תא"ל אבי בלוט.

עוד נמסר כי הביקור התקיים "לאחר מגעים ממושכים שהתנהלו בין המדינות". על פי ההודעה נתניהו דן עם בן סעיד ב"דרכים לקידום תהליך השלום במזרח התיכון" וכן ב"נושאים בעלי עניין משותף למען השגת שלום ויציבות במזרח התיכון".

נתניהו ובן סעיד במהלך הביקור, היוםצילום:

בעומאן הודיעו לאחר הביקור כי "כבוד הסולטן שוחח בעניין קידום תהליך השלום במזרח התיכון עם ראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו. שני המנהיגים דנו בדרכים לקידום התהליך המדיני ובסוגיות שונות בעלות עניין לשני הצדדים במטרה לשרת את הביטחון והיציבות באזור".

ביום ראשון השבוע ערך הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס ביקור רשמי בן יומיים בעומאן. בראיון לטלוויזיה הפלסטינית אמר כי הביקור היה לצורך תיאום עמדות בסוגיות אזוריות ובכל הקשור להצגת העמדה הפלסטינית ביחס לתהליך המדיני. עבאס סיכם את הביקור כמוצלח, ובלשכתו לא מסרו אם הביקור יצא לפועל מתוך ידיעה שנתניהו צפוי לבקר במדינה.

ביקורו של נתניהו בעומאן

השליח האמריקאי לתהליך השלום, ג'ייסון גרינבלט, כתב בטוויטר כי הביקור הוא "צעד למאמצי השלום שלנו, שחיוני כדי ליצור אווירה של יציבות, ביטחון ושגשוג בין ישראלים, פלסטינים והשכנים שלהם". גרינבלט הוסיף כי הוא מצפה שעוד מפגשים דומים יתקיימו בעתיד.

בתחילת השבוע ביקר בישראל רמטכ"ל צבא אזרבייג'אן הגנרל נג'מדין סדיגוב. בביקורו הרשמי הראשון בישראל נפגש סדיגוב עם מקבילו, הרמטכ"ל גדי איזנקוט, ועם קצינים בכירים נוספים בצה"ל. סדיגוב אף ביקר ביחידות צבא שונות ודן עם בכירי צה"ל בהידוק הקשרים הצבאיים והעסקאות הביטחוניות בין שתי המדינות.

לאחר שובו לישראל אחר הצהריים פרסם נתניהו הודעה שבירכה על בחירת שר הביטחון אביגדור ליברמן באביב כוכבי לרמטכ"ל הבא. "ראש הממשלה בנימין נתניהו סבור שאלוף אביב כוכבי הוא המועמד הראוי להיות הרמטכ"ל הבא של צה"ל. מועמדותו תובא לממשלה לאחר אישור ועדת גולדברג". גורמים בסביבת נתניהו הוסיפו כי "הבחירה של כוכבי מגיעה על רקע העובדה שהוא המועמד המנוסה ביותר ולאחר ששר הביטחון ירד מהבחירה הראשונה שלו באלוף ניצן אלון, וכן ההבנה שאייל זמיר לא צבר מספיק ניסיון, לכן סביר שימונה לסגן הרמטכ"ל הבא".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ