ליברמן מקדם הקמת בניין דירות חדש בהתנחלות היהודית בחברון

לפי משרד הביטחון, חוות דעת חדשה הכשירה את הפרויקט במתחם השוק הסיטונאי, חרף "קשיים משפטיים" קודמים. זהו פרויקט שני שמקודם במקום, לאחר שלא קודמו פרויקטים כאלה זה למעלה מעשור

יותם ברגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בתים בשוק הסיטונאי בחברון, ב-2010צילום: טל כהן
יותם ברגר

שר הביטחון אביגדור ליברמן מקדם הקמת בניין דירות חדש מעל השוק הסיטונאי בחברון. לפי הודעת משרד הביטחון שפורסמה הבוקר (חמישי), מדובר בקרקעות שהיו בבעלות פרטית של תושבים יהודים לפני קום המדינה.

לפי ליברמן, הפרויקט התעכב במשך שנים "נוכח קשיים משפטיים". הוא לא ציין מה היו אותם קשיים, אך אמר כי לאחרונה גיבש היועץ המשפטי למערכת הביטחון, עו"ד איתי אופיר, "חוות דעת משפטית המאפשרת לראשונה קידום של הליכי בנייה במקום". לאחרונה הודיע שר הביטחון על אישור סופי של מתחם נוסף במוצב מתקנים של צה"ל, שקידומו החל בטרם נכנס לתפקיד.

בהתנחלות היהודית בחברון לא הוקמו מבנים חדשים זה למעלה מעשור. אולם, מפעם לפעם נכנסו מתנחלים לבתים בנויים שלא התגוררו בהם יהודים קודם לכן. בהודעה נמסר עוד כי במסגרת הפרויקט ייבנו כמה קומות מגורים מעל מבני השוק, ויבוצעו עבודות לשימור קומת החנויות במקום.

הכניסה למוצב "מתקנים" בחברון, בחודש שעברצילום: אמיל סלמן

בחודש שעבר אישרה הממשלה תקציב של כ-22 מיליון שקל להרחבת ההתנחלות היהודית בחברון, בשטח המשמש כיום את המוצב הצבאי. על פי התכנון, הסכום ישמש לבניית 31 יחידות דיור וכן גני ילדים ושטחי ציבור. מדובר באזור הנמצא בין שכונת בית רומנו לרחוב השוהדא, המהווה ציר תנועה מרכזי בחברון.

אזור השוק הסיטונאי בחברון

מתחם השוק הסיטונאי בחברון היה שייך בעבר לקהילה היהודית הספרדית בעיר. לאחר הכיבוש הירדני הוקם השוק על חורבות הבתים של חברי הקהילה. אחרי מלחמת ששת הימים עברו המבנים לידי הממונה על הרכוש הנטוש ביהודה ושומרון. בשנת 1994 פונה השוק מתושביו הערבים בעקבות הטבח במערת המכפלה.

ב-2001 נכנסו למקום כמה משפחות יהודיות, לאחר רצח התינוקת שלהבת פס, והקימו במקום את "שכונת שלהבת". בינואר 2006 התפנו המשפחות במסגרת הסכם עם הצבא, שבו נקבע כי רכושם הקבוע יישאר במקום במטרה לקדם את ההליכים החוקיים להפיכתו לשכונת מגורים.

ההסכם זכה לביקורת של גורמים משפטיים ולבסוף המדינה חזרה ממנו באופן חד-צדדי. באוגוסט 2007 פונו שתי משפחות מהמקום בידי חיילי צה"ל, ששברו את המבנים שנתפסו, כדי שלא ישמשו עוד למגורים.

בוועד היישוב היהודי בחברון בירכו על הודעתו של ליברמן היום וכינו אותה "החלטה ציונית וצודקת". עוד נמסר כי "היישוב היהודי בחברון מודה מקרב לב לשר הביטחון אביגדור ליברמן ולשרת המשפטים איילת שקד על הצעד המשמעותי, שיביא לחיזוק אחיזתנו בנחלת אבותינו".

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ