בצל המגעים לפיוס עם חמאס ולרגיעה עם ישראל, עבאס יצא להיפגש עם א-סיסי במצרים

על פי הדיווח, ביקורו של עבאס תוכנן מראש על פי הזמנה של נשיא מצרים, אך הדבר לא מעיד על התקדמות במגעים. מוקדם יותר דווח בכלי תקשורת ברצועה על התקדמות בהבנות עם ישראל על העברת משכורות מקטאר לפקידי חמאס

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מנהיגי חמאס יחיא סנוואר ואיסמעיל הנייה, החודש
מנהיגי חמאס יחיא סנוואר ואיסמעיל הנייה, החודשצילום: Adel Hana / AP

יו"ר הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס ייפגש עם נשיא מצרים עבד אל-פתאח א-סיסי בשארם א-שיח, כך לדברי חבר בוועד הפועל של אש"ף ומקורב לעבאס. המקורב אמר הערב (רביעי) כי ביקורו של עבאס תוכנן מראש על פי הזמנה של א-סיסי, והוא עתיד להשתתף בוועידה לצעירים המתקיימת במקום.

לדברי המקורב, השניים ייפגשו בשולי הוועידה – אך הדבר לא מעיד על התקדמות במגעים לפיוס. "הנשיא אמר כבר שבוע שעבר שאין שום התקדמות בין הצדדים, אבל מתוך רצון לכבד את המאמץ המצרי המגעים נמשכים מול משלחת המודיעין", אמר המקורב. "הנושא יעלה בשיחות בין השניים אבל אין בזה שום סימן לפריצת דרך כל שהיא".

עבאס בכינוס של אש"ף, ביום ראשוןצילום: Majdi Mohammed/אי־פי

דובר צה"ל: ביצענו ירי לעבר מפריח בלוני תבערה

בתוך כך, דובר צה"ל מסר אתמול כי כלי טיס ירה לעבר פלסטיני שזוהה מפריח בלוני תבערה בדרום רצועת עזה לשטח ישראל. לא דווח על נפגעים בתקיפה. לצד זאת, שר הביטחון אביגדור ליברמן הורה אתמול על הרחבת מרחב הדיג ברצועה לתשעה מייל. מרחב הדיג של העזתים צומצם באחרונה לשישה ולאחר מכן לשלושה מייל בהוראת ליברמן, בעקבות העימותים בין ישראל לחמאס ולג'יהאד האיסלאמי. הרחבת מרחב הדיג עומדת בקנה אחד עם מדיניות ישראל לנסות ולקדם הסדרה שתביא לרגיעה בדרום. הדיג הוא ענף תעסוקה ומקור תזונה מרכזי לתושבי הרצועה, והרחבתו בחזרה לתשעה מייל משפיעה באופן משמעותי על כמות הדגה בה ועל מחירי הדגים.

מוקדם יותר היום דווח בכלי תקשורת ברצועה שישראל אישרה להעביר כספים מקטאר לצורך תשלום משכורות לפקידי חמאס ברצועת עזה. לפי הדיווח, התשלום יתקיים לאחר הסכמה ישראלית ובתום מגעים מול קטאר, שהתחייבה להעביר את הכסף רק למטרת תשלום המשכורות.

גורם מדיני בכיר אמר השבוע בשיחה עם כתבים כי ישראל מבקשת לקדם את המימון הקטארי לחמאס כדי למנוע אסון הומניטרי ברצועה ש"יתפוצץ על כולנו". לפי הדיווחים, במשרד האוצר הפלסטיני בעזה הכינו לבקשת הקטארים את רשימת הפקידים שיקבלו את הכסף, אך עדיין לא ברור אם אנשי המשטרה ומנגנוני הביטחון יקבלו גם הם את משכורותיהם מאותו מקור מימון. 

כפי שדווח בימים האחרונים, ישראל פעלה להגיע עם קטאר להבנות בנוגע להעברת הכספים למשכורות, אותן מאיים עבאס לעצור. אולם, עבאס מערים קשיים על שיפור המצב ההומניטרי בעזה בהתנגדותו להכנסת משאיות הדלק במימון המדינה. הנהגת חמאס ברצועה שאבה עידוד מההחלטה הישראלית לאפשר את הכנסת משלוח הדלק במימון קטארי, שהגדילה במידה ניכרת את אספקת החשמל לתושבים, אולם בארגון מעוניינים שתשלום המשכורות ייעשה כחלק מהסכם הפיוס עם הרשות.

החודש הועברו לרצועה משאיות סולר דרך מעבר כרם שלום. רוב הדלק שנכנס לרצועה הוא מישראל - 15 מכליות ביום, לצד 4-2 משאיות ליום במימון קטאר. העברת הדלק נעשתה בניגוד לרצונו של עבאס, שדרש מהקטארים שלא להעבירו לרצועה. במערכת הביטחון תמכו במהלך בשל המצב ההומניטרי ברצועה, אף שהזהירו בעבר מפני צעדים שעוקפים את הנשיא הפלסטיני.

ההצעה שקטאר תשלם את המשכורות של פקידי חמאס ברצועה הונחה בעבר על שולחן המשא ומתן במסגרת שיחות הפיוס בסוגייה. ב-2016 הודיעה קטאר כי תשלם את משכורותיהם של כ-23 אלף פקידי חמאס ברצועת עזה, ולצורך כך העבירה 31 מיליון דולר. נשיא הוועדה הקטארית לשיקום רצועת עזה, השגריר מוחמד אל-עמאדי, הבהיר אז כי מדובר במשכורות של הפקידים האזרחיים בלבד ולא של אנשי מנגנוני הביטחון של הארגון.

תגיות קשורות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ