הרג הפרמדיקית בעזה: הפרקליט הצבאי הראשי הורה לפתוח בחקירה פלילית

ההחלטה התקבלה לאחר שתחקיר צה"ל קבע כי רזאן א-נג'אר לא נורתה במכוון מאש הצבא ביוני שעבר. לפי התחקיר, החיילים שהיו מעורבים בתקרית ליד גדר הגבול לא ירו את הכדורים לעברה

יניב קובוביץ
יניב קובוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מפגינים נושאים את א-נג'אר לאחר שנפצעה באזור חאן יונס
יניב קובוביץ
יניב קובוביץ

הפרקליט הצבאי הראשי, אלוף שרון אפק, הורה למשטרה הצבאית החוקרת (מצ"ח) לפתוח בחקירה פלילית לבירור מותה של הפרמדיקית הפלסטינית, רזאן א-נג'אר, בעזה ביוני שעבר. זאת אף על פי שמתחקיר צה"ל לאחר התקרית עלה כי היא לא נורתה במכוון מאש צה"ל.

רזאן א-נג'אר

לפי התחקיר, החיילים ירו מספר מצומצם של כדורים לעבר מפגינים אחרים, אך לא לעבר א-נג'אר. עוד התברר בתחקיר כי א-נג'אר נצפתה בקרבת גדר המערכת וכי היא עסקה בטיפול בפצועים שנפגעו מירי צה"ל. הפרקליט אפק החליט לאחר מכן לחקור לעומק כמה אירועים בולטים בגדר הגבול בחודשים האחרונים, בהם מותה של א-נג'אר. לשם כך נעזר בצוות בדיקה מטכ"לי, אשר הוקם באפריל כדי לבחון את כל אירועי הירי שבהם נהרגו פלסטינים ליד גדר הגבול עם עזה.

משרד הבריאות בעזה הודיע לאחר מותה של א-נג'אר כי היא התנדבה בצוות רפואי. שר הבריאות הפלסטיני, ג'וואד עוואד, אמר כי אנג'אר נורתה כשלבשה מדים של אנשי הצוות. לפי הודעת המשרד, א-נג'אר נורתה למוות באזור חאן יונס. "צלפים ירו בצורה מכוונת לעבר הפרמדיקית רזאן א-נג'אר כשניסתה להציל יחד עם מתנדבים אחרים פצועים שנורו בסמוך לגדר", הודיע המשרד. עוד מסר המשרד כי צה"ל ירה לעבר הצוותים הרפואיים והאמבולנסים כדי למנוע את התקרבותם לגדר.

א-נג'אר מספרת על עבודתה בכתבה של הניו יורק טיימס

בצבא אמרו לאחר הירי בא-נג'אר כי "בהפרות הסדר ירו מחבלים לעבר כוחות צה"ל וגדר המערכת, ואף השליכו רימונים ומטעני חבלה. כמו כן יודו אבנים, הובערו צמיגים והתקיימו הפרות סדר במרחב הגדר. כוחות צה"ל פעלו להגנת הגדר וביטחון אזרחי ישראל ויישוביה, ופעלו בהתאם להוראות הפתיחה באש".

כמה ימים לאחר התקרית פרסם דובר צה"ל בשפה הערבית, אביחי אדרעי, סרטון שבו לדבריו נראית א-נג'אר משליכה רימון גז בהפגנה בגבול עזה. בסרטון נראית צעירה בחלוק לבן משליכה רימון גז כשפניה מכוסות חלקית על ידי מסכה.

"רזאן א-נג'אר איננה מלאך הרחמנות כפי שתעמולת חמאס מנסה לשווק אותה", כתב אדרעי בטוויטר. "וידויה כי היא 'מגן אנושי' למתפרעים המסיתים מוכיח כיצד משתמש חמאס בכל אוכלוסיית עזה כנשק למען מטרותיו ומטרותיה של איראן", הוסיף. "האם אנשי רפואה בעולם זורקים פצצות ומשתתפים במהומות וקוראים לעצמם מגן אנושי?" בציוץ לא צוין מועד צילום הקטע.

עם מותה של א-נג'אר גינה שליח האו"ם למזרח התיכון, ניקולאי מלדנוב, את הירי ואמר כי "עובדי רפואה אינם מטרה. הפלסטינים בעזה סבלו מספיק". מלדנוב כתב בטוויטר: "ישראל צריכה לשנות את השימוש שלה בכוח, ועל חמאס למנוע תקריות בגדר. הסלמה עולה בחיים נוספים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ