מתנחלים פלשו לבסיס נטוש בבקעת הירדן והקימו בו מאחז בלתי חוקי

המתנחלים מינו אחראי ביטחון כדי למנוע כניסה ונעלו את השער. המינהל האזרחי חילק צו להפסקת העבודות במקום והורה להפסיק לשפץ את המבנים ולהקים תשתיות

יותם ברגר
יותם ברגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הבסיס הנטוש שפלשו אליו מתנחלים, בשבוע שעבר
הבסיס הנטוש שפלשו אליו מתנחלים, בשבוע שעברצילום: גיל אליהו

מתנחלים פלשו לבסיס צבאי נטוש בבקעת הירדן והקימו בו מאחז בלתי חוקי. לפי הודעה שמסרה לבג"ץ לפני כשבועיים, המדינה מעריכה כי 12 משפחות עברו לגור בשישה מבנים במחנה גדי, הסמוך לכביש 90. המינהל האזרחי חילק צו הפסקת עבודה במקום והורה למתנחלים להפסיק לשפץ את המבנים ולהקים תשתיות.

בשנה שעברה גילו כמה פעילי שמאל התכתבויות ברשתות החברתיות שתכננו להקים את המאחז במקום. הפעילים עתרו לבג"ץ באמצעות עורך הדין איתי מק, ודרשו שכוחות הביטחון ימנעו את הפלישה. העותרים ציינו כי מדובר בעתירה בלתי שגרתית, שכן היא כוונה נגד מאחז שטרם הוקם בפועל. בית המשפט לא נתן צו בנושא והעתירה נותרה תלויה. המועצה האזורית בבקעת הירדן הודיעה בתגובה כי אין בכוונתה להקים מאחז בלתי חוקי במקום, ולכן העותרים מחקו את העתירה.

מיקום הבסיס הצבאי הנטוש

חרף הדברים, המדינה עדכנה את בית המשפט כי המתנחלים פלשו לבסיס. בהודעה נכתב כי המחנה נמצא על אדמות מדינה, באזור ההתנחלות משואה, אך לא ניתן להקים בו יישוב חוקי כל עוד אין לו תוכנית בניין עיר (תב"ע) בתוקף.

ביקור במחנה העלה כי המתנחלים תלו בכניסה למקום שלט שעליו נכתב כי המקום הוא מכינה קדם-צבאית ליאל על שם סמ"ר ליאל גדעוני שנהרג ב"יום שישי השחור" במבצע צוק איתן ברצועת עזה ב-2014, ובמקום נצפתה פעילות של משפחות דתיות-לאומיות. בנוסף, המתנחלים נעלו את השער ומינו אחראי על הביטחון כדי למנוע כניסה לשטח הבסיס הנטוש.

הכניסה לבסיס הנטוש שפלשו אליו מתנחלים, בשבוע שעברצילום: גיל אליהו

"אני מאוד מקווה שראש המועצה דוד אלחייני עומד במילתו לבג"ץ והוא לא מעורב בביזיון הזה", אמר אחד העותרים, גיא הירשפלד, שהוסיף כי אלחייני הודה בעבר שהוא מעורב בהקמת חוות בודדים בצפון בקעת הירדן, "שמוגדרות על ידי המינהל האזרחי כבנייה בלתי חוקית ואשר מטילות מורא ברדיוס של קילומטרים רבים סביבן".

זו אינה הפעם הראשונה שבה מתנחלים מקימים מאחז בבסיס צבאי נטוש. בבסיס מבוא שילה במרכז הגדה המערבית, שרובו ננטש, הוקם המאחז "מלאכי השלום" שעומד במקומו כבר כמה שנים. המתנחלים עזבו את המקום לפני כשנתיים בעקבות סיכום עם המינהל האזרחי, אך חזרו אליו כעבור זמן קצר. כיום יש בו מאחז חקלאי, הכולל גם דיר כבשים.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ