דיווח: נתניהו ביקש מהבית הלבן לשמר את היחסים עם יורש העצר הסעודי אחרי רצח העיתונאי

לפי הדיווח בוושינגטון פוסט, ראש הממשלה תיאר את בן סלמאן, שהפגין עמדה נוקשה כלפי איראן, כ"בעל ברית באזור". מסר דומה העביר לוושינגטון נשיא מצרים א-סיסי

אמיר תיבון
אמיר תיבון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מוחמד בן סלמאן
מוחמד בן סלמאןצילום: Josh Reynolds/אי־פי

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ביקש מהבית הלבן לשמר את מערכת היחסים הקרובה של ארה"ב עם יורש העצר הסעודי, מוחמד בן סלמאן, לאחר רצח העיתונאי הסעודי ג'מאל חאשוקג'י - כך דווח בוושינגטון פוסט. לפי הדיווח, המתבסס על מקורות בממשל האמריקאי, נתניהו תיאר את בן סלמאן כ"בעל ברית באזור". בשבועות האחרונים הפעילו חברי חברי קונגרס משתי המפלגות לחץ כבד על טראמפ להעניש את סעודיה על רצח העיתונאי, שנודע כמבקר חריף של בן סלמאן. מלשכת נתניהו טרם נמסרה תגובה לדברים.

בדיווח נאמר כי גם נשיא מצרים, עבד אל-פתאח א-סיסי, העביר לבית הלבן מסר דומה וביקש מהממשל שלא לשנות את יחסו האוהד לבן סלמאן. יורש העצר הסעודי הפך לשליט המדינה בפועל בשנה שעברה, בגיבוי יועצו הבכיר של טראמפ, ג'ארד קושנר. סעודיה, ישראל ומצרים תומכות שלושתן בקו הנצי של ממשל טראמפ כלפי איראן. בביקור בארה"ב השנה הצהיר בן סלמאן כי המנהיג הרוחני של איראן, עלי חמינאי, "גרוע מהיטלר".

חאשוקג'י, שכתב בכלי תקשורת בארה"ב ובהם הוושינגטון פוסט, הגיע לקונסוליה הסעודית באיסטנבול בתחילת אוקטובר כדי לאסוף מסמכים משפטיים. סעודיה ובן סלמאן עצמו טענו תחילה כי העיתונאי עזב את המקום בחיים, ובהמשך מסרו כמה גרסאות סותרות עד שהודו כי הוא נרצח בתוך הקונסוליה. טראמפ, שהואשם בעקבות התקרית בהעלמת עין מהרצח ומצעדים כוחניים אחרים של בן סלמאן, הסביר כי אינו מעוניין להעמיק את המשבר עם סעודיה משיקולים מדיניים וכלכליים, וציין כי יורש העצר "עוזר לנו עם ישראל".

התובע הכללי באיסטנבול הודיע היום כי חאשוקג'י נחנק למוות על ידי מתנקשים ברגע שנכנס לקונסוליה הסעודית. התובע אירפאן פידאן הוסיף כי לאחר שהעיתונאי נחנק, גופתו בותרה והושמדה. מדובר בהצהרה הרשמית הראשונה המפרטת את האופן בו העיתונאי נרצח לפני כחודש.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ