ג'קי חורי
יניב קובוביץ
יותם ברגר

חמישה פלסטינים נהרגו היום (שישי) מאש צה"ל בהפגנות בגבול הרצועה ואחד בגדה - כך הודיע משרד הבריאות הפלסטיני. צה"ל הודיע כי חיל האוויר תקף שלוש עמדות תצפית של חמאס בצפון הרצועה. בעזה לא דיווחו על נפגעים בתקיפות.

ההרוג הראשון, מוחמד חאלד עבד אל-נבי, בן 27, נפגע מזרחית לג'באליה, ושלושת ההרוגים הנוספים - נסאר אבו תיים, בן 22, עאיש שעת, בן 23, ואחמד סעיד אבו לבדה, בן 22 נורו מזרחית לחאן יונס. בלילה מת ההרוג החמישי ברצועה, מוג'אהד זיאד עקל בן ה-23.

מצה"ל נמסר כי בעימותים באזור נעלין שממערב לרמאללה השתתפו עשרות פלסטינים שיידו אבנים וזיקוקים אל עבר חיילים ושוטרי מג"ב. עוד נמסר כי הכוחות במקום הגיבו באמצעים לפיזור הפגנות וכן בירי חי. בצבא הוסיפו כי "מוכרת טענה על פלסטיני הרוג ועל ומספר פלסטינים פצועים. האירוע יתוחקר". מדוברות מג"ב נמסר כי שלושה שוטרים נפצעו באורח קל בעימותים וכי שניים מהם פונו לטיפול רפואי בבית חולים.

פינוי פצוע פלסטיני מזרחית לעיר עזה, היוםצילום: AFP

תחילה פרסם משרד הבריאות ברצועה כי בעימותים נהרגו חמישה בני אדם, אולם לאחר מכן התברר כי ההרוג החמישי הוא פעיל חמאס שמת בתאונת עבודה בעזה. בנוסף, משרד הבריאות ברצועה הודיע כי בעימותים ליד הגדר נפצעו 180 פלסטינים מירי חי.

במקביל לעימותים בגבול הרצועה, פלסטיני נורה למוות בעימותים עם צה"ל בכפר אל-מזרעה אל-רביה שבאזור רמאללה. לפי הסהר האדום, בעימותים אלו נפצעו גם תשעה פלסטינים מירי חי, שניים מהם באורח קשה.

לפי דובר צה"ל, בהפגנות השתתפו כ-16 אלף בני אדם, שחלקם השליך בקבוקי תבערה ורימונים, יידה אבנים והבעיר צמיגים. מהצבא נמסר כי זיהה שני מקרים של חציית הגדר והבהיר כי "האירועים היו תחת מעקב".

מוקדם יותר פורסם כי משלחת המודיעין המצרית שמקיימת פגישות עם בכירים בעזה, ברמאללה ובישראל גיבשה הבנות שלפיהן תופסק האלימות ברצועת עזה בתמורה להקלה במצור - כך דיווח הבוקר עיתון אל-חיאת שיוצא לאור בלונדון. לפי הדיווח, ההבנות כוללת את הפסקת צעדי האלימות שנלווים להפגנות ברצועה - ובהם הפרחת בלוני תבערה, ניסיונות לחצות את הגדר והנחת מטענים. עם זאת, לפי ההבנות ההפגנות עצמן ימשיכו להתקיים כתהלוכות עממיות ללא אלימות.

אל-חיאת דיווח עוד כי המשלחת המצרית הודיעה לנציגי הפלגים בעזה וברמאללה כי המאמצים שנעשו בשבועיים האחרונים לרסן את האלימות ליד הגדר מנעו עימות חזיתי עם ישראל. לפיכך, הביעו המצרים ציפייה כי כל הפלגים יכבדו את ההבנות וימנעו הידרדרות.

לפי מקורות פלסטינים, ישראל תתחייב בתמורה להרחיב את שטח הדיג ואספקת הסולר לתחנת הכוח, וכן תאפשר הכנסת אמצעים שונים לקידום פרויקטים הומניטריים של האו"ם ברצועה. עם זאת, לא מדובר בהסכם רגיעה רשמי.

גורם בדרג המדיני של חמאס אמר בשבוע שעבר ל"הארץ" בארגון ובישראל לא מעוניינים בעימות אלים ואמר כי יש ניסיון לקדם מתווה שקט להעברת סיוע לרצועת עזה, ללא הכרזה רשמית, באמצעות הזרמת כסף וסחורות מישראל וממצרים לרצועה.

השבוע אמר שר הביטחון אביגדור ליברמן כי חמאס עשה מאמץ להפחית את התקריות האלימות ברצועת עזה בסוף השבוע שעבר. לכן הוא חידש את אספקת הדלק, הסולר והגז לרצועה, לאחר שהקפיא את ההעברה מבלי להתייעץ עם הקבינט המדיני-ביטחוני. עם זאת, ביום רביעי שוגרה רקטה מרצועת עזה שנחתה בשטח פתוח בישראל. בתגובה לירי תקף צה"ל שמונה יעדים צבאיים של חמאס ברצועה.

בנוסף לרגיעה מול ישראל, המשלחת המצרית שמבקרת באזור עוסקת גם בפיוס הפנים פלסטיני. השבוע דחה יו"ר הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס את הטענה כי הרשות מטילה עיצומים או גזירות על הרצועה, אך המצב לא יכול להימשך כפי שהוא.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ