מועצת אש"ף קראה לעבאס לסגת מההכרה בישראל ולבטל את התיאום הביטחוני

המועצה המרכזית של הארגון והמועצה הלאומית הפלסטינית קיבלו בחודשים האחרונים החלטות דומות, שמשמעותן המעשית היא פירוק הרשות הפלסטינית - אך עבאס נמנע מליישם אותן

ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עבאס בפתח הכנס, היום ברמאללה
עבאס ברמאללה, השבועצילום: MOHAMAD TOROKMAN/רויטרס

המועצה המרכזית של אש"ף החליטה הערב (שני) לסגת מכל מחויבות של הארגון והרשות הפלסטינית לישראל ולהקפיא את ההכרה בקיומה, כל עוד היא אינה מכירה במדינה פלסטינית. לפי ההחלטה, יוקפא גם התיאום הביטחוני עם ישראל. עם זאת, המועצה הסמיכה את יו"ר הרשות מחמוד עבאס ואת הוועד הפועל של אש"ף להוציא את ההחלטות לפועל במועד שיקבעו.

המועצה המרכזית והמועצה הלאומית הפלסטינית קיבלו בחודשים האחרונים החלטות דומות, שמשמעותן המעשית היא פירוק הרשות הפלסטינית אך עבאס והוועד הפועל של אש"ף נמנעו מליישם אותן. כמה מנציגי הפלגים הפלסטיניים קראו להחרים את הכינוס השבוע, בטענה שעבאס ממילא לא מיישם את ההחלטות המתקבלות במועצה ומעדיף למשוך זמן.

השבוע אמר עבאס בפני כינוס של המועצה המרכזית הפלסטינית: "אנחנו נמצאים לקראת החלטות חשובות וגורליות. המזימה נגד העם הפלסטיני לא הסתיימה ואנחנו הכרזנו שאנו נגד 'עסקת המאה'". לדבריו, "כל מפעל ההתנחלויות לא לגיטימי ולא יקבל לגיטימציה מההנהגה הפלסטינית. אנחנו בצומת דרכים מאוד מסוכן, אולי המסוכן ביותר. הצהרת בלפור יושמה, אבל העם הפלסטיני לא ייאפשר לקדם את 'עסקת המאה'".

הכינוס נערך תחת הכותרת "חאן אל-אחמר וההגנה על העקרונות הלאומיים" והתקיים בצל משבר חמור במערכת היחסים מול ארה"ב בעקבות העברת השגרירות לירושלים, היעדר אופק מדיני מול ישראל, המשך הפילוג בין הרשות לחמאס וקריאות לחרם מצד פלגים שונים.

המועצה המרכזית, המונה כ-130 נציגים, נחשבת למוסד הפלסטיני השני בחשיבותו. בסמכותה לקבל החלטות המחייבות את הוועד הפועל של אש"ף ואת הרשות הפלסטינית, שבראשם עומד עבאס. כ-30 נציגים מהפלגים הפלסטיניים השונים נעדרו מהכינוס והחרימו אותו. זאת, בטענה כי בעבר התקבלו החלטות בנוגע למערכת היחסים עם ישראל וארה"ב שלא יושמו וכי המועצה הפכה להיות כלי בידי עבאס ופתח.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ